Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Charakterystyka naturalna silnika pierścieniowego.

26 Cze 2007 19:20 4119 3
  • Poziom 14  
    Witam.
    Mam pewien problem - otóż dzisiaj zostałem wyproszony z zaliczenia z powodu nieznajomości cha-ki naturalnej silnika pierścieniowego (zaliczenie ustne).

Pytanie brzmiało: Co to jest cha-ka naturalna silnika pierścieniowego?
    Moja odpowiedź: Jest to zależność prędkości kątowej w funkcji momentu wykreślona przy znamionowych wartościach prądu i napięcia.
    Odpowiedź prowadzącego: niech się pan douczy

I o co chodzi. Wiem jak wygląda, jak się ją wyznacza.
    Może jestem w błędzie? Pomocy. Byłem u innego Prof. w tej sprawie z tej katedry i mnie wyprosił bo w trakcie sesji nie ma konsultacji.

I moje pytanie brzmi:
    Jaka jest definicja cha-ki naturalnej silnika pierścieniowego (w żadnej książce definicji nie ma)?
    Czy cha-ka naturalna jest na pewno cha-ką mechaniczną - tylko że wyznaczoną przy znamionowych warunkach?
  • IGE-XAO
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Charakterystyką naturalną nazywamy zależność M = f(s) ( moment jako funkcja poślizgu) bez dodatkowej rezystancji w obwodzie rotora (Rd=0).

Pzdr.
  • IGE-XAO
  • Poziom 14  
    ...a cha-ka naturalna jest jakimś rodzajem cha-ki mechanicznej - czyli czy to jest cha-ka mechaniczna wyznaczona przy znamionowych parametrach?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Jest to charakterystyka regulacyjna. Regulacja prędkości obrotowej przez zmianę rezystancji w obwodzie rotora. Lit. Bajorek "Maszyny elektryczne" 5.4.4 (str. 230 do 232) ; Latek "Zarys maszyn elektrycznych" 4.15.4 (str. 235 do 238).

Pzdr.