Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk w laptopie przestał być widoczny

26 Cze 2007 22:18 2217 22
  • Poziom 9  
    Nowy dysk - założony zaledwie tydzień temu. Po wyczerpaniu się baterii, laptop po prostu się wyłączył (ustawienia kiedy ma sie uśpic obniżyłem, tak testowo no i widać - dałem za niskie).
    Po podłączeniu kabla zasilającego i uruchomieniu laptopa - nie widzi on dysku.
    Jest jakaś możliwośc naprawienia tego?
    Nie chodzi mi o dane ale o kompletne przywrócenie dysku do życia.
    Proszę mi nie pisać o serwisie gwarancyjnym bo nie mam na to czas. Za kilka dni wylatuję i muszę do tego czasu uratować ten dysk.
  • HelukabelHelukabel
  • Użytkownik usunął konto  
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 9  
    Tak, kręci. W związku z tym da się jakos uratować?
  • Poziom 9  
    SAMSUNG 40GB MP0402H
    kupiony tutaj http://www.allegro.pl/item204326245_204326245.html

Dodano po 1 [minuty]:

Nirvanowiec napisał:
    Skoro padła baterja mozliwe ze padły ustawienia biosu.Wejdz do biosu i wykryj dysk.

Bios ma swoją baterykę :), poza tym piszę, że bios go nie wykrywa

Czy jest na sali ktoś z okolic Wodzisławia, kto ma możliwość udostępnienia mi dysku o pojemności 60 GB w celu sprawdzenia czy mój laptop go zobaczy? (IBM T20, bios z 2004)
  • Poziom 30  
    Jak BIOS widział 40GB, to 60 też zobaczy!
    Może bateryjka z BIOSu też padła :>
  • Poziom 9  
    Bios trzyma ustawienia więc to nie to
  • Poziom 24  
    Mozesz dokladniej podac objawy? Czy dobrze sie domyslam, ze przy starcie dysk jest widziany (bo BIOS go widzi), ale nie chce sie uruchomic system ? Jesli tak, warto by uruchomic kompa z czegos innego (dyskietka startowa, CD instalacyjne) i wtedy zobaczyc czy dysk jest - moze po prostu przy naglym "padzie" uszkodzil sie system plikow, boot sector....
  • Poziom 9  
    okzo napisał:
    czy dysk wogole kreci , mozliwe jest ze glowice zaparkowali na talerzach po
    Cytat:
    Po wyczerpaniu się baterii, laptop po prostu się wyłączył
    ...

eh no fakt :) głupio to wygląda . Chodziło mi o to, że się wyłączył a nie zdązył zahibernować... wydaj mi się to ważne bo może to nasuwać rozwiązanie, że głowice nie zdązyły zaparkować jak juz kolega wspomniał
  • Poziom 24  
    Sorry, fakt, cos zle przeczytalem - wydawalo mi sie, ze pisal, ze w biosie dysk widac.

Dodano po 3 [minuty]:

W sytuacji gdy wogole nie widac dysku, z doswiadczenia wiem ze na poczatek zawsze warto sprawdzic, czy kontaktuja kable - niestety zlacza lubia sie "rozkontaktowywac". Oznacza to jednak niezbyt przyjemne w przypadku laptopa rozbieranie.
    Mozna tez sprobowac "z reki" wpisac w biosie parametry dysku, zamiast wykrywac go automatycznie.
  • Poziom 24  
    Hmm, z tego co widze to nikt narazie nic nie potwierdzil, a jedynie przyjal to jako mozliwosc. Nie pisal tez ze pojawily sie jakies kody. Ja zas nie pisze zeby pisac, tylko podaje potencjalne przyczyny, zreszta z wlasnego doswiadczenia, nie negujac rozwiazan podanych przez inne osoby (tu sie roznimy). Natomiast z tego co widze, kolega lubi sie czepiac.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Autor tematu napisał , że talerze się kręcą . Wobec tego , głowice nie mogły pozostać zaparkowane na talerzach . To chyba jasne . Chociaż z drugiej strony , czy kolega dreary wie dokładnie co opisuje ?
    Do autora - sprawdź mruganie diody dysku na laptopie po jego uruchomieniu . Jakie podaje kody błyskowe ? Krótkie , długie i ile jakich ?

Pozdrawiam .
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    dreary napisał:
    Tak, kręci.

Cóż , tutaj pisze że talerze się kręcą . Chyba jednak poczekajmy , aż się konkretnie i jasno wypowie co słyszy , co widzi itd. itp.

Pozdrawiam .
  • Poziom 24  
    Z tego co wiem nowe dyski same parkuja glowice, nawet w razie naglego odlaczenia zasilania. Prawdopodobienstwo zaparkowania nad talerzami jest wiec znikome, oznaczaloby prawdopodobnie jakas powazna awarie dysku, ktora spowodowala nie wykonanie parkowania. W starych dyskach, ktore tego nie robily i trzeba je bylo oddzielnie parkowac, owszem , istnialo takie niebezpieczenstwo.
  • Poziom 30  
    okzo napisał:
    adjar napisał:
    Z tego co wiem nowe dyski same parkuja glowice, nawet w razie naglego odlaczenia zasilania. Prawdopodobienstwo zaparkowania nad talerzami jest wiec znikome, oznaczaloby prawdopodobnie jakas powazna awarie dysku, ktora spowodowala nie wykonanie parkowania. W starych dyskach, ktore tego nie robily i trzeba je bylo oddzielnie parkowac, owszem , istnialo takie niebezpieczenstwo.

co oznacza oddzielnie parkowac ?? :?:

:)
    Dawno, dawno temu, za górami, za lasami... wydawało się polecenie w DOSie do zaparkowania głowic (parking?)
    Były to czasy dysków MFM lub starszych, gdzie za ruch głowicy odpowiedzialny był silnik krokowy :)