Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz+kolumna w ver. nano do playera mp3 :]

danlancher 25 Cze 2007 22:02 23249 30
  • Wzmacniacz+kolumna w ver. nano do playera mp3 :]
    Witam

Chcilabym Wam zaprezentowac moj przenosny sprzet stereo do playera mp3.
    Zrobilem go troche z nudow i z ciekawosci (mój 1wszy wzmacniacz).
    Moze to zainspiruje jakiegos poczakujacego elektronika :) (sam nim jestem)

Zaczne od ’kolumny’.
    'Skrzynia' jest po jakichs czekoladkach,nie pamietam jakich.Wylamalem przegrodke ktora byla po srodku. ‘Przod’,do ktorego sa przykrecone głośniki (4Ohm 2W każdy), zrobilem z ala dykty ktora gdzies znalazlem... Lacznie sa tam 3 warstwy. Widac na nich male ryski,ale one juz na niej byly.
    Trudno mi bylo je wszystkie rowno wyciac bo wycinalem je brzeszczotem i co raz gdzies w bok mi uciekal.Ale drobny lifting szlifierka załatwił problem.
    Na całosc zaozylem nowiuska ponczoche w celu zamaskowania rys i ochrony głośników przez kurzem… I fajnie wyglada.
    Caly przedni panel trzyma się na 4 srubach torx ktore wkręcają się w 4 kolki w skrzynce, które przykleiłem goracym klejem. Trzyma się calkiem dobrze.
    Z tylu skrzynki przykręciłem wytyk minijack 3.5mm.To jest wygodniejsze niż zwyszajacy kabel.
    Zastanawiam się jeszcze czy nie pomalowac całości na czarno.Obecnie ladnie wyglada.
    I czy nie wywiercic jakiegos malego otworu dla efekty bass reflex ;p bo boje się ze mi ta ‘budka’ się rozleci przy głośnym graniu.

Ale co mi po samej kolumience skoro nie mam do niej wzmacniacza?
    Sygnal wyjściowy playera <30mW ,wiec na jakies pozadne,glosne granie nie można sobie pozwolic.

Wzmacniacz
    Wiec ,co tu duzo pisac. Jest to wzmacniacz na kostce ka2206 który zrobiłem wedlug schematu z>>tej<< strony.
    Nie miałem dostępu do drukarki i rysowałem sciezki lakierem do paznokci.Mam już troche wprawy wiec nie było tak zle.
    Miałem duzo problemow,wlasniecie jeden przez który spaliłem 2 scalaki. Winowajczynia była metalowa obudowa. Miałem zwarcie masy z prawym kanalem i nie chcial mi ow kanal grac a scalak się gotowal,az się zagotowal.Problem rozwiązałem po odizolowaniu wtykow tasma izolacyjna.Banal. Odkręcałem i przykrecalem wszystko na nowo po 20x i porysowałem obudowe... ;/
    Mailem tez problemy z zakluceniami, ale wymienilem kable, zalozylem ferryty :P ,nie wiem czy słusznie i po problemie..
    Potrzeba mi była regulacja głośności wiec na wejściu koncowki podlaczylem potencjometr stereo 47kOhm.
    Wzmacniacz po zmostwkoaniu ma 8W(przy U=9V). Niewiele,ale na przenosny sprzet wystarcza. Podłączyłem go pod kolumne 6Ohm 80W i byłem w szoku :D Gralo naprawde glosno,prawie jak wieza.Prawie…. ;) co do jakości dźwięku nie ma się co sprzeczac. Czego oczekiwac po takiej kosteczce…ale nie jest zla.

Zasilam go z pakietu NiCd 7.2V,nie znam jego pojemności,ale starcza na dlugo. Pare godzin sluchania. Przy dosc głośnym graniu na kolumnie 80W poiera srednio 150-200mA,czasem 300 ale to już na extreme chodz wzmak jest wysterowany na jakies 60%.Dalem tez kondensator filtrujący 2200uF 50V. Troche duzy,ale zapewnia b.dobra filtracje i zostalo mi troche miejsca wiec go upchnąłem.

Kosz budowy: nie policze… Część podzespołów kupywalem w polsce na WWW.tme.pl a reszte u mnie.A ceny u mnie Sa zabójcze :|

Wiec to tyle. Troche się rozpisałem ,na pewno cos pominąłem ale jak macie jakies pytania to walcie :) Postaram się odpowiedziec. W sumie o co tu pytac.Wysztko widac,czego nie widac opisałem.

Jest to mój 1wszy ‘wzmacniacz’ i na pewno nie ostatni. Planuje już zrobic jaki wiekszy,pozadniejszy na elementach dyskretnych .Moze na lampach,się zobaczy.

