Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silnika 3-cewkowego na mikroprocku.

transpacyfic93 26 Cze 2007 10:47 639 4
  • #1 26 Cze 2007 10:47
    transpacyfic93
    Poziom 24  

Chciałbym wykonać sterownik silnika 3-cewkowego, od popsutego dysku twardego. Ponieważ najtaniej i najłatwiej jest go wykonać na mikroprocesorze, wybrałem właśnie ten sposób. Ale że ponieważ dopiero zaczynam z mikroprocesorami, nie bardzo wiem jaki model tegoż urządzenia by mnie satysfakcjonował ;D. Program najłatwiej napisać jest w BASCOMie, prawda? Co byście polecili, drodzy koledzy?.

P.S Interesują mnie procesory firmy ATMEL, bo podobno do reszty trudno jest dostać programatory.

Pozdrawiam, i z góry dziękuję za odpowiedź

Artur

• #2 26 Cze 2007 14:50
    fiku_25
    Poziom 10  

Witam

Jak rozumiem chcesz wykonac sterownik silnika krokowego.

Wejdz na stronke www.microchip.com.. Jest to producent mikrokonttrolerow PIC. Na tej stronie znajdziesz przykladowe aplikacje sterownika silnika krokowego. Oczywiscie nie musisz wchodzic w procesory PIC ale mozna wykorzystac pomysly.

Pozdrawiam

• #3 26 Cze 2007 16:24
    transpacyfic93
    Poziom 24  

Nie orientuję się jeśli chodzi o silniki krokowe, jakie tam występują połączenia cewek. Mi zależy na tym, by w/w sterownik obsłużył silnik z uzwojeniami połączonymi w gwiazdę, tak jak to przeważnie miejsce ma właśnie w silnikach od dysków twardych. Ale to generalnie zależy od programu jaki sie napisze prawda?

Pozdrawiam Artur

• #4 27 Cze 2007 10:38
    fiku_25
    Poziom 10  

Witam

Oczywiscie wszystko mozesz przewidzec w programie. Tylko pamietaj ze musisz do tego ukladu wykonac jakis maly falowniczek. W zaleznosci od tego jak sa polaczone cewki musisz okreslic sposob zasilania uzwojen silnika.

Czy do silnika doprowadzone sa 4 przewody?

Pozdrawiam

• #5 27 Cze 2007 10:40
    transpacyfic93
    Poziom 24  

No zasilanie puściło by się przez jakiś stopień końcowy na BD135 albo czymś takim ;]

Tak, 3 to wyprowadzenia cewek, a 4 to środek gwazdy, miejsce gdzie łączą się uzwojenia

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME