Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z instalacją antenową

maciek11 24 Jun 2007 12:51 1544 11
 • #1
  maciek11
  Level 17  
  Mam antenę siatkową i odbieram dobrze TVP1 TVP2. Jeśli chodzi o lokalizację to antenę montuję w Złotorii, więc jak ją ustawię w kierunku na Toruń, to mam dobry TVN. Jak obrócę ją bardziej w prawo (na Trzeciewiec), to TVN pogarsza się, za to Polsat jest lepszy. Udało mi się również złapać TVP3 z Poznania, Wa-wy(antena na Sierpc) i Bydgoszczy zależnie od ustawienia anteny. Wydaje mi się, że powinienem zamontować drugą antenę i dać zwrotnicę, chyba że jest jeszcze jakiś inny sposób, żeby odbierać powyższe kanały w przyzwoitej jakości to proszę o info.
 • #2
  dual
  Level 21  
  Tak jak myślisz - najlepiej będzie zebrać sygnały z dwóch anten na zwrotnicy lub dwuwejściowym wzmacniaczu antenowym . Jeśli odległość kątowa nadajników jest znaczna to tylko osobne anteny gwarantują poprawny odbiór .
 • #3
  maciek11
  Level 17  
  W tym rzecz że kąt jest raczej niewielki, bo to jakieś 30 stopni.

  Czy stosując taki wzmacniacz antenowy nie będą sumowały się sygnały z dwóch anten?
 • #4
  SKuba
  Level 12  
  ja bym proponował zrezygnować z tych siatkówek, bo one przy niewielkim kącie odchylenia azymutu (czyli prawo-lewo) nadajnika od nadajnika będą robić więcej złego niż dobrego. Efektem może być odbicie, przesunięcie obrazu itp... Proponuję zastosować anteny wielo elementowe typu YAGI

  Dodano po 1 [minuty]:

  ja bym proponował zrezygnować z tych siatkówek, bo one przy niewielkim kącie odchylenia azymutu (czyli prawo-lewo) nadajnika od nadajnika będą robić więcej złego niż dobrego. Efektem może być odbicie, przesunięcie obrazu itp... Proponuję zastosować anteny wieloelementowe typu YAGI w których zamiast symetryzatora można wstawiać wzmacniacze.

  Dodano po 10 [minuty]:

  ja bym proponował zrezygnować z tych siatkówek, bo one przy niewielkim kącie odchylenia azymutu (czyli prawo-lewo) nadajnika od nadajnika będą robić więcej złego niż dobrego. Efektem może być odbicie, przesunięcie obrazu itp... Proponuję zastosować anteny wieloelementowe typu YAGI w których zamiast symetryzatora można wstawiać wzmacniacze.
 • Helpful post
  #5
  dual
  Level 21  
  Kąt 30 stopni jest zbyt duży nawet jak na mało kierunkowe anteny siatkowe i celowe jest sumowanie sygnałów z dwóch anten - tutaj zgadzam się z kolegą SKuba , że lepsze będą Yagi na odpowiednie pasma sygnału . Tak na zwrotnicy jak i na wzmacniaczu sygnały będą się sumować , ale nie oznacza to wcale zniekształceń jeśli dobrze rozumiem sens twojego pytania . Profesjonalne systemy antenowe tak właśnie (ogólnie rzecz biorąc) są budowane . Zaletą Yagi będzie też większa odporność na zakłócenia boczne , ale wymagają one bardziej dokładnego ustawiania kierunku odbioru i doboru anteny do pasma odbieranego sygnału . Musisz zdecydować sam , a nawet wykonać najpierw próbę na dwóch antenach siatkowych , bo to niewielki wydatek , a reszta instalacji będzie taka sama ewentualnie do systemu z antenami Yagi . Powodzenia
 • #6
  maciek11
  Level 17  
  W takim razie kupię drugą antenę. Tylko jak je podłączyć? Czy tak jak dual pisał dać dwuwejściowy wzmacniacz, czy zwrotnicę? Bo zostaje jeszcze jedna kwestia. TVN jak pisałem wcześniej jest nadawany z Torunia, a TVP3 z Trzeciewca, są one na sąsiednich kanałach. Jeśli dobrze pamiętam są to kanały 26 i 27. Czy nie będzie problemu z rozdzieleniem tych pasm w zwrotnicy jeśli te sygnały będą dostarczana z osobnych anten? Chodzi mi o zachowanie dobrej jakości odbieranego sygnału.
 • Helpful post
  #7
  pajo21
  Level 35  
  Musisz zastosować zwrotnice kanałową na konkretna lokalizacje http://www.waldiantena.com.pl/zwr2.php?idmiasta=TN
  Zastosuj dwie anteny UHF,jedną np ATX-91 skierowaną na Trzeciewiec i drugą na Toruń.
  Poziom kanału 26(TVN) powinien być zbliżony do kanału 28(TVP3) bo silniejszy kanał będzie zakłócał słabszy ale bez miernika ciężko to zrobić.
  Poziom wyrównasz stosując tłumiki,przedwzmacniacze lub odpowiednio dobrane anteny.

  Stosowanie wielowejściowych wzmacniaczy to nie jest dobre rozwiązanie chyba że to są wzmacniacze kanałowe.
 • #8
  dual
  Level 21  
  Kanał 26 i 27 to to samo pasmo więc nie będzie problemu . Jeśli anteny będą z wzmacniaczami wewnętrznymi to podłączenie zasilania przez kabel antenowy odnajdziesz w instrukcji .
 • #9
  pajo21
  Level 35  
  dual wrote:
  Kanał 26 i 27 to to samo pasmo więc nie będzie problemu .

  Z kanałami które są tak blisko siebie przeważnie są problemy szczególnie jeżeli odbierane są z osobnych anten.
  Poza tym jest pomyłka,na 28 kanale nadaje TVP3 z Trzeciewca.
  W tej okolicy żaden przekaźnik nie nadaje na kanale 27.
 • #10
  maciek11
  Level 17  
  Mój błąd, TVP3 nadaje z Trzeciewca oczywiście na 28 kanale :D
 • #11
  maciek11
  Level 17  
  A jeślibym nie chciał zrezygnować ze zwrotnicy to jak najlepiej rozwiązać ten problem?
 • #12
  maciek11
  Level 17  
  Przepraszam że dopiero teraz się odzywam. Zamontowałem zwrotnicę, obraz jest elegancki. Dziękuję wszystkim za pomoc.