Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przestrojenie Midland'a 75-822

Sady 26 Jun 2007 09:19 22864 35
e-mierniki
    Sady
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W rączki wpadło radyjko Midland 75-822 jest to bardzo podobne radyjko do Alan'a 42 - lecz z pewnymi różnicami. Posiada wiadomy amerykański WX.
    Jest jeszcze problem z jakiś przydźwiękiem na nośnej - ale to późniejsza kwestia...

Przeciąganie kwarc'a 10.240 MHz nic nie daje.
    Brak wejścia w tryb standardów - bo takiego nie posiada
    Brak też typowych zworek obok uP (tak jak się to ma w Alanie 42, 48, 78+ )
    Nie mogę znaleźć też jakiejś kolwiek noty o procesorze - a jest to Maxon 2208433

Walczył ktoś z takim cudem :?:
  • e-mierniki
  • Helpful post
    SP5IT
    75-820 to to samo radio. Może to ci pomoże.
    Michał
  • Helpful post
    sq6ade
    Level 40  
    Sady wrote:
    Przeciąganie kwarc'a 10.240 MHz nic nie daje.

Temat wałkowany n razy - synteza jest w CPU więc ciągniesz kwarc 4,5MHz
    Sady
    Co dwie głowy to nie jedna ;)
    Wielkie podziękowania dla obu fachowców.
    Pominąłem przy zabawie kwestie 4,5Mhz - a tu cały widz zakopany.

Teraz jeszcze tylko kwestia przydźwięku...
    mw07
    Level 11  
    tylko fachowcy zapomnieli czegoś dodać, a mianowicie nosna TX sie przestroi natomiast odbiornik stoi 4 khz w górze. Więc słychać będzie dalsze stacje w nieprzyjemnym i duzym szumie. To tyle. wiec przestroisz niejako tylko sam nadajnik.

A do kolegi który twierdzi, ze to nie prawda: odpowiadam, mam częstościomierz i widzę nośną, mam również generator sygnałowy i słyszę co się dzieje z odbiornikiem jeśli jest syganł z gen. "w zerach" a co do podparcia się teorią nie muszę się podpierać ponieważ nie jest to pierwsze radio dokładnie z tym samym problemem identyczna sytuacja jest z COBRĄ
    38 WXST, która również nie ma zworek. Być może jesteś trochę głuchy i tego nie usłyszysz co nie oznacza, że masz rację.
    sq6ade
    Level 40  
    W przypadku tradycyjnego CB gdzie wzorzec PLL 10,240 pełni rolę 2 heterodyny i jest przeciągany - zachodzi niwelacja niedogodności o której piszesz.
    Przy przeciągnięciu wzorca PLL dla podziału dzielnika TX w syntezie - częstotliwość heterodyny nie będzie oczywiście w kanale.
    Odchyłkę heterodyny RX można dokładnie policzyć ale trzeba wiedzieć czy PLL przy TX pracuje na podstawowej częstotliwości czy do podwojenia.
    W pierwszym przypadku odchyłka będzie większa.

