Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transplantacja wentylatora w ATX Chieftec na coś cichszego.

ozy2001 22 Cze 2007 16:37 1091 4
  • #1 22 Cze 2007 16:37
    ozy2001
    Poziom 28  

Witam - Jak w temacie.

Zasilacz jest nowy - na gwarancji, ale głośno pracuje, a Chieftec ma to do siebie, że jest po prostu głośny.
    Mam w kompie WC i wszystko już wyciszyłem na maksa...
    Tylko ten nieszczęsny zasilacz.

Zastanawiałem się nad czymś z oferty Arctic Cooling.
    Są dość tanie i... przede wszystkim ciche!
    Konkretny model wentylatora jaki mnie interesuje, to:
    Arctic Fan 12 PWM.
    Jego podstawowe parametry to:

Cytat:
    Ilość obrotów: 400 - 1500 RPM,
    Przepływ powietrza: 56.3 CFM / 94.7 m3/h
    Oczywiście, jeśli jest puszczony na maksa ;) Oraz...
    Poziom hałasu: 10.0 dB(A) - 23.5.0 dB(A), 0.08 Sone - 0.5 Sone.

Problem, który staram się rozwiązać, to mocowanie wentylatora w zasilaczu, oraz dziwne ostrzeżenie - że z racji na nietypową budowę - możliwy jest montaż tylko i wyłącznie z tyłu obudowy.
    Rozumiem, że tak zamontowany wentylator będzie pompował powietrze z obudowy na zewnątrz.
    Jeśli tak, to nie ma problemu. Wentylator na 100% mieści się nad blokiem wodnym procesora. To, że będzie nieco wystawał z zasilacza (będzie dokręcony do zasilacza, a nie zamontowany wewnątrz) może nawet ciekawie wyglądać.
    Kolejny problem to:
    Cytat:
    Technologia PST. Czytamy dalej: "wzmacniacz PWM zintegrowany w silniku 4 pin wtyczka - pobiera napięcie oraz sygnał PWM z płyty głównej. 3 pin przesyła do BIOSu informacji o ilości obrotów"

Super nowego komputera nie posiadam, bo to co mam wystarczy mi do pracy i na jakieś przyziemne rozrywki.
    Co za tym idzie - nie mam złącz 4 pinowych na płycie głównej.

Wentylator mogę podłączyć przez molex-a lub przez złącze 3Pin.
    Co wtedy będzie z tym wzmacniaczem PWM oraz kontrolą obrotów wentylatora?
    Obrotomierz pewnie by się przydał, zawsze coś - gdyby nagle przestał się wentylator kręcić - jakiś gustowny alarm, czy coś...

Pytanie brzmi:
    Czy będę musiał sterować obrotami za pomocą jakiegoś regulatora? Rozumiem, że zasilacz potrafi sam sterować obrotami swojego wentylatora w zależności od obciążenia.
    Jednak, czy poradzi sobie z niefabrycznym wentylatorem?

Przepływ powietrza w obudowie jest dobry - Wszystko co się dało jest WC, kości DDR - nie widziałem sensu "zalewać".
    Obudowa ma wycięty spód i stoi na nóżkach(gumowych), więc jest co najmniej 3 cm przestrzeni od spodu budy do parkietu.

Pozdrawiam, wszystkich Kolegów.

0 4
  • #2 22 Cze 2007 16:59
    iron64
    Spec Overclocking

Zamiast 4 pinowego szukaj 3 pinowego, są takie same, jedyna różnica to podłączenie właśnie. Ja zrobiłbym tak, że zasilanie podłączyłbym do zasilacza w miejsce fabrycznego, a odczyt obrotów pod płytę.
    Ale muszę przy okazji powiedzieć, że taki fan średnio będzie do psu się nadawał, gdyż większość powietrza przez niego pchana, będzie rozpraszać się na boki z racji jego konstrukcji.
    Sam raczej kupowałbym coś w tym stylu:
    http://allegro.pl/item207149163_arctic_cooling_af12025_b_cichy_b_wydajny_aab.html

0
  • #3 22 Cze 2007 23:56
    /|\Atari
    Poziom 27  

Ja kolege zasmuce a zarazem ostrzege. Mam Chiefteca GPS450. Namówiłem też na niego znajomego, który założył na nim AC12. Po miesiącu zasilacz padł, możliwe że z przegrzania. Musiał oddać go na gwarancji. Z jego relacji wynika że uklękła linia 12V. Jeśli jednak nadal masz zamiar wymienić wentylator to może coś z oferty Papsta jednak? Testuje od pewnego czasu przemysłowego Variofana założonego na starego Cooler Mastera pod Socket A (Barton 3000) i powiem że jestem pod wrażeniem ciszy i wydajności. AC ma ciekawą oferte jeśli o cene idzie, ale niestety idzie ona w parze z jakością. Miałem tego na gumowych amortyzatorkach w wersji 3pin i 80x80... Variofana mam teraz dlatego, że gumki po 6 miesiącach sparciały i wirnik odleciał :D Dodatkowo relacja cisza/wydajność bije AC na łeb. Mimo tego jeśli nadal chcesz coś z AC to jest seria wentylatorów (AF) w normalnej ramcje, też w miare cichych, które np nie mają problemu ze startem z 5V. Ogólnie te gumowe amortyzatorki to tylko wizualny bajer a wręcz ściema. Bo wibracjami z tego i tak na obudowe niesie.

0
  • #4 23 Cze 2007 13:32
    skaktus
    Poziom 37  

Używam AC od ponad 7 miechów i nic mi nie sparciało...
    Tak samo w zasilaczu mam AC (zasiłka 480W) i zasilacz nie padł...może twój kolega zablokował wentylator i myślał że mu całkowicie wyciszyło...

Moderowany przez jankolo:

Zbędny cytat CAŁEGO postu usunąłem

0
  • #5 23 Cze 2007 21:44
    /|\Atari
    Poziom 27  

Mówie o moim przykładzie, poza tym sama moc zasilacza nic tu nie mówi, może twój zasilacz jest chłodniejszy w pracy. Kolega nie zablokował wentylatora bo to elektronik ze starzem.

Ostatni raz udzielam się offtopowo tutaj bo szykuje się dyskusja n.t. masła i margaryny.

0
  Szukaj w 5mln produktów