Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo budżetowa konstrukcja na STX. Moja pierwsza!

krzyhoo9 23 Cze 2007 17:55 6018 27
  • Witam!!!
    Chciałem wam przedstawić swoją pierwszą własną konstrukcję. Pomysł się pojawił kiedy pewnego razu znalazłem przypadkowo forum DIYaudio. Są to klony kolumn brunona71 tyle ,że na innych wysokotonówkach dla obniżenia kosztów (teraz tego żałuje).

ZAŁOŻENIA
    Miało być tanio! Chciałem poczuć coś lepszego niż słuchanie muzyki z klasycznej wieży stereo. Po prostu chciałem czegoś nowego co potrafi lepiej uderzyć basem niż to co miałem dotychczas. Przeznaczone do słuchania muzyki i oglądania filmów.

PRZETWORNIKI
    2x STX 18-70-4 SC
    STX 10-200-4 PJ (miały być 8ohm ale widocznie pomyliłem się przy zamówieniu)

OBUDOWA
    Płyta wiórowa 16mm (innej nie mieli), poskręcana wkrętami do płyt k
    arton-gips, klejona wikolem, wyszlifowana, wyszpachlowana, uszczelniona sylikonem akrylowym i pokryta okładziną samoprzylepną.Wymiary to 940mmx200mmx240mm. Pojemność ok 32L strojona na ok. 45Hz.

ZWROTNICA
    Narazie mam tylko kondory 3,3uF na wysokotonówki ale jest już projekt.

NAPĘD
    2x TDA7294 na trafo 200W o napięciu 2x24V. Trochę mało ale daje sobie radę :smile:

WRAŻENIA
    Napewno nie miałem tyle do czynienia z różnymi klasami kolumn jak niektórzy ale jak pierwszy raz je usłyszałem to byłem wniebowzięty. Dźwięk był czysty (w porównaniu do poprzednich kolumn) bas głęboki tak jak lubię, tony wysokie trochę się wybijały ale mi to nie przeszkadzał,a wręcz przeciwnie. Ogólnie jestem bardzo zadowolony.

KOSZTORYS
    przetworniki - 200
    terminale - 10
    b-r - 7
    płyta - 70 (musiałem wziąć z metra bo inaczej nie szło :cry: )
    cięcie płyt - 2 piwa :razz:
    szpachel - 10
    okleina - 32
    śruby - 5
    wikol, sylikon, papier ścierny itp. - miałem
    kondensatory - miałem
    kable - 20

NA PRZYSZŁOŚĆ...
    Po ostatniej imprezie siadły mi wysokie tony więc muszę je zmienić. Myślałem o SC10N ale brak zwrotki więc chyba wezmę arv 104-04/8, dołożyć drugą płytę na front, zrobić frezy pod głośniki i położyć jakiś fornir.[/img]

Fajne!
  • #2 23 Cze 2007 19:29
    <SUB>
    Poziom 13  

witam bardzo łądnie ci to wyszło, tanio, mogles dac ciemniejszą okleine ale to tylko moja sugestia, na 3 i 6 zdjeciu od góry chyba jest przecieta ta okleina nad wooferem, ogólnie to 5+/6
    pozdrawiam

• #3 23 Cze 2007 19:42
    thebeast
    Poziom 16  

Apropos tych popsutych wysokich. #1Musiałeś przesterować TDA i dlatego Ci padły "gwizdki" #2 za nisko je uciąłeś. Stawiam na #1. Tak na przyszłość lepiej mieć mocniejszy wzmacniasz do kolumn aby uniknąćczegoś takiego. Swoja droga bawią mnie nieraz opinie ludzi, którzy mówia, że lepiej jest miec mocniejsze głośniki - żeby ich nie popalić <lol2> Wręcz przeciwnie, widać to na tym przypadku :) Pozdrawiam. Fajnie pudełka ;)

• #4 24 Cze 2007 11:36
    airnox
    Poziom 24  

Kolumny fajne, tylko szkoda ze poszly gwizdki. I pytanko z mojej strony - czemu 2x niskotonowe glosniki zamiast niskotonowca i sredniotonowca?

-> thebeast
    Ciekawa teoria odnosnie mocy... Ciekawe ze w ksiazkach pisza iz nalezy miec mocniejsze kolumny niz wzmacniacz, wlasnie na wypadek roznych nieprzewidzianych wypadkow. Czy podpial bys kolumny 30W do wzmacniacza 50W? Bo ja bym sie bal o kolumny.

Pozdrowienia
    Airnox

• #5 24 Cze 2007 11:59
    Irvine Kinneas
    Poziom 17  

Thebeast ma racje. Nawet w systemach estradowych stosuje się mocniejsze końcówki niż kolumny. A to dlatego że wzmacniacz nie musi grać na granicy przesterowania aby rozpędzić głośniki na maksa. Czyli praktycznie gałka volume(gain) nie jest odkręcana do końca. W słabszych końcówkach sytuacja jest odwrotna. Żeby uzyskać duża głośność trzeba podgłosić do końca co najczęściej wiąże się z przesterowaniem.

