Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przestrojenie Midland'a 75-822

Sady 26 Jun 2007 09:19 23065 35
NDN
    Sady
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W rączki wpadło radyjko Midland 75-822 jest to bardzo podobne radyjko do Alan'a 42 - lecz z pewnymi różnicami. Posiada wiadomy amerykański WX.
    Jest jeszcze problem z jakiś przydźwiękiem na nośnej - ale to późniejsza kwestia...

Przeciąganie kwarc'a 10.240 MHz nic nie daje.
    Brak wejścia w tryb standardów - bo takiego nie posiada
    Brak też typowych zworek obok uP (tak jak się to ma w Alanie 42, 48, 78+ )
    Nie mogę znaleźć też jakiejś kolwiek noty o procesorze - a jest to Maxon 2208433

Walczył ktoś z takim cudem :?:
  • NDN
  • Helpful post
    SP5IT
    75-820 to to samo radio. Może to ci pomoże.
    Michał
  • Helpful post
    sq6ade
    Level 40  
    Sady wrote:
    Przeciąganie kwarc'a 10.240 MHz nic nie daje.

Temat wałkowany n razy - synteza jest w CPU więc ciągniesz kwarc 4,5MHz
    Sady
    Co dwie głowy to nie jedna ;)
    Wielkie podziękowania dla obu fachowców.
    Pominąłem przy zabawie kwestie 4,5Mhz - a tu cały widz zakopany.

Teraz jeszcze tylko kwestia przydźwięku...
    mw07
    Level 12  
    tylko fachowcy zapomnieli czegoś dodać, a mianowicie nosna TX sie przestroi natomiast odbiornik stoi 4 khz w górze. Więc słychać będzie dalsze stacje w nieprzyjemnym i duzym szumie. To tyle. wiec przestroisz niejako tylko sam nadajnik.

A do kolegi który twierdzi, ze to nie prawda: odpowiadam, mam częstościomierz i widzę nośną, mam również generator sygnałowy i słyszę co się dzieje z odbiornikiem jeśli jest syganł z gen. "w zerach" a co do podparcia się teorią nie muszę się podpierać ponieważ nie jest to pierwsze radio dokładnie z tym samym problemem identyczna sytuacja jest z COBRĄ
    38 WXST, która również nie ma zworek. Być może jesteś trochę głuchy i tego nie usłyszysz co nie oznacza, że masz rację.
    sq6ade
    Level 40  
    W przypadku tradycyjnego CB gdzie wzorzec PLL 10,240 pełni rolę 2 heterodyny i jest przeciągany - zachodzi niwelacja niedogodności o której piszesz.
    Przy przeciągnięciu wzorca PLL dla podziału dzielnika TX w syntezie - częstotliwość heterodyny nie będzie oczywiście w kanale.
    Odchyłkę heterodyny RX można dokładnie policzyć ale trzeba wiedzieć czy PLL przy TX pracuje na podstawowej częstotliwości czy do podwojenia.
    W pierwszym przypadku odchyłka będzie większa.

Ambitni powinni w takim wypadku dociągnąć dodatkowo kwarc 2 heterodyny 10,24 aby uzyskać odbiór idealnie w kanale.
    mw07
    Level 12  
    No właśnie. trzeba ruszyć drugi kwarc ale ruszy się w wtedy częstotl. TX
    więc trzeba przełączać sprytnie napieciem RX/TX jakimś przekaźnikiem elementy na kwarcu. Trochę mało miejsca i potrzebny miniaturowy przekaźnik.
  • NDN
    mw07
    Level 12  
    A faktycznie zapomniałem, że 10.240 nie ma wpływu w tym radiu na TX tylko na którąś przemianę w RX.
    sq6ade
    Level 40  
    Właściwie wszystkie CB radia które mają PLL przy TX bez powielenia powinny mieć osobno przeciągany kwarc przy syntezie dla nadawania i odbioru. Mam takie STABO xm5012 w którym za diabła nie daje się ustawić dyskryminatora FM w zerówkach. Jedynie dodatkowa cewka szeregowa przy kwarcu zwierana przekaźnikiem przy nadawaniu uratowała sprawe.
    kogej
    Level 11  
    Witam, też posiadam takie radio jak w temacie, udało mi się przeciągnąć kwarc 4,5 pojemnością 25pF i TX stoi idealnie, tylko nie wiem jak sprawdzić częstotliwość RX. Czy ktoś się tym już bawił?:D
    kogej
    Level 11  
    Jest to pierwsze tego typu radyjko które robię i tak naprawdę nigdy nie miałem okazji sprawdzać częstotliwości odbioru. Czy jest jakiś specyficzny punkt do którego trzeba przyłożyć sondę?:?:
    sq6ade
    Level 40  
    Poszukaj tranzystora przed filtrem I p.cz. i na nim będzie sygnał heterodyny. Albo na złączu płytki procesora - na którymś pinie ten sygnał jest 100%.
    kogej
    Level 11  
    Dzięki za podpowiedź "sq6ad". Wszystkim tym ,którym nie chce się dokładnie zagłębiać w temat podpowiem, iż najlepsze rezultaty w przestrojeniu tego radyjka uzyskuje się stosując następujące wartości pojemności (równolegle do kwarcu): Kwarc 4.5-pojemność 25pF-TX oraz kwarc 10.240-pojemność 15pF-RX. Należy tylko pamiętać, iż tolerancja dla standardowych kondensatorów wynosi ok 20%. Przykładowo po zastosowaniu 25pF dla kwarcu 4.5 nośna uzyskała wynik ( dla kanału 19 ) 27.18004 Mhz (pomiar miernikiem PM 6672 Philipsa).
    kogej
    Level 11  
    zworka 1 uruchamia 120 kanałów
    zworka 2 uruchamia europejski 80 kanałowy plan band
    zworka 3 uruchamia UK FM plan band
    zworka 4 uruchamia amerykański plan band

Proszę o potwierdzenia słuszności.
    fcyogi
    Level 11  
    Witam wsyztskich.
    Wdze ze temat troche ucichl.
    Mam midlanda 75-822, wszystko z nim ok pozatym ze chodzi w piatkach.
    wiec: czy mozna to zrobic zworkami?
    pozdrawiam.

