Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykorzystanie baterii od SIEMENSA i panelu słonecznego

Mariuszek15 24 Cze 2007 13:30 11619 33
  • Wykorzystanie baterii od SIEMENSA i panelu słonecznego
    Opis układu:
    Duży postęp w technologii wytwarzania modułów fotowoltanicznych umożliwia produkcje modułów z krzemu amorficznego o dużej powierzchni i dobrej sprawności, przy zachowaniu ich korzystnej ceny. W modułach tych zastosowano skuteczne połączenie pokrycia szklanego, co zaowocowało prawie o polowe zmniejszeniem ciężaru w porównaniu z tradycyjnymi amorficznymi modułami. Moduły te tez przetwarzają szersze spektrum światła słonecznego i z większego zakresu katów padania w porównaniu do tradycyjnych modułów.

Ich konstrukcja i wykonanie zapewnia ochronę przed wilgocią, promieniowaniem ultrafioletowym oraz chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi zmiana wymiarów pod wpływem zmian temperatury. Powierzchnia frontalna zbudowana jest ze specjalnego szkła hartowanego, o bardzo dobrej przenikalności. Stanowi ono jedna całość z laminatem, w którym znajduje się materiał fotowoltaniczny. W moim własnym projekcie wykorzystałem panel słoneczny o parametrach maksymalne napięcie 13,7 V prąd 50 mA, wymiary 150 x 150 mm.

Budowa układu elektronicznego:

Cały układ opiera się na panelu słonecznym i akumulatorku z komórki o parametrach 3,6V 500mAh. Całe działanie układu polega na ładowaniu akumulatorka przez panel słoneczny napięciem 5,0V i o prądzie 50mA. Układ tez posiada włącznik zmierzchowy włączający diody LED po zapadnięciu nocy:) Dzięki temu prostemu układowi elektronicznemu zbudowanego dzięki tranzystorowi fotorezystorze i potencjometrowi zrealizowałem uzyskałem właśnie taki efekt zapalania się diod w nocy. Cena, która musimy zapłacić za ładowanie akumulatorka to 0.00Zł:) Cała energia niesiona przez słońce jest zamieniana na napięcie (potencjału) miedzy krzemem o różnej właściwości półprzewodnikowej.

Układ jest zrealizowany na pająka, chciałem tylko przedstawić, w jaki sposób można takie rzeczy wykorzystać na przykład na nocną lampkę:), Ale pozatym zamierzam wykonać porządna elektrownie słoneczną ładującą akumulatory samochodowe:) Pozdrawiam:)

ZDJĘCIA MOŻNA ZNALEŚĆ NA MOJEJ STRONIE WWW:
    http://www.mariuszelektro.elektroda.eu/darmowaenergia1.html

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Specjalizuje się w: wzmacniacze lampowe
    Mariuszek15 napisał 923 postów o ocenie 40, pomógł 16 razy. Mieszka w mieście Chrzanów. Jest z nami od 2005 roku.
  • SterControlSterControl
  • SterControlSterControl
    submariner
    Poziom 32  
    bardzo fajne jak komus nie zalezy na malej powierzchni i nie jest drozsze niz 20 zl.Najnowoczesniejsze ogniwa krzemowe(te do zdobycia na rynku) osiagaja podobne moce przy wymiarach 60X60mm poza tym posiadaja trwalosc 50lat a a nie 1000h(amorficzne starej generacji-spadek o 30%).
    skaktus
    Poziom 37  
    Pomysł oki,ale po co się męczyć jak lampka z diodą + akumulator+panel słoneczny można kupić w sklepie po 8 zł za sztukę...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kakule
    Poziom 11  
    Tak sobie myślę.Poco tyle bicia piany w tą niby konstrukcję?
    Nie odkrywajcie Ameryki raz jeszcze.Chyba publikacja na Elektrodzie
    nie liczy się do dorobku naukowego.
    janekpc
    Poziom 16  
    co do urządzeń za 8 zł to kiedyś takie miałem i po ponad roku okazało się że nie działa po otwarciu okazało się że bateria słoneczna to nie bateria ale atrapa i te akumulatory to baterie które się wyczerpały więc jednym słowem lipa. A to co tu zbudowane to działa i jak kolega chce budować coś większego np do ładowania akumulatorów samochodowych to stanowi dla niego dobrą bazę do dalszych działań. Swoją drogą to już ostatnio była na elektrodzie konstrukcja ładująca akumulator samochodowy.
    Adap
    Poziom 14  
    ja posiadam taka małą elektrownie słoneczna w domu. Kosztowało mnie to 7000zł <2 panele + przetwornica + akumulatory> no i do tego własny stelarz który sie obraca. moze jak sie uda z czasem to zamieszcze zdjecia. Jest to bardzo wydajne bo mój jeden panel to 150cmx65cm 200W a mam 2 i moge powiedziec ze w słoneczny dzien 2 komputery, tv, lodówka i pompka z wody ida bez problemu. Naprawde polecam.

P.S jezeli zna ktos lub ma dostep do tanich a wydajnych ogniw fotowoltaicznych to prosze o informacje bo byłbym zaintereowany kupnem
    enigma
    Poziom 12  
    Adap napisał:
    Jest to bardzo wydajne bo mój jeden panel to 150cmx65cm 200W a mam 2 i moge powiedziec ze w słoneczny dzien 2 komputery, tv, lodówka i pompka z wody ida bez problemu.

2x200W da nam 400W. Przy przetwornicy o sprawności przyjmijmy nawet 85-90% da nam to około 350W (zasilasz prawdopodobnie pod 230 wiec da nam to ok. 1,5A) więc jakim cudem techniki jesteś wstanie zasilić 2a komputery, tv, lodówka i pompka z wody? Albo masz dużo akumulatorów a po ich wyczerpani długo je ładujesz. W dwa kompy np laptopy to jeszcze (19Vx3,3A)*2 da nam 125W do tego pompa wody dajmy na to ze 200W (nie piszesz jaka) i już zapasu nie ma, powiedz jak masz to zrealizowane? Perpetum?

Dodam że nie szydzę, jestem ciekaw konstrukcji.
    Adap
    Poziom 14  
    a wiec oba panele daja 400W energia gromadzi sie akumulatorach i na dzien jestem w stanie wyciagnąc z tego ponad 2kW. Przetwornice mam 2000/4000Wwiec policz sobie. Lodówka tez nei chodzi cały czas tylko włącza sie zeby schłodzic i wył sie. pompka jest mała i bierze ok 65W. Panel jeden ma 1,5m x 65cm 12V 16A. A energia która sie gromadzi w akumulatorach i przetworzona przez przetwornica daje 230v i wszystko śmiga. Rozumiesz teraz czy jescze jaśniej trzea to napisac.
    ghambit
    Poziom 24  
    Adap napisał:
    a wiec oba panele daja 400W energia gromadzi sie akumulatorach i na dzien jestem w stanie wyciagnąc z tego ponad 2kW. Przetwornice mam 2000/4000Wwiec policz sobie. Lodówka tez nei chodzi cały czas tylko włącza sie zeby schłodzic i wył sie. pompka jest mała i bierze ok 65W. Panel jeden ma 1,5m x 65cm 12V 16A. A energia która sie gromadzi w akumulatorach i przetworzona przez przetwornica daje 230v i wszystko śmiga. Rozumiesz teraz czy jescze jaśniej trzea to napisac.

Zamieść zdjęcia bo sam jestem ciekaw konstrukcji.
    Co do tematu to fajne bajer, tylko troche bezużyteczny w dobie "lampek ogrodowych". Wymyśl jakieś konkretne zastosowanie dla tego panelu.

Ktoś tu nieźle "zaczerpnoł" żródła nie podając danych autora, nieładnie.
    Tomek515
    Poziom 22  
    Bardzo fajne, może byś to opisał i wrzucił w oddzielnym temacie ;)
    Prze ogromne akumulatory ile Ah mają ;)?
    Adap
    Poziom 14  
    no jak znajde czas to cos sie napisze na ten temat. A aku maja 220Ah.
    WoŹnY
    Poziom 28  
    Rozumiem, że elektrownia działa na wydzieloną sieć? Co do poboru jaki tu nurtuje to przez jaki czas jestes w stanie te urządzenia o których piszesz zasilać, bez przerwy?
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Wydajność i czas "darmowej sieci 230V" głównie zależy od pojemności akumulatora a także od poboru prądu przez odbiorniki.
    urqel1
    Poziom 10  
    Adap skąd dorwałeś 200 Watowe panele. Te które masz na fotkach wyglądają na góra 75W :?:
    trol.six
    Poziom 31  
    Sam jestem ciekaw Adap, skąd masz te panele, ja osobiście widziałem okazyjnie niestety (nie ma powtarzalnego źródła), ale pojedyncze ogniwo dawało ok 2W. Co razem dałoby też coś ok 180W, przy tych wymiarach.
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Takie panele można znaleźć na allegro:) Cała wydajności zależy od jakości krzemu i oświetlenia panelu przez słońce.
    _milcek_
    Poziom 19  
    Cześć
    Konstrukcja jeżeli chodzi o zabezpieczania to daje 1/6 bo ładując prądem większym niż 1/10c musisz już dbać o zabezpieczenie przed przeładowaniem
    bo prąd 1/10C to prąd podtrzymujący. Nie masz tez zabezpieczenia przeciw zbytnim wyładowaniom a akumulatorki li-jon to już nie jest zabawa to jest granat. Co do konstrukcji kolegi z ogniwami 2x200w to wejdź na stronę
    www.xlabs.pl tam Dawid R (na forum jako xdave) robi system elektrowni dla zasilania i prawie całkowitego odcięcia się od elektrowni.
    miroskop
    Poziom 23  
    Do Mariuszek15:
    Zrobiłem coś podobnego tylko zamiast fotorezystora wykorzystałem jako czujnik zmierzchowy sam panel słoneczny.
    wie8
    Poziom 16  
    Adap, ja również sugeruje założenie nowego wątku, temat niezwykle interesujący :]
    submariner
    Poziom 32  
    No co z tym nowym watkiem o bateriach slonecznych kto zaklada? tez cos znajde . Te panele ze zdiec wygladaja bardzo profesjonalnie.
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Widzę ze tematem jest dużo osób zainteresowanych. To bardzo dobrze oszczędzajmy energie elektryczna wykorzystujmy darmową energie słoneczna:) Dołączam się do próśb chciałby tez zobaczyć pełna dokumentacje tej minielektrowni słonecznej:)
    _milcek_
    Poziom 19  
    bardzo alternatywnym źródłem paneli słonecznych jest zdobywanie połamanych ogniw i łączenie ich jak pisałem Dawid R miał ok. 500w połamanych ogniw tyle że on je dostał za free od kolegi dla dobra nauki :)