Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometry...

26 Paź 2003 18:26 1557 8
 • Poziom 16  
  Szukam wiadomości na temat potencjometrów używanych we wzmacniaczach akustycznych. Najlepiej jakieś dobre strony internetowe . Dokłane opisy i ogólne też. Jednym słowem wszystko. Bo jak przeszukuję sam elektrodę i ogólnie neta to nie za dobrze mi idzie. PROSZĘ O POMOC!!
 • Poziom 43  
  jest troche na ten temat w akustyce przede wszystkim na temat tradycyjnych okrężnych, posuwnych, elektronicznych (układy scalone) i zestawy rezystorów dookulnych. Uzyj akcji szukaj dla for Akustyka i audio, jako obiekt szukany wpisz potencjometr
 • Poziom 16  
  Problem właśnie w tym że nic z moim tematem związanego nie ma :( A może po prostu jestem ślepy
 • Poziom 16  
  Hmmmm. Podałeś mase lików ( 3 słownie : TRZY ) nikomu nie potrzebnych! Bo nie o to mi chodziło . Jesze ten pierwszy link idze gdzieś w tą stronę którą szukame ale to nie jest jeszcze to ! Ale dzieki że się tak zaangażowałeś :)
 • Poziom 43  
  NO ale to Ty masz szukać chyba że Ci nie zależy, od czego jest google, onet, altavista. I pamietaj trzeba umieć z bałaganu internetowego zbierać informacje. Powiedz szczerze ile sam do tego pracy zaangazowałeś??
 • Poziom 16  
  Więc powiem szczerze . Byłem w bibliotece jagiellońskiej !! Znalazłem tylko jedną książkę , u siebie miałem coś ale to nie o to chodziło no i w internecie dość sporawo szukałem ale jak zawsze w takich sytuacjach , "jak coś potrzebujesz to niczego nie ma!!"
 • Poziom 43  
  no tak niestety w polsce jest - dlatego trzeba niekiedy kombinować, znaleźć znaczenie bardziej ogólne i coś z tego wyciągnąć, w internecie natomiast należy wiedziec czego szukać, jakby sledzić samochód jadąc przed nim.
  Ogólnie potencjometry które są w audio nie różnią się zbytnio od tych, które są stosowane gdzie indziej. Innowacjami są potencjometry z dodatkowym odczepem stosowane w układach Loudness, potencjometry precyzyjne o których mowa na stronie ZSE Bytom, potencjometry montażowe do ustalania punktów pracy napieć wyjściowych, prądów spoczynkowych, wzmocnienia - o tych można na pewno gdzieś znaleźc, i radze w wyborze lektury brać pod uwage wiek książki - im starsza tym lepsza - następne są coraz brdziej zaciemniane.
  MOżna tez rozróżnic potki na logarytmiczne i liniowe - jedne dla głośności drugie barwy dźwięku - ciekawe sa też układy kompensujące nieliniowość charakterystyki pojedyńczego potencjometra a także układy, które zapewniają trwałość - zamieniające tradycyjny potek w układy rozbudowanych rezystorów w odpowiednich proporcjach aby przez wieloskokową przepinke można było uzyskać logarytmiczność.
  Wazna jest tez sama bydowa potencjometru - czy ma kulke stabilizującą. Część rzeczy o potencjometrach można znaleźć nawet w zwykłej encyklopedii PWN - przynajmniej sa tam fotki.
 • Poziom 13  
  Proponuje isc do jakiegos sklepu elektronicznego i przedstawic problem sprzedawcy (takiemu, ktory wie co sprzedaje) i on powinien pomoc. A pozatym nie napisales do jakich celow konkretnie maja byc te potencjomety??