Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometry...

26 Paź 2003 18:26 1506 8
  • Poziom 16  
    Szukam wiadomości na temat potencjometrów używanych we wzmacniaczach akustycznych. Najlepiej jakieś dobre strony internetowe . Dokłane opisy i ogólne też. Jednym słowem wszystko. Bo jak przeszukuję sam elektrodę i ogólnie neta to nie za dobrze mi idzie. PROSZĘ O POMOC!!
  • Poziom 43  
    jest troche na ten temat w akustyce przede wszystkim na temat tradycyjnych okrężnych, posuwnych, elektronicznych (układy scalone) i zestawy rezystorów dookulnych. Uzyj akcji szukaj dla for Akustyka i audio, jako obiekt szukany wpisz potencjometr
  • Poziom 16  
    Problem właśnie w tym że nic z moim tematem związanego nie ma :( A może po prostu jestem ślepy
  • Poziom 43  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=13984&highlight=potencjometr - potencjometry cyfrowe + link do not katalogowych tych potków.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...stdays=0&postorder=asc&highlight=potencjometr - Metody czyszczenia potencjometrów...

http://www.zsee.bytom.pl/energo/dane/kl3energo009.html

- jakaś strona, może reszte tez mam Ci przeszukac w googlach??
  • Poziom 16  
    Hmmmm. Podałeś mase lików ( 3 słownie : TRZY ) nikomu nie potrzebnych! Bo nie o to mi chodziło . Jesze ten pierwszy link idze gdzieś w tą stronę którą szukame ale to nie jest jeszcze to ! Ale dzieki że się tak zaangażowałeś :)
  • Poziom 43  
    NO ale to Ty masz szukać chyba że Ci nie zależy, od czego jest google, onet, altavista. I pamietaj trzeba umieć z bałaganu internetowego zbierać informacje. Powiedz szczerze ile sam do tego pracy zaangazowałeś??
  • Poziom 16  
    Więc powiem szczerze . Byłem w bibliotece jagiellońskiej !! Znalazłem tylko jedną książkę , u siebie miałem coś ale to nie o to chodziło no i w internecie dość sporawo szukałem ale jak zawsze w takich sytuacjach , "jak coś potrzebujesz to niczego nie ma!!"
  • Poziom 43  
    no tak niestety w polsce jest - dlatego trzeba niekiedy kombinować, znaleźć znaczenie bardziej ogólne i coś z tego wyciągnąć, w internecie natomiast należy wiedziec czego szukać, jakby sledzić samochód jadąc przed nim.
    Ogólnie potencjometry które są w audio nie różnią się zbytnio od tych, które są stosowane gdzie indziej. Innowacjami są potencjometry z dodatkowym odczepem stosowane w układach Loudness, potencjometry precyzyjne o których mowa na stronie ZSE Bytom, potencjometry montażowe do ustalania punktów pracy napieć wyjściowych, prądów spoczynkowych, wzmocnienia - o tych można na pewno gdzieś znaleźc, i radze w wyborze lektury brać pod uwage wiek książki - im starsza tym lepsza - następne są coraz brdziej zaciemniane.
    MOżna tez rozróżnic potki na logarytmiczne i liniowe - jedne dla głośności drugie barwy dźwięku - ciekawe sa też układy kompensujące nieliniowość charakterystyki pojedyńczego potencjometra a także układy, które zapewniają trwałość - zamieniające tradycyjny potek w układy rozbudowanych rezystorów w odpowiednich proporcjach aby przez wieloskokową przepinke można było uzyskać logarytmiczność.
    Wazna jest tez sama bydowa potencjometru - czy ma kulke stabilizującą. Część rzeczy o potencjometrach można znaleźć nawet w zwykłej encyklopedii PWN - przynajmniej sa tam fotki.
  • Poziom 13  
    Proponuje isc do jakiegos sklepu elektronicznego i przedstawic problem sprzedawcy (takiemu, ktory wie co sprzedaje) i on powinien pomoc. A pozatym nie napisales do jakich celow konkretnie maja byc te potencjomety??