Ambitni powinni w takim wypadku dociągnąć dodatkowo kwarc 2 heterodyny 10,24 aby uzyskać odbiór idealnie w kanale.
    mw07
    Level 11  
    No właśnie. trzeba ruszyć drugi kwarc ale ruszy się w wtedy częstotl. TX
    więc trzeba przełączać sprytnie napieciem RX/TX jakimś przekaźnikiem elementy na kwarcu. Trochę mało miejsca i potrzebny miniaturowy przekaźnik.
  • e-mierniki
    mw07
    Level 11  
    A faktycznie zapomniałem, że 10.240 nie ma wpływu w tym radiu na TX tylko na którąś przemianę w RX.
    sq6ade
    Level 40  
    Właściwie wszystkie CB radia które mają PLL przy TX bez powielenia powinny mieć osobno przeciągany kwarc przy syntezie dla nadawania i odbioru. Mam takie STABO xm5012 w którym za diabła nie daje się ustawić dyskryminatora FM w zerówkach. Jedynie dodatkowa cewka szeregowa przy kwarcu zwierana przekaźnikiem przy nadawaniu uratowała sprawe.
    kogej
    Level 11  
    Witam, też posiadam takie radio jak w temacie, udało mi się przeciągnąć kwarc 4,5 pojemnością 25pF i TX stoi idealnie, tylko nie wiem jak sprawdzić częstotliwość RX. Czy ktoś się tym już bawił?:D
    kogej
    Level 11  
    Jest to pierwsze tego typu radyjko które robię i tak naprawdę nigdy nie miałem okazji sprawdzać częstotliwości odbioru. Czy jest jakiś specyficzny punkt do którego trzeba przyłożyć sondę?:?:
    sq6ade
    Level 40  
    Poszukaj tranzystora przed filtrem I p.cz. i na nim będzie sygnał heterodyny. Albo na złączu płytki procesora - na którymś pinie ten sygnał jest 100%.
    kogej
    Level 11  
    Dzięki za podpowiedź "sq6ad". Wszystkim tym ,którym nie chce się dokładnie zagłębiać w temat podpowiem, iż najlepsze rezultaty w przestrojeniu tego radyjka uzyskuje się stosując następujące wartości pojemności (równolegle do kwarcu): Kwarc 4.5-pojemność 25pF-TX oraz kwarc 10.240-pojemność 15pF-RX. Należy tylko pamiętać, iż tolerancja dla standardowych kondensatorów wynosi ok 20%. Przykładowo po zastosowaniu 25pF dla kwarcu 4.5 nośna uzyskała wynik ( dla kanału 19 ) 27.18004 Mhz (pomiar miernikiem PM 6672 Philipsa).
    kogej
    Level 11  
    zworka 1 uruchamia 120 kanałów
    zworka 2 uruchamia europejski 80 kanałowy plan band
    zworka 3 uruchamia UK FM plan band
    zworka 4 uruchamia amerykański plan band

Proszę o potwierdzenia słuszności.
    fcyogi
    Level 11  
    Witam wsyztskich.
    Wdze ze temat troche ucichl.
    Mam midlanda 75-822, wszystko z nim ok pozatym ze chodzi w piatkach.
    wiec: czy mozna to zrobic zworkami?
    pozdrawiam.

Zmieiłem załączniki (celowe nabijanie sobie punktów!), następne będzie ostrzeżenie!
    [_P_]

sory ale nie chodzi mi o punkty.
    co do zalacznikow bede juz pamietal:)
    jesli ktos kto juz to zeobil moze wypowiedziec sie na temat przestrojenia tego reczniaka bardzo prosze.

waldi73
    Level 12  
    fcyogi wrote:
    Witam wsyztskich.
    pozdrawiam.

ale po co te punkty za fotki??
    chcesz pomocy i żądasz opłaty ??

Poprawioni, po co tyle "?"
    [_P_]
    Miqqi
    Level 2  
    fcyogi wrote:
    Witam wsyztskich.
    pozdrawiam.

ponawiam pytanie - jestem dość zielony w tychże sprawach i przeciąganie kwarcu o którym była mowa niewiele mi mówi. czy w ogóle można się za to brać samemu czy oddać to specjalistom (a.k.a. jakiemuś serwisowi CB)?

poprawione.
    kogej
    Level 11  
    Jeśli nie masz jakiegokolwiek pojęcia o elektronice radziłbym oddać radyjko do serwisu. Osobiście testowałem zworki i to nic nie daje. Radyjko dalej stoi w "5". Ja robiłem to dobierając pojemność i za każdym razem sprawdzałem wynik za pomocą miernika częstotliwości.
    exxex
    Level 2  
    Panowie! Czy znacie jakiś serwis w Warszawie, który przestroiłby takie radia.
    Próbowałem w jednym, ale jak stwierdzili... "są za ciency"!
    Proszę o pomoc!
    Darek
    User removed account
    User removed account  
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    pandy wrote:
    Wiekszosc (jesli nie wszystkie) serwisy to chlopy oderwane od pluga
    Przeciaganie kwarcu skutkuje tylko tym ze radia pierdza i gwizdza -

Czy Twoje spostrzeżenia są oparte na konkretnych faktach ?
    Przeciąganie podstawy kwarcu NIE powinno wiązać się z efektem "złej" pracy radiotelefonu.

A może opisz takie ( Tobie znane ) serwisy na terenie Warszawy, które robią "krecią" robotę i są Twoim zdaniem poprostu ZŁE . Może Twoja opinia zmotywuje (te serwisy) albo pokaże do kogo NIE należy oddawać radii do naprawy lub przestrojenia. :|

Quote:
    trzeba zmodyfikowac slowo sterujace syntetyzerem PLL za pomoca np jakiegos tinyAVR...

Widzę , że młodsze pokolenie , widzi zawsze problem w samym "oprogramowaniu". Wynika to chyba tylko z tego , że Młodzi są zdolni tylko do sztuki zmiany bitów/baitów a wręcz wogóle NIE wiedzą co to tak naprawdę jest radiotechnika. Oczywiście znajomość tych baitów jest potrzebna , ale podstawą łączności i budowy radiotelefonów są (mimo wszystko) problemy z zachowaniem liniowości i poziomów sygnałów w.cz. ( wielkiej czestotliwości ) w podzespołach tych radii.
    exxex
    Quote:
    Czy znacie jakiś serwis w Warszawie, który przestroiłby takie radia.

Oczywiście , że znamy. Fakt , że na około 10-ciu serwisów radiokomunikacyjnych, tylko (tak naprawdę) 2 no może 3 są na "poziomie" i wiedzą co robią. Głównie są to Ludziska - Hobbyści.

Pozdrawiam.
    Faces
    Witam.

pandy wrote:
    Przeciaganie kwarcu skutkuje tylko tym ze radia pierdza i gwizdza...

Polecam lekturę: "Poradnik Ultrakrótkofalowca", Zdzisław Bieńkowski, strona 285.

Czasami nie ma innej metody niż przeciągnięcie częstotliwości rezonansowej "kwarcu".
    User removed account
    User removed account  
    exxex
    Level 2  
    Ludzie Kochani! Jestem tylko zwykłym drukarzem i ... PRZEPRASZAM, ale nie mam zielonego pojęcia o czym piszecie! Wspomniałem znajomemu, że myślę o małym CB i jadąc na urlop do Polski przywiózł mi to w prezencie. Niestety nie działało jak należy i powiedziano mi, że trzeba je przestroić w serwisie. Czekałem 3 dni i NIC! Dlatego ponawiam pytanie - Kto umie to zrobić dobrze? Dzwoniąc po serwisach słyszę "proszę przywieźć - rozkręcimy - zobaczymy"
    sat-mar
    Level 1  
    Jak się uruchamia te 120 kanałów - zrobiłem zworkę na 1 zgodnie ze zdjęciem wyżej ale jak to teraz uruchomić??? Po resecie nic się nie zmieniło nadal tylko podstawowa 40-ka

Już sobie poradziłem. ;-)
    Stedar
    Level 12  
    Witam właśnie dostałem do przestrojenia takie radyjko i już miałem je przestrajać jak stado innych CB ale po przeczytaniu tego postu pomyślałem że może wyrwę procek i podeślę go komuś żeby go przeprogramował skoro tak będzie lepiej i łatwiej .
    A jutro profilaktycznie przetestuje stare metody, jednak mnie interesuje czy można w jakiś sposób przestroić WX np. trochę do góry i wykorzystać jako skaner