Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opóźnienie załaczania stycznika

kambal 26 Cze 2007 12:26 4611 7
  • #1 26 Cze 2007 12:26
    kambal
    Poziom 12  

Mam zamiar wykonać gwinciarkę. Proste sterowanie opierające się na dwóch stycznikach, cewki na 230v, dwie krańcówki. Stycznik pierwszy załącza prawe obroty, styk pomocniczy otwarty, po wyłączeniu zamknięty i załącza się drugi stycznik. Mój problem polega na tym że chce opóźnić załączenie drugiego stycznika(lewe obroty). Starczy mi regulacja od 1-12 sekund. Widziałem wiele schematów na 12-24V. Zastosowanie transformatora dodatkowo zwiększy koszt całego sterownika. Gotowe urządzenia tego typu (RTx...) są drogie (ok. 150zł). Bardzo proszę o szybką odpowiedź, interesują mnie schematy, ewentualnie PCB.[/img]

0 7
  • #3 26 Cze 2007 18:25
    kambal
    Poziom 12  

W mojej okolicy mogę dostać tylko RTx132 w cenie 120zł. Dlatego pomyślałem o wykonaniu tego samodzielnie może ktoś ma tańszą alternatywę.

0
  • #5 27 Cze 2007 18:23
    PIXOSTAT
    Poziom 24  

Wcale nie musisz używać transformatora! Istnieje szereg sposobów zasilania urządzeń beztransformatorowo przy układach elektronicznych zasilanych z niskich napięć - to tylko kwestia obciążenia i bezpieczeństwa :D

Z tego drugiego powodu sugeruję jednak użycie gotowego przekaźnika czasowego ale jeżeli urządzenie ma być tylko dla Ciebie i ufasz sobie sam :D zawsze da się coś wykombinować!

Np. coś takiego:
    Opóźnienie załaczania stycznika
    To układ zastępujący drugi stycznik (drugiego kierunku - "lewe obroty").
    Działa to mniej-więcej tak: po wyłączeniu stycznika K1 "prawych obrotów" podawane jest napięcie na stycznik K2 "lewych obrotów" którego zadziałanie chcemy opóźnić. Dlatego po podaniu zasilania na K2 poprzez jego cewkę przepływa prąd (wykorzystujemy ją tutaj jako rezystor) następnie poprzez potencjometr Rx służący do regulacji tego prądu (czyli regulacji opóźnienia) i diodę ładuje kondensator Cx. (prąd ten jest tak mały, że nie jest w stanie przyciągnąć kotwicy K2). Napięcie na kondensatorze Cx wzrasta aż osiągnie wartość wystarczającą do przyciągnięcia kotwicy małego przekaźnika pomocniczego Kx (np. 24V RM84) i i w ten sposób styki przekaźnika Kx załączają cewkę K2 bezpośrednio do zasilania i powodują przyciągnięcie jego kotwicy, a w efekcie za pomocą własnego styku pomocniczego samopodtrzymanie i na deser "dodatkowo" załączając silnik "w lewo". Teraz pozostaje kwestia odpowiedniego doboru elementów - ale tu trzeba wszystko obliczać do konkretnych elementów Kx, K2. Pamiętać należy o tym, iż Cx musi mieć na tyle dużą pojemność aby był w stanie podtrzymać przekaźnik Kx w stanie załączonym przez czas potrzebny na samopodtrzymanie stycznika K2. Również należało by potencjometr Rx poprzedzić pewnym rezystorem stałym ograniczającym maksymalny prąd ładowania kondensatora (czyli te min. 1s) oraz tak dobrać maksymalną wartość Rx aby uzyskać przynajmniej wymagane 12s. Pozostaje jeszcze problem tego, iż układ będzie potrzebował jakiegoś skończonego czasu do uzyskania ponownej gotowości zadziałania (czas potrzebny na rozładowanie Cx). No i oczywiście wyłaczenie K2 powinno następować poprzez zadziałanie krańcówki rozłączającej jego zasilanie.

Ale tu uwaga - uważam, że jeśli na podstawie takiej czy innych równie "ramowych" koncepcji nie jesteś w stanie sam wykombinować rozwiązania - daj sobie spokój i kup gotową czasówkę :D Będzie taniej, szybciej i bezpieczniej.

0
  • #6 09 Lip 2007 08:33
    Rush64
    Poziom 10  

Kup tańszą czasówkę np.PCR513 firmy F&F Pabianice

0
  • #7 10 Lip 2007 23:52
    Andrzej-65
    Poziom 13  

Witam. Mam RTx po 50 zł. Gdyby Cię interesowały to proszę o kontakt.
    Pozdrawiam
    Andrzej H

0
  • #8 11 Lip 2007 22:04
    MlodyVFR
    Poziom 11  

jezeli bylbys zainteresowany 12V to jest cala kupa przekaznikow od aut - opoznione zalaczanie, wylaczanie. u mnie na zlomie po 2 zeta za sztuke, tylko trzeba wiedziec co kupic. wada - stalej czasowej nie mozna regulowac. no, mozna - rozbiorka i wymiana elementow RC ;)

0