Aha,zapomniałbym o fotkach ;p

Wzmacniacz+kolumna w ver. nano do playera mp3 :] Wzmacniacz+kolumna w ver. nano do playera mp3 :] Wzmacniacz+kolumna w ver. nano do playera mp3 :] Wzmacniacz+kolumna w ver. nano do playera mp3 :] Wzmacniacz+kolumna w ver. nano do playera mp3 :] Wzmacniacz+kolumna w ver. nano do playera mp3 :] Wzmacniacz+kolumna w ver. nano do playera mp3 :] Wzmacniacz+kolumna w ver. nano do playera mp3 :] Wzmacniacz+kolumna w ver. nano do playera mp3 :] Wzmacniacz+kolumna w ver. nano do playera mp3 :] Wzmacniacz+kolumna w ver. nano do playera mp3 :] Wzmacniacz+kolumna w ver. nano do playera mp3 :]

Fajne!
  • #2 25 Cze 2007 23:30
    pan_membran
    Poziom 13  

hmm, śmiesznie wygląda ta kolumienka :) ale jak gra, to swietnie :)

• #3 25 Cze 2007 23:52
    SzokalML
    Poziom 36  

niezła ta pończocha - nie ustępuje standartowej maskownicy.

8 watt to całkiem sporo dla takich zastosowań, większość przenośnych głośniczków komputerowych i do mp3 (bo to w końcu alteratywa dla twojej konstrukcji), jest znacznie słabsza.

Jaką średnicę mają głośniki, jakie wymiary ma kolumna?

• #4 25 Cze 2007 23:59
    danlancher
    Poziom 27  

Witam

Gra i to bardzo dobrze :)

Srednica glosnika ~5,5cm. A Kolumna 15x8x5cm.

Co do ponczoszki to tez dobrze sie sprawuje ;p Ta kolumna to byl taki 'spontan',niezaplanowana i 1wsza jaka zrobilem. NIe orientuje sie zabardzo w sprawach zwiazanych z audio ,ale na przyszloc bede pamietal o tej maskownicy :]

• #5 26 Cze 2007 00:20
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 26 Cze 2007 12:07
    danlancher
    Poziom 27  

Wiedzialem,ze czego zapomnialem. Tylko nie wiem dlaczego,ale nie moge znales reszty zdjec... znajde to wkleje.

Co do glosnika to nie mam pojecia jakiej jest ok firmy,ale sa nawet ciezkie (jak na rozmiary) i graja calkiem dobrze,jaki napisales.

Fotki glosnikow dodalem do 1wszego postu.

• #8 26 Cze 2007 21:23
    MaThiR
    Poziom 16  

Bardzo dobry pomysł. W sam raz gdzieś na kamping czy inne wypady.

Same wykonanie jest na poziomie - wszystko ładnie poukładane i trzyma się razem. Szkoda tylko że zasilanie podłanczane jest z zewnątrz...

Czy do kolumny wkładałeś jakąś gąbkę czy coś podobnego w celu tłumienia?

• #9 26 Cze 2007 21:41
    danlancher
    Poziom 27  

androot napisał:
    9W to ma chyba mocy PMPO??
    Jakim cudem przy 9V i 200mA masz 60% mocy z niby 9W??

Ja napisalem to samo co pisze na stronie z ktorej wzialem schemat. I gdzie napisalem ,ze zasilam go z 9V? Wroc,prosze do tamtej strony i jeszcze raz przeczytaj co pisze i potem tu.

sq8ju napisał:
    Offtopicowo - a według współrzednych w programie google earth widać, że mieszkasz w szczerym polu....

...przy autostradzie. Wiem ;) Ale chyba czas by to zmienc. (wspolrzedne w profilu)

MaThiR napisał:

Czy do kolumny wkładałeś jakąś gąbkę czy coś podobnego w celu tłumienia?

W srodku jest pusto. Nie wiem czy ma sens wytlumienie takiej malej obudowy. NIe znam sie,moge sie mylic.

• #10 26 Cze 2007 21:58
    dzikilopez
    Poziom 13  

Gratuluje pomysłowości, estetyka i wykonanie bez zastrzeżeń, pokaż jeszcze jak ci ścieżki wyszły bo metoda z lakierem do paznokci powoli odchodzi do lamusa, ale starzy elektronicy tak zaczynali.
    Twój projekt jest dla mnie pewnym natchnieniem z tą różnicą że ja chcę upakować wzmacniacz i zasilanie w kolumnie razem z głośnikami (ot taka mobilna wersja na ogniska :).

