Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykorzystanie baterii od SIEMENSA i panelu słonecznego

Mariuszek15 27 Cze 2007 18:38 11040 33
 • #31 27 Cze 2007 18:38
  WoŹnY
  Poziom 28  

  Mariuszek
  Liczyłem na sensowną odpowiedź, bo to że ilość energii zależy od oświetlenia i pojemności akku to wie nawet dziecko. Jak szybciej pedałujesz to też szybciej jedziesz.

  Adap
  Czy w ciągu doby jesteś w stanie średnio wyciągnąć z Twojego układu powiedzmy 500Wh?

  Co do pełnego odcięcia się od elektrowni, to niestety bardzo kosztowny będzie falownik, bo zwykła przetwornica niestety nie zapewni odpowiedniego kształtu napięcia dla niektórych urządzeń, w szczególności maszyn elektrycznych.

 • SterControl
 • SterControl
 • #33 06 Sie 2007 01:30
  Krisstoferes
  Poziom 19  

  Witam.
  Około 15 lat temu odkupiłem od kumpla baterię słoneczną za grosze bo wcisneli mu ruscy na bazarze kit że jak podłączy do baterii 12V to będzie świecić... nie świeciła więc kumpel mi ją odsprzedał.
  Bateria ma 12V nie wiem jaką moc bo nie mierzyłem a wymiary (samych ogniw bez ramki) 11/12 cm. Kiedyś zasilałem z tego radyjko a pozostały czas przeleżała w szafce i czeka na jakiś ciekawy pomysł.

  Budując "domową elektrownię" każdy pcha energię w akumulatory, grzecznie pytam - PO CO ?????

  Przecież można zbudować falownik który będzie pracował z częstotliwością sieci elektrycznej i oddać energię do sieci. Licznik wtedy się cofa, i zmniejsza nam rachunek.
  Wiem bo mam taki licznik do moich testów z poborem mocy i sprawdzałem.
  Jeżeli mieszka ktoś na zad...piu gdzie nie ma prądu to owszem ale jak ma podłączenie do sieci to wepchnąć prąd elektrowni i niech ma a kiedy chcecie go spowrotem to sobie bierzecie i nawet się nie dowiedzą że takie coś miało miejsce.
  Falownik nie musi pracować cały czas, może dopiero wtedy jak jakiś mniejszy akumulator albo "bateria" kondensatorów zgromadzi odpowiednią ilość. (Chodzi mi po głowie pomysł z baterią kondensatorów wysokonapięciowych ze starych zasilaczy komputerowych które są za friko).

  Wydaje mi się to lepszym rozwiązaniem, kłopoty z moim pomysłem mogą mieć posiadacze elektronicznych liczników albo takich które działają w jedną stronę (są specjalnie oznaczone).

  W tym miejscu składam pokłon w stronę kogoś kto mógłby opracować ładny projekcik takiego falownika bo chciałbym moją baterię w końcu do czegoś użyć.
  Pozdrawiam.

 • #34 06 Sie 2007 12:15
  Krisstoferes
  Poziom 19  

  Zmierzyłem dziś moją baterię (pogoda w końcu się ładna zrobiła) i elektrowni to ja z niej nie zrobię ale odkryłem ciekawostkę - ZIMNA bateria jest sprawniejsza daje wyższe napięcie, gdy się już nagrzeje napięcie spada, w moim przypadku jest to nie cały Volt (foto), ale za to przybyło 5mA mocy.
  Kolejna sprawa to odbijanie promieni słonecznych przez szybę. Pomiarów dokonałem na parapecie przy zamkniętym oknie i było przy maksymalnym zwarciu 25mA gdy otworzyłem okno wzrosło do 55.5mA 100% więcej.
  Wniosek - promienie słoneczne muszą padać bezpośrednio na ogniwo słoneczne.
  ps. bateria posiada plastikową osłonkę rozpraszającą światło, tak aby działała pod różnymi kątami, do pomiarów osłonkę zdjąłem.