Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Motocyklowy diodowy miernik napięcia akumulatora (ładowania)

oloolo 01 Jul 2007 22:24 33955 49
    mariuz
    Level 31  
    tak mi sie przypomniało... z czego zrobiłeś i jak zabezpieczyłeś te kolorowe paski po bokach?
    oloolo
    Level 24  
    Boleslaw666 wrote:
    skąd będzie zczytywać częstotliwość impulsów ( zapłonów ) ?

Z kabla wysokiego napiecia , nawijasz cewke cienkim drucikiem na przewodzie i ta cewka "robi" za czujnik , cewka idzie do wejscia przetwornika napiecia., . Druga wersja jesli to stary zapłon to przerywacza :P MOzna to zrobić na NE555 poszukaj sobie jego aplikacje
    A tu gotowy , ale nie wiem czy działa bo tego nie robiłem http://djsampler.w.interia.pl/obrotomierz.htm
    schnelltot wrote:

ak mi sie przypomniało... z czego zrobiłeś i jak zabezpieczyłeś te kolorowe paski po bokach?

To zwykły śliski papier (no moze lepszej jakości) z pewnych gazet dla graczy
    :wink: , Przykleiłem to na butaprenie bo to najlepszy klej świata :)
    Nastepnie (czego nie widac na zdjeciu) jest to hermetycznie zaklejone przezroczystą taśmą pakową i całość pomalowana lakierem bezbarwnym w sprayu aby było dobre zabezpieczenie przed wilgocią
    mariuz
    Level 31  
    Heh... Podobnie jak myślałem :D
    Myślałem, że paski z kolorowego albo foto błyszczącego,na to taśma klejąca zachodząca na boki bargrapha i na to wszystko koszulka ;)
    regrom
    Level 16  
    Cze dzisiaj takie cus zmajstrowalem do kupy dziala perfekcyjne od kopa ;), tylko roznica w moin jest tak ze mialem do dyspozycji zwylke ledy i wszystko sie na pajaka udalo zmontowac ;]

Tylko mam jedno pytanie, czy ten moj lm jest jakis podrobiony ;p ?? nie swieci mi jedna dioda tylko im wieksze napiecie zapala sie kolejna... :/ i tak jak dojdzie do 15 to swieca wszystkie led ;p

pozdro
    mariuz
    Level 31  
    a to można wybierać tryb świecenia :P

Odepnij nóżkę nr9 od zasilania (a jak odpięta, to podepnij :P )
    regrom
    Level 16  
    a to takie bajery :) mam podpiete, wiecej diod swieci to wiecej pradu zre, kurde tylko ze juz zalalem glutem w obudowie to :/, ale wazne ze dziala, nastepne jak bede robil to bede wiedzial :)

dzieki i pozdro
    mariuz
    Level 31  
    glucik wytnij po kawałku nożykiem :D
    ostatnio zalewałem obudowe lutownicą :P Bo mi sie nei chciało szukać pistoletu do kleju z ryżu i chińskich dzieci :P
    dzemik8
    Level 16  
    Panowie ma schemat tej linijki w domu wiec go jutro wrzucę . Robiłem to juz dobrych parę latek temu.
    Jeśli chodzi o obrotomierz to można na dwa sposoby prosty to pobrać informację czyli impulsy z cewki zapłonowej lub też pośrednio bezpośrednio z alternatora napięcie wzrasta w sposób wystarczający do pomiarów obrotów( wpiąć sie przed regulatorem napięcia).
    rydwan0
    Level 11  
    A może ktoś ma schemat jak zrobić prosty obrotomierz na wyświetlczu cyfrowym. tylko ja bym to potrzebiował do ścigacza a on ma 13tyś obr\min i tu chyba bedzie problem :\
    oloolo
    Level 24  
    moim zdaniem to bez sensu , dostaniesz oczopląsu , licznik cyfrowy przejdzie , obrotomierz juz nie , ale to tylko moje zdanie
    rydwan0
    Level 11  
    ale ja był właśnie chciał to cyfrowe:)))) a jest możliwość zamontowania cyfrowego licznika jak ja mam normalny na linke i ślimak przy kole?? a dawać te schematy do obrotomierza!!
    cobra_kbr
    Level 1  
    Witam czy ktos wie jak samodzielnie zrobic wskażnik ładowania akumulatora na 6 lub więcej diodach tak żeby nie siwecily liniowo tylko punktowo?

