Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wymiana spuchniętych kondensatorów

maxtor NEO 27 Jun 2007 12:15 1739 10
    maxtor NEO
    Level 10  
    Kupiłem nowe kondensatory do płyty ECSK7VTA3 jednak nie jestem biegły z elektroniki i nie wiem czy ma jakieś znaczenie ich biegunowość? zauważyłem że jeden drut jest dłuższy od drugiego i na jednej stronie kondensatora jest taki złoty pasek. Jak to wlutować w płytę żeby jej nie spalić??
    Dydzio
    Level 30  
    Dokładnie tak, jak wylutowałeś stare kondensatory!
    Ten pasek to minus, powinien być zaznaczony na laminacie. Biegunowość ma znaczenie!
    Używaj lutownicy o niezbyt dużej mocy, chyba nie więcej niż 40W!
    User removed account
    User removed account  
    mazzji
    Level 17  
    Ja osobiście lutuję transformatorówką. Przed wyciągnięciem starego kondensatora należy dobrze nagrzać jego nogi aby wyszedł bez oporu. Jeżeli pomylisz bieguny na elektrolicie to w skrajnym przypadku będziesz zbierać jego szczątki po całym pokoju. Jak włożysz nowe kondensatory to przy ich lutowaniu, jak już nałożysz cynę to delikatnie je wyciągnij grzejąc lut, w ten sposób cyna wpłynie do wnętrza otworu i sprawi że wewnętrzne warstwy podłączone do tego otworu bedą miały pewniejszy styk
    maxtor NEO
    Level 10  
    czy mam za słabą lutownicę (15 watt, nie transformatorowa) czy to jest jakiś dziwny lut bo za nic nie chce mi nawet lut się stopić, chyba że poprosu za mało grzeję, a czy lutownicą transformatorową (moc 55 watt) nie uszkodzę poprzez pole magnetyczne jakichś układów scalonych?? ile może wynieść wylutowanie tego w serwisie??
    Dawido
    Level 11  
    Skoro lut nie chce puścić, to masz za słabą lutownicę. Ja lutując kondensatory używam stacji lutowniczej i nie używam mniejszej temperatury, niż 400 stopni. Te luty są zrobione fabrycznie, także pod wysoką temperaturą i trudno je stopić niską temperaturą (czyt. niemożliwe). Zauważ, że nie wszystkie płyty mają taką samą biegunowość. W ASROCK'ach musisz biegun ujemny przylutować tam, gdzie jest biegun dodatni.

W serwisie przelutowanie kondensatorów może kosztować około 10-30 zł (zależy od serwisu)...
    User removed account
    User removed account  
    maxtor NEO
    Level 10  
    zmieniłem kondensatory ale problem pozostał dochodzę do wniosku że trzeba wywalić ją na śmietnik
    User removed account
    User removed account  
    maxtor NEO
    Level 10  
    bo miały takie "górki" na tym metalowym i z jednego cos wyciekało wymieniłem wszystkie 6
    User removed account
    User removed account