• #11 26 Cze 2007 22:14
    danlancher
    Poziom 27  

Dzieki ;)

No niestety nie mialem jak ,inaczej zrobic plytki wiec zostalo mi to. Plytka moze nie jest piekna,raczej napewno. Robilem ja na szybko,jak zawsze i tam gdzie trzeba bylo malowac sciezki obok siebie,malowalem jedna i na koncu separowalem je od siebie stenleyem.
    Ale nie wiem czy dac fotke... teraz go rozebralm i niesmacznie to wyglada.Nie staralem sie przy tym zbytnio bo tego i tak nie widac... Chodzi o luty.Sciezki tez nie wygladaja imponujaca...

NA poczatku tez chcialem wsadzic wmacniacz to obudowy kolumny,ale pomyslalem,ze bede mogl jej uzyc tez do innych glosnikow... i uzywam go na codzien do glosnikow 80W i podlanczam pod to playera i jakos gra ;)

• #12 26 Cze 2007 22:46
    dzikchu
    Poziom 13  

świetna konstrukcja sam się zastanawiałem czy takiej nie zrobić, wakacje sie zbliżają w sam raz na ognisko. szkoda ze nie podałeś kosztorysu, a orientujesz sie może ile sama kość kosztuje?? ogólnie warte polecenia dla tych co często na ogniska chodzą :)

• #13 26 Cze 2007 22:49
    danlancher
    Poziom 27  

ka2206 na tme kosztuje 1.19zl.

Zobacz w spisie na stronie ktora podalalem co jest potrzebne i policz . Dodaj cene jakiej obudowy i masz kosztorys ;)

• #14 26 Cze 2007 22:53
    amup
    Poziom 15  

A ten kond filtrujący to w ktorym miejscu podłaczyłes(do czego?w ktorym miejscu schematu?) czy zastapiłes ktoregos z kondensatorow na schemacie.........?

• #16 27 Cze 2007 11:43
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Głośniki można wyciągnąć z radyjek stereo typu jamnik. Można też kupić lepsze głośniki Tonsil GD 8/1 lub GD 10/2, ten drugi ma dużą efektywność oraz szerokie pasmo przenoszenia.

• #17 27 Cze 2007 12:01
    danlancher
    Poziom 27  

amup napisał:
    A ten kond filtrujący to w ktorym miejscu podłaczyłes(do czego?w ktorym miejscu schematu?) czy zastapiłes ktoregos z kondensatorow na schemacie.........?

Kondensator podlanczasz rownolegle do miejsc + i - na plytce.

Petros napisał:
    Witam.
    Czy układ scalony wzmacniacza nie grzeje sie zbyt mocno w takiej obudowie? Gdzie dostane Taki głośnik?
    Pozdrawiam.

Sam sie obawialem,ze z tym beda problemy. Ale nie wysterowuje go na 100%. Przy wysterowaniu 50-60% (przy kolumnach 80W jest dosyc glosno) grzeje sie,ale mozna na nim reke (pelec) trzymac.

• #18 27 Cze 2007 15:33
    kokodin
    Poziom 21  

nieno pomysł genialny takie małe zestawy nagośnieniowe są teraz modne i dość drogie a tu prosze diy i to jak ładnie zrobione gdybym miał do czego też bym takie zrobił

teraz pare uwag i pytań

co do wygłuszania powiem że zastosowanie jakiegokolwiek wygłuszenia może troszke poprawić parametry co prawda przy takiej pojemności kolumn echo nie bedzie duże ale kolumna moze podskakiwać od rezonansu i jeśli stanie na czymś twardym to może denerwować

co do osłony wygląda nieźle i na pewno chroni przed kurzem powiedz jakiej grubości są marginesy tej dzianiny i jak bardzo ja naciągnołeś myślałeś może o mocowaniu osłony "na żepy"

jak słychać "stereo" czy można odróżnić kanały ?

pomysł umieszczenia wszystkiego w jednej obudowie też wydaje mi sie lepszy ale takie zmatowanie daje większą dowolność zastosowania
    na prawde fajna konstrukcja pozdrawiam

• #19 27 Cze 2007 16:03
    Tomas20
    Poziom 14  

Zrobiłem również wzmacniacz na KA2206 z regulacją basów i sopranów i wskaźnikiem wysterowania 4 led na kanał, i dołącanymi kolumnami. gra bardzo dobrze. Mój wzmacniacz jest niestety za duży do celów przenośnych.W twoim wzmacniaczu podoba mi się głównie mała wielkość choć lepiej by było gdybyś zamontował wzmacniacz w kolumnie.

• #20 27 Cze 2007 18:35
    danlancher
    Poziom 27  

:)
    Co do wygluszenia to pomysle nad tym bo faktycznie jak postawie ja np. na biurko i dam glosniej to lata...

Oslona jest z ponczochy. NIe jest mocno naciagnieta,tylko tyle zeby sie nie marszczyla... Zepy to dobry pomysl,napewno ich uzyje jak je zdobede. Narazie oslona jest poprostu przebita srobami z przodu i z tylu.

Kanaly da sie odrozniac,ale tylko w malych odleglosciach. NOrmalnie kolumna stoi jakies 0.5m odemnie i da rade.

Jeszcze nawiaze to umieszczenia wmaka w komulnie. Mysle,i dlatego tak zrobilem, ze nie bylo by lepiej. Wzmacniacz tracilby swoj potencjal. POzatym,jak pisalem, uzywam go do innych kolumn i mam zamiar uzyc go jako wzmacniacza sluchawkowego do moich przyszlych sluchawek ktory moj player,sam,by nie pociagnal...

• #21 28 Cze 2007 09:58
    danio531
    Poziom 18  

Witam. Fajne cudo wymodziłeś. Sam mam zamiar zrobić coś w takim rodzaju próbuje już długo ale narazie nici z tego. 6/6

• #22 28 Cze 2007 17:15
    *Impala*
    Poziom 12  

Witam , no fajne ale na imprezki przydało by się wzmak z głosnikiem , chociaż możesz połączyć czymś i bedzie ok . Przy okazji ja pochwale się swoim imprezowym sprzętem zrobionym z cennych śmieci :D http://img299.imageshack.us/img299/3016/bassme2.jpg gra naprawde czysto i basik tez jest lekki :]

• #23 29 Cze 2007 10:32
    michal_19881
    Poziom 11  

Bardzo fajny i oryginalny pomysł. wykonanie 10/10. sam nad takim sprzetem myślałem :) może coś uda mi się coś zbudować.

• #24 29 Cze 2007 11:26
    Vavamuffin
    Poziom 2  

Witam. Chcę zrobic wzmacniacz na scalaku kia 6283 i zastanawiam sie czy ten scalak będzie dobry.
    PS.Soory że trochę odbiegam od tematu, jestem nowy na tym forum i dodam że podoba mi sie ta konstrukcja, wykonanie 10/10

• #25 03 Lip 2007 10:40
    miszal
    Poziom 19  

ładne, ładne :)
    bardzo mi sie podoba.
    szczególnie to wielkie pokrętło w wzmacnciaczu :)
    dodaje uroku :)

• #26 03 Lip 2007 17:17
    CMS
    Administator HydePark

Ja jestem w trakcie budowy podobnego urządzonka na grille.
    Wszystko będzie w jednym "opakowaniu" a to wszystko to:
    aku 7ah 12v
    2 głośniczki 1W 8ohm*
    1 głośnik basowy*
    TDA 1519A
    TDA1517
    Jakiś prosty filterek
    ładowarka do aku
    no i jakieś zabezpieczenia m.in przed rozładowaniem aku poniżej bezpiecznego poziomu

*głośniki tak jak i scalaki wymontowałem z podstawki monitora belinea, całość ważyła ponad 5 kg
    Niestety nie mam żadnych parametrów głośnika basowego poza tym ze ma 4ohm ale ponieważ oryginalnie był miał swoją własną komorę, porządnie wygłuszona i z demontowalnym bas refleksem, tak więc wystarczy mi wymierzyć dokładnie komorę i przeznaczyć taki sam litraż w nowej obudowie - BR jest juz policzony

• #27 04 Lip 2007 21:40
    spychu14
    Poziom 10  

Ja będę budował taki zestawik na 2xTDA2822M ale narazie mam mało chęci i czasu na to...

• #28 04 Lis 2007 19:54
    danlancher
    Poziom 27  

androot napisał:
    9W to ma chyba mocy PMPO??
    Jakim cudem przy 9V i 200mA masz 60% mocy z niby 9W??

Teraz chcialbym to sprostowac,po czesci. Otoz okazalo sie,ze ten moj miernik byl do bani.Zle mierzyl prad,napiecie... Nie wiem dlaczego. W wakacje sie o tym przekonalem... Juz dawno wyladowal na bublu.

Musialem w koncu to napisac :) Sorry za odkopanie tematu :P

• #29 28 Lip 2008 16:49
    Ryba1995
    Poziom 10  

Bardzo ładnie wykonany wzmacniacz(obudowa, bo o płytce to już ty wspomniałeś) ale kolumna troszkę szpeci, zastosuj rzepy i pomaluj ją na jakiś ciemny kolor i będzie dobrze:D
    pozdrawiam
    P.S oby więcej takich projektów, szczególnie w tak estetycznej obudowie :wink:

• #30 26 Sty 2010 18:15
    piotreks-89
    Poziom 12  

danlancher, mógłbyś zamieścic schematy tych twoich wymysłów, bo fajne są i sam bym sobie takie zmontował tym bardziej, że mam 13 lat i jestem początkującym elektronikiem