Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porządny, stereofoniczny i prosty w budowie odbiornik UKF

komornik12 25 Cze 2007 09:42 24419 63
  • #1 25 Cze 2007 09:42
    komornik12
    Poziom 21  

Cześć

Jak w temacie chcę złożyć pożądny, stereofoniczny i prosty w budowie odbiornik UKFu. Znalazłem kilka schematów, ale bez opisu cewek.
    Zamieszczam link do jednego z nich i proszę o opinię i podpowiedź jak dobrać cewki.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3391019#3391019

Pozdro i z góry dzięki

Ps. Czy z radia UKF mono można zrobić stereo (coś zmienić w głowicy czy w p. cz.)?

0 29
  • Pomocny post
    #2 25 Cze 2007 11:29
    irekr
    Moderator

1. Radio na linku jest rzeczywiście prymitywne. Przy dużej ilości stacji i blisko nadajnika może być problem z odbiorem. Na temat cewek niewiele Ci powiem. Cewka L1 będzie miała prawdopodobnie około 3 zwojów na srednicy 5 mm drutem 0.8, cewka L2 około 5 zwojów na średnicy około 4 mm drutem 0,5 ale musi być bardzo sztywna. Dostrojenie przez rozginanie i sciskanie. L1 pracuje jako filtr pasmowy dla wejścia antenowego, L2 to heterodyna pracująca POWYZEJ sygnału odbieranego.
    2. Z radia monofonicznego można zrobić stereofoniczne pod warunkiem ze będzie to standarowa superheterodyna - nie może byc układ przemiany bezposredniej z detektorm zliczeniowym. Za demodulatorem nalezy usunąć układ deemfazy i do tego podłaczyc wejście dekodera stereo, najlepiej z PLL. Wskazane by odbiornik mial dośc przyzwoitą selektywność i czułość, inaczej będzie mocno szumiało....

0
  • #3 25 Cze 2007 14:31
    komornik12
    Poziom 21  

Dzięki za odpowiedź. Czy mógłbyś w łatwiejszy sposób przedstawić mi jak z mono zrobić stereo? Byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdro

Ps. Czy ma ktoś schemat laprzego radia?

0
  • #5 25 Cze 2007 15:52
    komornik12
    Poziom 21  

Dzieki ,ale to już widziałem. Jest z tym mały oproblem. Zamiast schamatu wyświetlają mi się prostokąty jak scalaki i dużo kresek, które tworzą schemat, ale bez oznaczeń.

Pozdro

0
  • Pomocny post
    #6 25 Cze 2007 16:08
    Usunięty
  • #7 25 Cze 2007 16:20
    komornik12
    Poziom 21  

Jeśli jest tego dużo to możesz podać jakiś przykład (google mnie chyba nie lubią:(

Pozdro

0
  • Pomocny post
    #8 25 Cze 2007 17:42
    marek_34
    Poziom 18  

Witam
    A może zrobić coś na mc3362? W datasheet jest przykładowy schemat odbiornika. http://www.oselectronics.com/downloads/mc3362.pdf Do nóżki 23 podłączasz napięcie warikapowe albo z syntezy pll albo z potencjometru. Na pin 1 dać jakiś wzmacniacz w.cz np na bf964. Filtry do UKF zwykłe ceramiczne i masz fajny odbiornik. pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #9 25 Cze 2007 19:08
    oj
    Poziom 42  

Jeżeli to ma grać porównywalnie z odbiornkiem stacjonarnym, to bez "cewek" się nie obejdzie.

W Młodym Techniku, parenaście lat temu był opisany taki odbiornik; kopia odbiornika streofonicznego podobnej klasy.
    Wadą była dość liczna ilość cewek 7x7, które kiedyś można było dość łatwo kupić. Głowica była dwutranzystorowa na 66,5-74 MHz przestrajana warikapem, pośrednia 10.7 MHz na UL1200 (lub coś podobnego), sterodekoder na UL1621, wzmaczniacz m.cz chyba na 2x UL1482.

Niewiem czy masz możliwość dostępu do cewek 7x7.

Minimalna liczba cewek to np. TDA 7000 (7020) + dekoder + wzmacniacz.

0
  • Pomocny post
    #10 25 Cze 2007 19:19
    Ptolek
    Poziom 36  

Tu masz gotowca:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=464687
    Dzięki gotowej głowicy ukf potrzebne są tylko dwie, łatwe do zdobycia cewki (jedna trudniejsza ale moge dać wskazówki), ale nie będziesz mógł powiedzieć, że sam zrobiłeś calutki tuner :).
    Wykorzystałem gotowy miernik częstotliwości, równie dobrze mogłem go sam skompletować ale tak wyszło taniej.
    Zaletą odbiornika jest dobra jakość i wygoda obsługi, brakuje tylko filtra MPX za stereodekoderem, ale ja 19kHz (sygnał pilota stereo) nie słyszę, więc mi to nie przeszkadza.

0
  • Pomocny post
    #11 25 Cze 2007 20:09
    Usunięty
  • Pomocny post
    #12 25 Cze 2007 20:24
    czarutek
    Poziom 34  

A nie lepiej na kombajnie, na przykład Sony CXA1538?

0
  • Pomocny post
    #13 25 Cze 2007 22:03
    sq6ade
    Poziom 40  

Dla niedoświadczonego proponuję kompletną głowicę w.cz. zawierającą wszystko co po w.cz. leci oraz stereodekoder. Wystarczy dokleić prosty PLL plus uP i jakiś bufor m.cz. jeśli to ma być sam tuner.
    Głowicę proponuję pozyskać ze złomowanego starszego r.o. samochodowego firmy SONY. Radia samochodowe mają super tunery pracujące na codzień w ciężkich warunkach więc chyba warto się tym zainteresować!
    Wystarczy się udać do jakiegoś serwisu i zapytać o złom.

Taki temat był tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=582181
    Niestety autor tematu jeszcze nie zmontował nic z powierzonego materiału.

0
  • Pomocny post
    #14 25 Cze 2007 22:29
    medicb
    Poziom 28  

Proste w uruchomieniu jest też CXA1019S był opis w EP ale chyba trzeba by tam dorobić stereo

0
  • #15 25 Cze 2007 22:58
    komornik12
    Poziom 21  

Fajny jest ten schemat zamieszczony przez Płotka, ale dla mnie troszkę za trudny. Niestety, ale nie dysponuję gotowymi głowicami (pytałem już wcześniej w serwisach i mówią, że nie mają, a jak mają to nie chcą dać ani odsprzedać). Próbowałem z głowicą od radia samochodowego, ale mi nie wyszło i wolałbym złożyć wszystko sam. Ilość cewek nie gra roli, jeśli są łatwe do kupienia lub można je w prosty sposób wykonać.
    Podoba mi si ten układ na jednym scalaku, ale nie lubię kombinować, bo zawsze źle na tym wychodzę. Upraszczając proszę o jakiegoś stereo gotowca o dobrych parametrach.

Pozdro

0
  • Pomocny post
    #16 25 Cze 2007 23:14
    KaW
    Poziom 33  

Przykro mi ,ale takiego odbiornika nie ma -to co znam -to nie polecał
    bym, a to z tego powodu -ze Ukf to nie zabawa .

Mozna się narobić i nie miec ani deka zadowolenia .
    Przede wszystkim obowiazuje skierowanie wzroku na taki kraj
    w którym zajmowano sie tym już 60 lat temu -t.j. JAPONIA.
    Twierdze ,że oni robią ludzkie układy scalone -od głowicowych -aż po elementy stereodekodera .Mają wysoki poziom kultury technicznej i wysoki poziom dbałości o klienta.
    Piszę to dlatego ,że mam taki japonski odb. wszystkoodbierajacy -
    nie zaduży i nie za mały -ktory ma liniową skalę strojenia na ukf .Na ukf
    nie szumi -jest po prostu ludzkim odbiornikiem .....

Zabawa b. trudna i droga - to nie sa kiloherce tylko MHz -drgnienie drutu
    i już nie ma stacji . Takie jest moje zdanie ....pozdr...

0
  • #17 25 Cze 2007 23:31
    komornik12
    Poziom 21  

Czyli co mam zrobić?

Pozdro

0
  • Pomocny post
    #19 26 Cze 2007 08:54
    sq6ade
    Poziom 40  

komornik12 napisał:
    Próbowałem z głowicą od radia samochodowego, ale mi nie wyszło i wolałbym złożyć wszystko sam.

Hmm - jeśli nie wyszła Tobie taka w sumie łatwa sztuka to jak chcesz zrobić coś o wiele trudniejszego?

0
  • #20 26 Cze 2007 12:02
    komornik12
    Poziom 21  

Z tą głowicą nie wyszło mi pewnie dlatego, że była z wylutu uszkodzonego radia i pewnie od początku była puknięta :(

Może napisałem lub nie, ale zabawki na jednym scalaku i kity do samodzielnego mam już za sobą i chcę pójść kroczek dalej. Złożyłem też radio na tranzystorowej głowicy, toże p. cz. na UL1244 i nawet dobrze gra, tylko że radio jest monofoniczne.

Myślę, że złożę radio z załącznika wyżej.

Pozdro

0
  • Pomocny post
    #21 26 Cze 2007 12:34
    Usunięty
  • #22 26 Cze 2007 14:13
    komornik12
    Poziom 21  

Cześć

Dostałem schemat fajnego radia stereo, i mam kolejny problem. Głowica do tego radia do strojenia potrzebuje 27 V (warikapy). Szukałem schematu głowicy na elektrodzie i nic nie znalazłem. W googlach znalazłem głowicę na NE612 i ul1202, ale nie ma podłaczenia ARW i kilka głowic z filtrami, ktorych nie mam.
    Czy ma ktoś schemat super głowicy z ARW bez potrzeby montowania typowych filtrów 7x7 itp. Niestety, ale nie mam dostępu do takich cewek.

Pozdro

0
  • Pomocny post
    #24 26 Cze 2007 14:42
    Ptolek
    Poziom 36  

W samej głowicy nie jest konieczne ARW, ale posłuchaj odbiornika z detektorem stosunkowym bez ARW (stare "odbiorniki stołowe"). Mocniejsze stacje są głośniejsze. No i używając ARW można uzyskać mniejsze szumy (po co wzmacniać w głowicy mocny sygnał który potem zostanie stłumiony). Budując odbiornik na UL1200 lub podobnym, ARW jest wymagane.
    Na CXA1538 o którym wspominał czarutek są często zbudowane radia samochodowe z niższej półki. Zawiera w sobie dekoder stereo i cały tor p.cz. FM i AM. Nikt nie każe korzystać z AM.
    Schemat z mojego projektu (parę postów wyżej) można uprościć rezygnując z miernika częstotliwości, funkcji wyciszania, wskaźnika poziomu sygnału, uprości to również zasilacz. Zostanie zasilacz, głowica, tor p.cz. na UL1200 i prosty stereodekoder.
    Najprościej z zachowaniem niezłej jakości chyba będzie na CXA1538/CXA1238.

0
  • #25 26 Cze 2007 15:10
    komornik12
    Poziom 21  

Sorki, bład z mojej strony. To ma być głowica z ARCz. Poza tym układu CXA1538 nie ma w moim sklepie elektronicznym. Jest tylko cxa1238, ale smd. Niestety, ale nie umiem lutować takich elementów.

Pozdro

0
  • Pomocny post
    #26 27 Cze 2007 09:40
    sq6ade
    Poziom 40  

Zainspirowany tematem wyszukałem kilka komponentów ze złomu -głowica i skala na LC7265 plus moduł dekodera RDS i skleciłem na szybko stereo-tuner - działa znakomicie:
    Porządny, stereofoniczny i prosty w budowie odbiornik UKF

1
  • #27 27 Cze 2007 11:44
    komornik12
    Poziom 21  

Fajny masz ten złom skoro takie cuda można złożyć :)
    Z kąd bierzesz części do budowy takiego radia?

Pozdro

0
  • #28 27 Cze 2007 11:52
    sq6ade
    Poziom 40  

Troche naprawiam radia samochodowe więc mam złomu sporo. Przejdź się do jakiegoś warsztatu co naprawia radia i znajdziesz coś ciekawego za piwo.

0
  • #29 27 Cze 2007 13:48
    Usunięty
  • #30 27 Cze 2007 15:52
    komornik12
    Poziom 21  

Kilka razy chodziłem po warsztatach i mówią, że nic nie mają. Czasem jak zerknę na warsztat, to aż się roi od różnych części i tylko chomikują dla ozdoby (chodzę do jednego warsztatu co jakiś czas i od pół roku ten sam śmietnik). Znam elektronika, który ma troszkę złomu i co jakiś czas jak coś ma niepotrzebnego pod ręką to mi daje. Niestety, gość nie ma czasu na gruntowny porządek, bo prowadzi sklep modelarski i kończy z elektroniką. Co do piwa za części to jestem jeszcze nieletni :( , ale to nie głupi pomysł. Próbowałem kiedyś chodzić po złomowcach, ale przeważnie wszystko w prymitywny sposób rozłupane dla miedzi, nawet jak to radio samochodowe.

Pozdro]

Co do głowicy ma ktoś jakiś schemacik?

Pozdro

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo