Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica napięcia problem, grzeje się buz11

23 Cze 2007 00:29 1463 5
  • Poziom 12  
    Witam, zrobiłem tą przetwornice:
    http://www.elektroda.net/samochod/przetw_12_na_24.html
    i strasznie grzeje mi się tranzystor 3, nawet bez podłączonego obciążenia. Co dziwne grzeje się tylko ten jeden tranzystor, nic więcej. Napięcie wyjściowe jest takie jak powinno być. Jak wymontuje kondensator C10 to napięcie oczywiście trochę sada, a tranzystor przestał się grzać. Jak wymontuje Diody to samo. Wsadziłem nawet zamiast tych diod zwykłe impulsowe 1N4148, bo podobno tez nawet szybkie są, napięcie jest niższe, a jak przy włączonej wtedy na chwilkę zetknę diodę tą co ma być równolegle z diodą 1N4148 wsadzoną w jej miejsce, to tranzystor pisknie i zaczyna się strasznie grzać, nawet jak tej diody tam nie trzymam. Próbowałem zamieniać kondensatory C9 i C10 miejscami, czy któryś nie jest walnięty i dalej grzeje się tylko ten jeden tranzystor, układy 40106 tez zamieniałem miejscami. Gdzie mam dalej szukać? Sprawdzałem poprawność płytki i zwarcia i wszystko jest OK. Aha tranzystor też wymieniałem.
  • Poziom 21  
    Prawdopodobnie generator sie robi, ale to by napiecie wyjsciowe latalo.
  • Poziom 12  
    długo nie sprawdzałem czy to napięcie jest cały czas czy lata, bo by mi sie ten tranzystor zjarał. Czyli co, wymienić układ 4093?? czy co;p
  • Poziom 36  
    Witam
    kusmier222 napisał:
    ...Jak wymontuje kondensator C10 to napięcie oczywiście troche sada, a tranzystor przestaj się grzać. Jak wymontuje Diody to samo.
    Zwieksz iloczyn R5 * C7, np. daj 47k lub 22nF, lub tp. Zwiekszaj az do skutku, jednak iloczyn nie powinien przekraczac kilkuset ns.
    Gdyby ewentualnie T2 sie grzal, zwieksz iloczyn R3 * C6.
    Diody D2/D3 musza byc fast lub ultra-fast! Nie nadaja sie popularne prostownicze. Mozesz uzyc diod Schottky (podwojne, jak czesto spotykane, mozna laczyc rownolegle).
    Nie nalezy obciazac wyjscia po usunieciu jednej z tych diod, bo zniszczysz przylegly kondensator (C9/C10).
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    zmienilem, doszedlerm do 100k i 150n i dalej jest to samo;/ nawet bez tych elementów przetwornica ,,działa", tranzystor sie strtasznie grzeje
  • Poziom 36  
    Niestety, nie podajesz informacji niezbednych do lokalizacji bledu, chocby wartosci napiec & warunki pomiaru, pobor pradu bez obciazenia ani tp.
    Mozliwosci jest troszke:
    Wadliwy element D2/D3, T2/T2 lub IC1 ... IC3, bledne R2 lub C5 (zbyt duza czestotliwosc przelaczania) albo masz jakis zimny lut.
    Zmien R9/R10 na 10k.
    Najszybciej daje sie ustalic blad na oscyloskopie. Jesli nie masz, to ...
    Sprawdz lub sprobuj zamieniac miejscami: D2/D3, T2/T3, IC's ...