Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam zasady działania "termobimetali".

STINGU 26 Oct 2003 18:50 6157 6
 • #1
  STINGU
  Level 1  
  Co to są termobimetale ,do czego złużą i gdzie sie je stosuj? :(

  Przeniesiony z "Szukam schematu" <gorg>
 • #2
  kuba989898
  Level 19  
  Są to metale (w zasadzie zgrzew 2 metali) które sie odkształcają w zależności od temperatury. W elektronice stosowane głownie do wyrobu wyłączników i przekaźników termicznych (bezpieczników) choć rzadko.
 • #3
  Nemo
  Level 31  
  Termobimetal to taka blaszka, która odkształca się pod wpływem temperatury. Można to zastosować w wyłączniku przeciążeniowym. Jeśli przez taką blaszkę (o określonej rezystancji) płynie prąd niższy od pewnej wartości, blaszka jest ciepła, ale nie odkształca się. Jeśli prąd wzrośnie, blaszka nagrzeje się bardziej i pod wpływem temperatury wygnie się, rozwierając styki. Zwykle takie blaszki są zamocowane w obejmie z materiału, który się nie odkształca, dzięki temu po wystudzeniu blaszki, obwód zamknie się znowu.
  Pozdrawiam.
 • #4
  lakrymator
  Level 16  
  Dwie blaszki metalowe zgrzane lub znitowane. Każda musi mieć różny temperaturowy współczynnik rozszerzalności liniowej, co powoduje odkształcanie się bimetalu przy wzroście temperatury w stronę metalu o mniejszym wsp.
 • #5
  super_sonic
  Level 17  
  no masz takie cos np w czajniku elektrycznym, gdy woda sie nagrzewa bimetal sie odksztalca i gdy woda osiagnie 100 stopni C odksztalca sie na tyle ze przerywa obwod elektryczny
 • #6
  wanda29
  Level 11  
  nie tylko w czajniku...
  zastosowań mają mnustwo, na przykład w starszych modelach kuchenek gazowych nako "naped" wskazówki termometra na szybce piekarnika, w motoryzacji równiez, przy automatycznym załączaniu ssania, na zasadzie, przy odpowiaedniej temp. silnika odcina sie ssanie. zreszta mozna je zastosować wszedzie, gdzie wistepuja zmiany temperatury.
  wada - mało precyzyjne i bardzo duża bezwładność
 • #7
  raszero
  Level 1  
  Termobimetale - elementy sprężynujące wykonane w postaci płytek lub taśm w postaci metalu dwóch warstw o różnych współczynnikach , połączonych w sposób trwały przez zwalcowanie lub lutowanie

  zalety :
  tanie , lekkie , zajmują mało miejsca , szybko reagują na zmianę temp.