Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Curtis 2801 VT - generator usterek

PUCH 25 Cze 2007 16:31 948 0
  • #1 25 Cze 2007 16:31
    PUCH
    Poziom 11  

Witam!

Trafił do mnie ten oto model TV Curtis 2801 VT, w stanie zgonu. Ktoś w nim nieźle namieszał, pozrywane ścieżki od stabilizatora napięcia 8V i inne. Przywróciłem go do życia, naprawiłem obwód H-Drive, pojawił się obraz (wymieniłem tranzystor sterujący odchylaniem poziomym T701 na BC639, był wstawiony w to miejsce BD 139 na nim nie startowało odchylanie, oraz R702 i C703).
    Po tej operacji posiadał jeszcze dwie usterki 1. - nie przestrajał głowicy (napięcie strojenia zmieniało się w bardzo małym zakresie - odbierał jeden kanał tv), w obwodzie strojenia wszystkie elementy pomierzone, wszystkie sprawne, procesor prawidłowo przestraja, lecz w obwodzie wzmacniacza napięcie strojenia zmieniało się w bardzo małym zakresie. Wylutowałem rezystor równoległy R912 do bazy T903. Teraz przestraja w całym zakresie (dziwne, tu nikt nie grzebał).
    Problem 2. Po dostrojeniu głowicy do konkretnego kanału obraz pojawia się i znika (skacze napięcie strojenia), z częstością ok. 1 Hz. Co ciekawe jak wyłączę głos (mute), obraz przestaje skakać (podejrzewam uszkodzenie głowicy, brak AFC, lub problem na AGC, procesor wizji jest sprawny (sprawdziłem inny egzemplarz w obwodzie- taki sam objaw).
    To nie koniec usterek. W między czasie się pojawiły nowe.
    1. Zniknęła telegazeta.
    2. Pojawił się czerwony ekran z liniami powrotu (czasami niebieski) - wylutowałem moduł telegazety - nic się nie zmieniło, nadal niebieski ekran z liniami powrotu. Wylutowałem IC903 sumujący sygnał z telegazety i OSD, pojawił się normalny obraz.
    Poprawiłem wszystkie luty, nic to nie pomogło.

Trzymam jeszcze ten model tylko z czystej ciekawości, naprawa stała się nieopłacalna.

W tej chwili może ten telewizor służyć jako monitor, na wejściu wideo działa bez zarzutu.

Że ten tv w ogóle działał jestem pełen podziwu.

0 0