prosze o schemat i opis?
    rmx2rmx
    Level 11  
    :arrow: cobra_kbr
    Przeczytaj uważnie temat od początku - przecież ten LM 3914 umożliwia 2 tryby pracy - diody zapalają się w linijce (kolejno rosnąco) lub zapala się tylko pojedyncza dioda. Konfiguruje się to jednym pinem tego układu. Reszta bez zmian.

Czyli nie potrzebny ci dodatkowy schemat wszystko już tu zostało opisane więc lutownica w dłoń i do dzieła.
    tnet
    Level 10  
    A tak sobie odswieze stary watek, bo zima idzie i cos do motocykla bym sobie zmontowal...
    Czy taki (Link) bargraf mozna podlaczyc do tego LMa? Gdzies widzialem, ze mozna go wykorzystac w 3 kolorach, co byloby mile w przypadku wskazania poziomu napiecia. Dajmy na to, zolte ponizej 13,5, zielone od 13,5 do 14,5 i czerwone na 15V. Zolty ponoc sie uzyskuje podlaczajac jednoczesnie zielony i czerwony - czyli co? Wystarczy polaczyc obie nozki i wyjdzie kolor zolty, czy trzeba cos jeszcze tam dorzucic, bo w koncu tam gdzie ma byc kolor zolty beda przeciez dwie diody pod jedno wyjscie z LMa.
    Moze moje pytanie jest lamerskie, bo i lama ze mnie nie elektronik, ale cos mi sie wydaje, ze takiemu wyzwaniu podolam. Pozostaje tylko kwestia odpowiedzi na powyzsze pytanie. Dobrze kombinuje?

Pozdrawiam

tnet
    oloolo
    Level 24  
    Podałes zły link , nic tam nie ma pod nim
    tnet
    Level 10  
    Wczoraj link jeszcze dziala, ale pisza cos, ze modernizuja oprogramowanie sklepu i to pewnie cos u nich sie sypnelo, bo zadnego towaru nie mozna znalezc.

Tu sa jej dane:
    Link

Ale jak popatrzylem na to jak sa polaczone wyprowadzenia na rysunku z danymi, to cos mi sie widzi, ze nie bedzie to takie proste jak sobie wymyslilem. No chyba, ze sa takie bergrafy w ktorych sa wyprowadzenia na kazda diode osobno i osobno na kazdy z kolorow.
    oloolo
    Level 24  
    Nie bedzie ten bargraf pasował do lma , bargrafy są tylko 7 zielonych - 3 czerwone.
    mozesz zrobic to ze zwykłych diod ale czeka cie piłowanie i klejenie ich razem .
    Dla Lm3914 wszystkie diody muszą być połączone do plusa a 10 nożek scalaka steruje kazdą z osobna
    tnet
    Level 10  
    Ano tak sie spodziewalem. Tak czy siak, dzieki za odpowiedz i wyprowadzenie z bledu. Jutro uderzam do sklepu po elementy i sie zabieram za lutowanie. Ciekawe jak to zamocuje sobie w fujarce...chodzi mi po glowie wyciecie szczeliny w obudowie zegarow i umieszczenie tej linijki pod spodem. Zobaczymy....
    Dzieki.
    User removed account
    User removed account  
    oloolo
    Level 24  
    amd23 wrote:
    a ten potencjometr do czego służy? Zmiana skali, czy jasności świecenia ?

Potencjometr służy do kalibracji woltomierza , jeżeli chcesz regulowac jasność świecenia diod LED to zmieniaj wartość R1.

PZDR