Zmieiłem załączniki (celowe nabijanie sobie punktów!), następne będzie ostrzeżenie!
    [_P_]

sory ale nie chodzi mi o punkty.
    co do zalacznikow bede juz pamietal:)
    jesli ktos kto juz to zeobil moze wypowiedziec sie na temat przestrojenia tego reczniaka bardzo prosze.

waldi73
    Level 12  
    fcyogi wrote:
    Witam wsyztskich.
    pozdrawiam.

ale po co te punkty za fotki??
    chcesz pomocy i żądasz opłaty ??

Poprawioni, po co tyle "?"
    [_P_]
    Miqqi
    Level 2  
    fcyogi wrote:
    Witam wsyztskich.
    pozdrawiam.

ponawiam pytanie - jestem dość zielony w tychże sprawach i przeciąganie kwarcu o którym była mowa niewiele mi mówi. czy w ogóle można się za to brać samemu czy oddać to specjalistom (a.k.a. jakiemuś serwisowi CB)?

poprawione.
    kogej
    Level 11  
    Jeśli nie masz jakiegokolwiek pojęcia o elektronice radziłbym oddać radyjko do serwisu. Osobiście testowałem zworki i to nic nie daje. Radyjko dalej stoi w "5". Ja robiłem to dobierając pojemność i za każdym razem sprawdzałem wynik za pomocą miernika częstotliwości.
    exxex
    Level 2  
    Panowie! Czy znacie jakiś serwis w Warszawie, który przestroiłby takie radia.
    Próbowałem w jednym, ale jak stwierdzili... "są za ciency"!
    Proszę o pomoc!
    Darek
    Anonymous
    Anonymous  
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    pandy wrote:
    Wiekszosc (jesli nie wszystkie) serwisy to chlopy oderwane od pluga
    Przeciaganie kwarcu skutkuje tylko tym ze radia pierdza i gwizdza -

Czy Twoje spostrzeżenia są oparte na konkretnych faktach ?
    Przeciąganie podstawy kwarcu NIE powinno wiązać się z efektem "złej" pracy radiotelefonu.

A może opisz takie ( Tobie znane ) serwisy na terenie Warszawy, które robią "krecią" robotę i są Twoim zdaniem poprostu ZŁE . Może Twoja opinia zmotywuje (te serwisy) albo pokaże do kogo NIE należy oddawać radii do naprawy lub przestrojenia. :|

Quote:
    trzeba zmodyfikowac slowo sterujace syntetyzerem PLL za pomoca np jakiegos tinyAVR...

Widzę , że młodsze pokolenie , widzi zawsze problem w samym "oprogramowaniu". Wynika to chyba tylko z tego , że Młodzi są zdolni tylko do sztuki zmiany bitów/baitów a wręcz wogóle NIE wiedzą co to tak naprawdę jest radiotechnika. Oczywiście znajomość tych baitów jest potrzebna , ale podstawą łączności i budowy radiotelefonów są (mimo wszystko) problemy z zachowaniem liniowości i poziomów sygnałów w.cz. ( wielkiej czestotliwości ) w podzespołach tych radii.
    exxex
    Quote:
    Czy znacie jakiś serwis w Warszawie, który przestroiłby takie radia.

Oczywiście , że znamy. Fakt , że na około 10-ciu serwisów radiokomunikacyjnych, tylko (tak naprawdę) 2 no może 3 są na "poziomie" i wiedzą co robią. Głównie są to Ludziska - Hobbyści.

Pozdrawiam.
    Faces
    Witam.

pandy wrote:
    Przeciaganie kwarcu skutkuje tylko tym ze radia pierdza i gwizdza...

Polecam lekturę: "Poradnik Ultrakrótkofalowca", Zdzisław Bieńkowski, strona 285.

Czasami nie ma innej metody niż przeciągnięcie częstotliwości rezonansowej "kwarcu".
    Anonymous
    Anonymous  
    exxex
    Level 2  
    Ludzie Kochani! Jestem tylko zwykłym drukarzem i ... PRZEPRASZAM, ale nie mam zielonego pojęcia o czym piszecie! Wspomniałem znajomemu, że myślę o małym CB i jadąc na urlop do Polski przywiózł mi to w prezencie. Niestety nie działało jak należy i powiedziano mi, że trzeba je przestroić w serwisie. Czekałem 3 dni i NIC! Dlatego ponawiam pytanie - Kto umie to zrobić dobrze? Dzwoniąc po serwisach słyszę "proszę przywieźć - rozkręcimy - zobaczymy"
    sat-mar
    Level 1  
    Jak się uruchamia te 120 kanałów - zrobiłem zworkę na 1 zgodnie ze zdjęciem wyżej ale jak to teraz uruchomić??? Po resecie nic się nie zmieniło nadal tylko podstawowa 40-ka

Już sobie poradziłem. ;-)
    Stedar
    Level 12  
    Witam właśnie dostałem do przestrojenia takie radyjko i już miałem je przestrajać jak stado innych CB ale po przeczytaniu tego postu pomyślałem że może wyrwę procek i podeślę go komuś żeby go przeprogramował skoro tak będzie lepiej i łatwiej .
    A jutro profilaktycznie przetestuje stare metody, jednak mnie interesuje czy można w jakiś sposób przestroić WX np. trochę do góry i wykorzystać jako skaner