Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do zegara DCF. Jak to zrobić?

26 Cze 2007 11:41 2459 4
 • Pomocny dla użytkowników
  Mam zegar DCF z projektorem. W oryginale jest on zasilany dwoma bateriami 1,5V (paluszki R6). Jedna z nich zasila zegar, czyli z niej zasilana jest część radiowa i wyświetlacz LCD. Drugi paluszek potrzebny jest do wyświetlania projekcyjnego (rzuca obraz na sufit lub scianę) chwilowego, tzn. po przyciśnięciu pewnego przycisku.
  Producent dołączył zasilacz 3V/100mA (niestabilizowany), który to jest potrzebny aby wyświetlanie obrazu (czasu) na ścianę był ciągłe (chodzi tu głównie o noc). Do tego celu jest dodatkowy przełącznik.
  Chciałbym przerobić ten zegar na zasilacz, bo dosyć często siadają w nim ten paluszki, a konkretniej ten jeden z którego zegar jest zasilany.
  Chciałbym aby zasilacz był ciągle włączony, a baterii w ogóle bym nie używał. Oczywiście z projekcji chciałbym korzystać. W tej chwili po przyłączeniu zasilacza zegar nie włącza się (chodzi o czas) a jest jedynie zasilany sam projektor.
  Do podtrzymania pracy zegara bateria nie jest bardzo konieczna, bo po zaniku sieci i tak od nowa będzie się ustawiał z radia DCF.
  [/url]
 • Poziom 42  
  Nie znam budowy wew. tego zegara ale myśle że projektor jest zasilany z połączonych szeregowo bateri 1,5V, czyli 3V dla projektora; a 1,5V dla elektroniki zegara.

  Trzeba by rozebrać i zobaczyć jak są połączone ogniwa ( czy jest odczep do zasilenia elektroniki) .

  Potem dorobić zasilacz stabilizowany na na LM317
 • Pomocny dla użytkowników
  Jest odczep, bo zegar pracuje tylko z jednego paluszka. Drugi nie musi być wcale włożony. Przy tym jednym i zasilaczu jest projekcja. Bez tego paluszka nic nie działa. Zasilacz powinien być dwunapięciowy, tzn. 1,5V do zegara i to raczej stabilizowany. Ten istniejący 3V niestabilizowany zasila projekcję.
  Jak zatem zrobić, aby tym jednym (lub innym) zasilić wszystko?
  Co prawda zegar nie musi mieć podtrzymania (bo sam sie ustawia) jednak przy gorszej pogodzie może nie złapać sygnału i wtedy powinien chodzić z wewnętrznego kwarcu.
  Reasumując ta bateria przydałaby się, ale tylko jak podtrzymanie a nie do pracy ciągłej. W tej chwili wystarcza zaledwie na miesiąc.
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Jeżeli ten zasilacz niestabilizowany ma na wyjściu ok. 5-6V, to można użyć 2 x LM317L.
  Jeden ustawiony na 3V, drugi na 1,5V.

  Jeżeli ma mniej to można użyć stabilizatorów typu LDO,
  LP2950-3V3 dla 3V,
  LM1117-ADJ dla 1,5V lub LM1085-ADJ.

  Zasilanie awaryjne zrealizować: bateria 1,5V + dioda Schottky''ego włączone w stabilizator 1,5V, który zasila zegarek
 • Pomocny dla użytkowników
  Dzięki za cenne podpowiedzi.:D