• #6 24 Cze 2007 12:11
    Bohenek
    Poziom 10  

Kolumny ładnie wykonane. Zamiast dwóch niskotonowych dałbym jeden nisko-tonowy i jeden średnio-tonowy jak mówił kolega powyżej. Jednak utrudniło by to znacznie zwrotnicę, której jak na razie praktycznie niema. Dobrze radzę zrób je jak najszybciej. Co do wybijających się wysokich to one mają dużo większą skuteczność niż te nisko-tonowe, nawet jeżeli masz ich dwie sztuki. Do tego dochodzi efekt Baffle step. Konieczny jest tłumik. Najlepiej kup teraz 8 ohm ale moim zdaniem i tak bez tłumika się nie obejdzie.

Odnośnie mocniejszego wzmacniacza do kolumn to i tak wszystko się sprowadza do ostrożności operatora gałki volume. Jeżeli mamy słabszy wzmacniacz to przester uszkodzi nam wysoko-tonowe, ale tylko w przypadku nadmiernej głośności, natomiast przy mocniejszym wzmacniaczu możemy kolumny uszkodzić podając im za duży sygnał. I znów sprowadza się wszystko do operatora gałeczki. Owszem głośniki potrafią znieść więcej niż ich moc znamionowa, ale co w przypadku gdy operator pomyśli: głośnikom nic nie jest to dołóżmy im jeszcze... Efekt przesterowanie mocniejszego wzmacniacza, a co za tym idzie popalenie wysoko-tonowych a możliwe spalenie dodatkowo i niskich.

Wniosek: nic nie zastąpi ostrożności operatora.

• #7 24 Cze 2007 13:25
    krzyhoo9
    Poziom 15  

Dzięki wszystkim za opinie. Szczerze mówiąc myślałem, że będziecie bardziej krytyczni.

<SUB> na pierwsze kolumnie trochę mi się nałożyła ta okleina ale wybaczcie (robiłem to po raz pierwszy.

thebeast "soprany siadły bo dostały za dużo mocy bo były podpięte do jakiegoś amp sony a nie do mojego TDA

Bohenek nie zrobiłem 3way bo na razie nie ma zwrotnicy do takiego czegoś a to była gotowa konstrukcja ze zwrotnicą. Teraz kupię ver. 8ohm + tłumik

• #8 24 Cze 2007 13:32
    Bohenek
    Poziom 10  

Rozumiem Cię bardzo dobrze. Moim zdaniem nie warto pchać się z pierwszą konstrukcją od razu w 3way właśnie ze względu na zwrotnicę.

• #9 24 Cze 2007 15:09
    airnox
    Poziom 24  

Moze nie tyle krecenie galka volume co podanie odpowiedniego sygnalu na wejscie. Swoja droga moznaby dodac male zabezpieczenie w postaci zarowki odpowiednio wpietej w uklad glosnikow i wtedy w przypadku nadmiernej mocy ta nadwyzka odlozy sie na zarowce. Mam takie pytanie odnosnie tego konda sluzacego prowizorycznie za zwrotnice, czy Twoim zamierzeniem bylo odciecie wszystkiego ponizej ~1.8kHz?

Pozdrowienia
    Airnox

• #10 24 Cze 2007 20:04
    Vitu
    Poziom 20  

Bardzo ładne ! Gdzie mozna dostac wkrety imbusowe ? te ktorymi sa przykrecone glosniki . Bardzo mi sie podoba ta konstrukcja.

• #11 24 Cze 2007 20:38
    Bohenek
    Poziom 10  

oczywiście chodzi o podany sygnał. Swoją drogą warto na to uważać przy słuchaniu z kompa, czy też z mp3 playera, gdyż sygnał wychodzący jest często większy niż typowy Line Out a to ze względu na to że do tego wyjścia podłącza się często słuchawki. Jednak typowe przedwzmacniacze są zasilane wyższymi napięciami niż sygnał audio, więc w praktyce często się to sprowadza jednak do gałeczki przy wzmacniaczu. Ale oczywiście nie zawsze.

Mam takie pytanie odnośnie żarówki. Bo zawsze myślałem że włącza się ją w szereg z wysokotonowcem. Czyli musiało by to być za zwrotnicą, bo jak inaczej? A ostatnio dowiedziałem się że żarówka ma być przed zwrotnicą. Jak to w takim razie wykonać?

• #12 24 Cze 2007 22:31
    Dj Snake
    Poziom 22  

Żarówke montujemy zaraz po rozdzieleniu sygnału na sekcję nisko i wysokotonową, na torze wysokotonowym, po stronie plusa, przed resztą elementów zwrotnicy

• #13 24 Cze 2007 23:07
    Bohenek
    Poziom 10  

A no to teraz rozumiem:D. Chodzi o to żeby przy spaleniu żarówki wzmacniacz nie był obciążony np. rezystorami z tłumika.

• #14 25 Cze 2007 10:22
    airnox
    Poziom 24  

Co do sygnalu z mp3 playera czy discmana sygnal podawany do wzmacniacza czy przedwzmacniacza jest mniejszy niz z typowego stacjonarnego odtwarzacza CD czy tunera radiowego. A przy sygnale z kompa trzeba uwazac bo faktycznie moze dac zbyt duzy sygnal, ale to juz kwestia posiadanej karty (cmi8738 na full nie przesterowywala yamahy A-560 a SB128 na polowie zaczal...). Dzieki za objasnienie montazu zarowki, widzialem takie zabezpieczenie w kolumnach i nie bylem pewien jak jest wpieta.

Pozdrowienia
    Airnox

• #15 25 Cze 2007 14:34
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

airnox napisał:
    Ciekawa teoria odnosnie mocy... Ciekawe ze w ksiazkach pisza iz nalezy miec mocniejsze kolumny niz wzmacniacz,

W jakich książkach? Autor. Tytuł. :D
    Cieniutko z estetyką. Okleina to słaby pomysł. Cieniutkie przetworniki. W tej cenie kupił bym jednego SW. Szkoda inwestwać w tą "konstrukcję"

• #16 25 Cze 2007 22:27
    airnox
    Poziom 24  

Hm, zrobilem gafe, moze nie tyle w ksiazkach co jest sugerowane uzycie mocniejszych kolumn niz wzmacniacz przy testach (Radioamator 4/1960). Pomylilo mi sie z moca wzmacniaczy potrzebnych srednio do naglosnienia okreslonych powierzchni, przepraszam za moj blad.

Pozdrowienia
    Airnox

Dodano po 6 [minuty]:

Nie ksiazki a internet pisze ladnie o tej zasadzie , oto cytat ze strony tremolo

Cytat:
    Moc głośnika ma być równa lub większa od mocy wzmacniacza: nie jest ważne ile razy wieksza chodzi oczywiście o rozsądne rozmiary przewagi głosników. Jesli tak nie jest trzeba oszczędnie grać na głosniku.

• #17 26 Cze 2007 19:46
    krzyhoo9
    Poziom 15  

Co do tego kondensatora to chodziło mi tylko o zabezpieczenie "soprana" przed ewidentnym spaleniem (widocznie za słaba) i po to żeby całe pasmo się przez niego nie pchało. Imbusy kupiłem w pierwszym lepszym sklepie metalowym.

• #18 26 Cze 2007 21:55
    norman1991
    Poziom 10  

Witam.... Bardzo podoba mi się ta konstrukcja ciekawe rozwiązanie jak za takie pieniądze to daje 5/6:DPzdr

• #20 05 Lip 2007 16:05
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  

Witam,
    Czemu wysoko tonowe głośniki mają inne rodzaje śrub?
    Swoją drogą wielu użytkowników jako swoje pierwsze konstrukcje wystawia "pufy z głośnikami"
    Autor zapewne doszlifuje nowo nabyte umiejętności (na przykład oklejanie kolumn)

Pozdrawiam.

• #21 06 Lip 2007 20:37
    krzyhoo9
    Poziom 15  

Danielnis nie wiem co to ma do rzeczy ale w tym roku strzeliła mi 18-stka.

VIGOR_PICTURES w jednej wysokotonówce są inne śruby bo imbusy mi nie trzymały (źle wyciąłem otwory). O pufie nawet nie miałem w głowie ;p. A co do następnej konstrukcji to pewne plany już są i napewno nie popełnie tych samych błędów.

• #22 07 Lip 2007 22:35
    Danielnis
    Poziom 16  

tak poprostu chciałem zobaczyć w jakim wieku niektórzy zaczynają robić coś własnego jeśli chodzi o audio..
    ja zamierzam cos zrobic w wakacje korzystając z okazji..
    a mam lat 16

Dodano po 53 [minuty]:

sory pomyłka- 15 lat

• #23 08 Lip 2007 13:51
    darek590
    Poziom 14  

mam pytanie moze nie na miejscu ale mniejsza o to Czy przy zamawianiu ze strony stx.pl np. głśników jest możliwość opcji za pobraniem? Jest tam niby coś napisane ale nic o tej formie. Z góry dzieki za odp

• #25 08 Lip 2007 22:17
    darek590
    Poziom 14  

ale nie kupie GDN-15-100-8-AX to mozna ze stony za pobraniem wie może ktoś?? albo gdzie indziej moge zamówić te głosniki?

• #26 09 Lip 2007 16:54
    krzyhoo9
    Poziom 15  

Nie pamiętam ale chyba idzie. Ja wpłacałem kasę na konto. Jako firma napewno Cię nie wyrolują

• #27 31 Lip 2007 02:13
    djsebartus17
    Poziom 15  

zamawiałem wiele przetworników z stx.pl i nigdy nie było żadnych problemów.
    Jeżeli chcesz pobranie spróbuj na alledrogo poszukać dspeaker

pozdrawiam
    Bart

• #28 04 Sie 2007 23:31
    ful85
    Poziom 9  

witam
    na mój gust chłopak bardzo sie postaral i widać cieżki wkład pracy głosniki nie krzycza bazarkową moca 1000W..... ale widac jest co podziwiac pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME