Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka whirlpool AWM 6081 - uszkodzona

Paweł202 25 Jun 2007 17:14 17439 24
 • #1
  Paweł202
  Level 10  
  Witam.
  Zepsuła mi się pralka Whirlpool AWM 6081.
  Na początku pralka nabiera wody, zaczyna obracać bęben w jedną stronę i po chwili na wyświetlaczu wyświetla się błąd F06, silnik sie zatrzymuje i pompka zaczyna wypompowywać wodę. Po wypompowaniu wody pralka się zatrzymuje a na wyświetlaczu pozostaje komunikat F06.
  Nie wiem co może być tego przyczyną.
 • #2
  Alski1
  Level 19  
  Przewróc pralkę ostrożnie na lewą stronę. Jeśli wyleje się woda to znaczy, że AquaStop.
 • #3
  hobbyelektronik
  Level 27  
  Witam.....

  Wygląda na to że programator nie wykrywania ruchu silnika,
  zobacz sam:

  Pozdrawiam....

  Pralka whirlpool AWM 6081 - uszkodzona
 • #4
  eeban
  Home appliances specialist
  sprawdź szczotki silnika
 • #5
  Paweł202
  Level 10  
  Dziękuję za kody błędów.

  Myślę że tachometr jest dobry. Ponieważ gdy teraz zacząłem próbować ustawiłem program na (płukanie i wirowanie). Pralka poprawnie nabrała wody i zaczęła płukać. Następnie wypompowała wodę tak jak powinno być. Z chwilą rozpoczynania wirowania wyskoczył błąd F06. I silnik sie zatrzymał.

  Przy poprawnej pracy pralki mierzyłem napięcie zadawane z tachometru na wejściu procesora i wnosiło ono około 0.2 - 0.3 V a na wyjściach tachometru było ok. 1.8 - 1.9 V

  Wszystkie elementy na płytce wydaja sie być na oko sprawne.
 • #6
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  eeban wrote:
  sprawdź szczotki silnika


  Sprawdziłeś szczotki?
  Jakie są długie?
 • #7
  Paweł202
  Level 10  
  Szczotki są w porządku. Sprawdzałem
 • #8
  eeban
  Home appliances specialist
  Paweł202 wrote:
  Szczotki są w porządku. Sprawdzałem


  więc sprawdż wiązke silnik programator
 • #9
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam
  Dołączę się do tematu, razem z inf. F06 mrugają diody od obrotów 100 i 400 - czy jest to dodatkowa informacja czy tylko powielona razem z wyświetlaczem LCD ?
  Szczotki wymienione kilka miesięcy temu - gdzie znajduję się tachometr ?
 • #10
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Wyskakujący błąd to efekt pracy bębna - w pewnym momencie, kiedy pralka wchodzi na wyższe obroty, następują takie wibracje, że pralka podskakuje prawie jak piłka :(
  Czy przyczyną mogą być wysłużone teleskopy, lub sprężyny mocujące ?
  Doradźcie czy warto coś z nią robić, czy rozglądać się za nową ?
  pzdr
 • #11
  sl25e
  Level 12  
  Witam. To na pewno błąd tachometru. Nie szukaj nic innego. Wyjmij silnik, sprawdź czy nie ma przerwy na cewce tachometru lub czy nie jest luźny magnes. Cewkę łatwo wymienić, magnes wkleić na wałek silnika. Odpowiem, jeśli nie będziesz sobie mógł poradzić.
 • #12
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Dziękuję za odpowiedź.
  Sprawdziłem cewkę 69Ω, napięcie (multimetr na zmiennym) 0,5V. Co jeszcze sprawdzać, wszystko obraca się równo z osią - czyli raczej magnes ok? Czy powinienem coś więcej rozebrać - jak to się demontuje?
  Pralka whirlpool AWM 6081 - uszkodzona
 • #13
  sl25e
  Level 12  
  Sprawdź czy magnes nie jest luźny. Nie może być nawet minimalnego luzu względem osi silnika. Przytrzymaj wałek pasowy i ruszaj magnesem czy nie ma luzu. Tylko jeszcze uwaga bo tego nie napisałeś - przy nagłym skoku obrotów z wibracjami pralka powinna się zatrzymać, migają różne diody i serwisowa. Jeśli sama się nie wyłącza a nadal kręci mimo dużych wibracji to jednak może być inna przyczyna.
 • #14
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Napisałem wyżej, że migające diody i błąd który się pojawia, to efekt pracy bębna - tzn. takie wnioski skojarzyłem kiedy żona wzywała mnie do zatrzymanej już pralki. W momencie kiedy ją uruchomiłem otwartą, kilka razy wystąpiła sytuacja, że pralką mocno "rzuciło" jednak w żadnym z tych momentów nie wyskoczyła na wyświetlaczu czy diodach awaria, pralka pracowała dalej. Ten efekt kiedy całe wnętrze (bęben z silnikiem) wręcz obija się o ścianki pralki, pojawia się w momencie kiedy z małych obrotów bęben wchodzi na większe, trwa to kilka sekund, następnie np. wchodzi wirowanie i już pralka nie skacze, chociaż mam wrażenie, że ma większe wibracje niż kiedyś przy tej funkcji - jednak wtedy nie porównywałem jej zachowania przy otwartej obudowie.
 • #15
  Stefciu_B
  Home appliances specialist
  kasprzyk wrote:
  Ten efekt kiedy całe wnętrze (bęben z silnikiem) wręcz obija się o ścianki pralki, pojawia się w momencie kiedy z małych obrotów bęben wchodzi na większe

  Te objawy, które opisujesz są z wsadem w pralce, czy bez (na pustej pralce)?
 • #16
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Na pustej nie sprawdzałem - te objawy były na załadowanej.
  Sprawdzić na pustym bębnie ?
 • #17
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Na pustym bębnie tego nie robi - bynajmniej przy kilkuminutowych próbach.
 • #19
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Sprawdzałem mocowanie na dole, nie przyjrzałem się dobrze co się dzieje z drugiego końca - chociaż obydwie strony pracowały równo.
  Zauważyłem jeszcze jedną rzecz - jak pukałem w czasie pracy w sterownik - bęben zmieniał obroty - przyspieszał i zwalniał np. w chwili typowego obracania wsadem.
  Przelutowałem jeszcze raz okolice przekaźników i inne luty (nie znalazłem widocznego błędu) przepłukałem kontaktem styki przekaźników. Po przelutowaniu efekt zwalniania, przyspieszania przy mechanicznym uderzaniu w sterownik raczej ustał, ale znowu pojawia się kontrolka koniec prania przy rozpoczęciu programu (np szybki 30 min) (uderzenie w sterownik naprawia sytuacje)
  Przekaźniki do wymiany ? można je dostać ?
 • Helpful post
  #20
  iskrownik
  Moderator of Home appliances
  Przelutuj miejsce w którym pionowa płytka procesora łączy się z reszta programatora i sprawdź blokadę drzwi.
 • #21
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam
  Nie odzywałem się, ponieważ przez tydzień od ostatniego postu było ok - zaczęło znowu się to dziać i zrobiłem to co piszesz kolego iskrownik, po tym zabiegu do teraz jest dobrze.

  Jednak mam wrażenie, że nie pracuje grzałka - na programie 40 stopni nie odczuwam żadnego ciepła (przy 30 stopniach tym bardziej)... Czy dochodząc od strony sterownika mogę coś pomierzyć - czy konieczna jest rozbiórka całej obudowy?
  Dzięki i pozdrawiam
 • Helpful post
  #22
  zhudomel
  Home appliances specialist
  kasprzyk wrote:
  na programie 40stopni nie odczuwam żadnego ciepła
  Włącz na 60° lub 90° i sprawdź po 30 min.
 • #24
  Suroboro
  Level 10  
  Miałem problem z tą pralką, wyskakiwał błąd F06, co wskazuje na błąd tachometr, pralka na początku prania wskakiwała na wysokie obroty i podskakiwała strasznie, jeździła po całej podłodze, a później jakoś dalej już prała. Po sprawdzeniu tachometru okazało się, że jest on w porządku (cewka miała przejście po sprawdzeniu miernikiem, a magnesy były dobrze zamocowane, szczotki silnika były ok).

  Natomiast po otworzeniu programatora był on trochę okopcony w okolicy scalaka VIPer 20, ale jednak nic nie było tam wypalone, wyczyściłem tamto miejsce, ale problem był w innym miejscu i tutaj pomógł mi bardzo post użytkownika" iskrownik ".

  Obejrzałem dokładnie miejsce gdzie pionowa płytka bodajże z procesorem jest przylutowana do płytki programatora i okazało się, że pięć czy więcej styków obok siebie ma pęknięte luty to wyglądało jakby szła kreska pęknięcie po długości przez 5 lutów położonych obok siebie. Po poprawieniu wszystkich lutów problem rozwiązany pralka nie wariuje i nie skacze już po podłodze. Wielkie Dzięki dla użytkownika "iskrownik"
 • #25
  keczu
  Level 10  
  Przeglądałem kilka tematów n/t pralki Whirlpool AWM 6081, ale niestety i tak nie wiem co zrobić w takiej sytuacji... Mechanik wymienił mi programator, po tym jak woda cieknąca na wyłącznik drzwi go popsuła.

  Po wymianie pralka 3 razy wykonała pracę, wywaliła korki. Wtedy ja zacząłem się przyglądać programatorowi i zamkowi. Zbocznikowałem drzwi - zamek był zalany. Wymieniłem w programatorze 3 rezystory: R4 R9 i R16. Pojawia się błąd F06, który jak mi powiedział mechanik wystąpił poprzednim razem także.

  Czy znów muszę wymieniać programator czy coś się da z nim jeszcze zrobić? Problem cieknącej na zamek drzwi rozwiązałem lekkim pochyłem w stronę zasobnika i zarazem tyłu pralki.
  Proszę o radę.