Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partner闚

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produkt闚 TME
Prosz, dodaj wyj徠ek elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Elektronika studyjnych lamp b造skowych

szymwal 31 Mar 2008 18:25 218902 687
  • #31 31 Mar 2008 18:25
    szymwal
    Poziom 17  

przeryba napisa:
    pytanie - sk康 wzi望 uk豉d PVI1050 - w polskich sklepach jest nieosi庵alny

Optonap PVI1050 jest do dostania w Conrad.pl o symbolu
    PVI5050N. Art.-Nr 163385 – 62,
    lub na zam闚ienie TME .
    Mo積a zrobi uk豉d synchronizacji bez optonapa z bateryjk litow 3V.

• Megger
  • #32 02 Kwi 2008 16:54
    przeryba
    Poziom 11  

Dzi瘯uj za odpowied.
    Mam jednak jeszcze jedno pytanie odno郾ie PVI. W za陰czniku zamie軼i貫m fragment pa雟kiego schematu oraz moj pr鏏 zast徙ienia PVI. Nie wiem czy dobrze interpretuj dzia豉nie PVI w obwodzie poniewa nie mia貫m z PVI nigdy do czynienia. Proponuj zast徙ienie diody od PVI diod optotriaka np. MOC3051 lub MOC3052, a w obw鏚 wyzwalania w陰czy optotiraka z bateri 3V. Czy to b璠zie dzia豉.

• #33 02 Kwi 2008 18:19
    szymwal
    Poziom 17  

To nie b璠zie dzia豉這.
    Optonap PVI dzia豉 w ten spos鏏, 瞠 po przepuszczeniu pr康u przez diod LED optpnapa PIV, na jego wyj軼iu pojawia si napi璚ie o warto軼i od 5 - 10 V i wydajno軼i pr康u 5 - 10 uA.

• Megger
  • #34 02 Kwi 2008 20:30
    przeryba
    Poziom 11  

Je郵i dobrze rozumiem, to wynika z tego co pan pisa, 瞠 mog wstawi tam 廝鏚這 napi璚ia powy瞠j 5V (np. dwie baterie 3V lub osobny ma造 zasilacz).
    Czy wtedy zadzia豉?

Zdecydowa貫m si na schemat "speedflash7_1." W jakim celu stosuje si PVI?
    Znalaz貫m ju wszystkie elementy opr鏂z tyrystora D106M czy zamiast tego m鏬豚ym zastosowa inny bardziej dost瘼ny np. TIC106M? Dla D106M nie znalaz貫m danych katalogowych mo瞠 to inne oznaczenie TIC106M?

Jako transformator Tr1 (przy 瘸rniku) zamierzam zastosowa wymontowany z rosyjskiej lampy b造skowej (np. Saulute z 瘸rnikiem IFK) wi璚 s康z 瞠 b璠zie odpowiedni. Mam racj?

Pozdrawiam i dzi瘯uj

• #35 03 Kwi 2008 10:19
    szymwal
    Poziom 17  

Napisz, jakie parametry powinna mie lampa kt鏎 chcesz wykona.
    Postaram zaproponowa rozwi您anie lampy kt鏎a ci zadowoli.
    Jaki jest tw鎩 poziom praktyki w elektronice?

• #36 03 Kwi 2008 19:02
    przeryba
    Poziom 11  

Na poziomie elektroniki raczej sobie poradz - p造tk drukowan wyrysuj ze schematu, no i zmontuj oczywi軼ie bez problem闚. Musz tylko mie elementy, kt鏎e s bez problem闚 osi庵alne. Najbardziej zale篡 mi na regulacji si造 b造sku - najlepsza by豉by p造nna. Co do reszty parametr闚 to zbli穎ne do "speedflash7_1.". My郵, 瞠 ma豉 modyfikacja "speedflash7_1." na p造nn regulacj i pozbycie si PVI wystarczy.

Pozdrawiam

• #38 04 Kwi 2008 15:17
    przeryba
    Poziom 11  

Bardzo dzi瘯uj za pomoc :) Efekty pracy zamieszcz jak tylko zrobi t lamp.
    Pozdrawiam

-------

Jeszcze tylko jedno pytanie (mam nadziej, 瞠 ostatnie) - w jakich granicach ma si zawiera warto嗆 rezystancji rezystora R12 ? Na schemacie jest on z gwiazdk.
    Pozdrawiam i z g鏎y dzi瘯uj

• #39 06 Kwi 2008 22:28
    predator198
    Poziom 10  

Witam
    Mam podpi皻 1 lamp do gniazda PCsync aparatu (przy u篡ciu optotriaka MOC3021). Chcia豚ym pod陰czy jeszcze 3, 瞠by aparat wyzwala od razu wszystkie 4. Jak to pod陰czy?
    Z g鏎y dzi瘯uj za odpowied.

• #40 07 Kwi 2008 10:37
    szymwal
    Poziom 17  

przeryba napisa:
    w jakich granicach ma si zawiera warto嗆 rezystancji rezystora R12 ? Na schemacie jest on z gwiazdk.

Warto嗆 rezystora R12 zawiera si w granicach 1k - 30k. Warto嗆 zale篡 od zastanego o鈍ietlenia .

Dodano po 3 [minuty]:

predator198 napisa:
    Witam
    Mam podpi皻 1 lamp do gniazda PCsync aparatu (przy u篡ciu optotriaka MOC3021). Chcia豚ym pod陰czy jeszcze 3, 瞠by aparat wyzwala od razu wszystkie 4. Jak to pod陰czy?
    Z g鏎y dzi瘯uj za odpowied.

Polecam ten schemat dla lamp wysoko-napi璚owych o jednakowej polaryzacji kabli synchronizuj帷ych.
    http://www.ws.ps.pl/flash_synchronization/thumbs/synchronization12_0.JPG

Oraz dwa schematy z ca趾owicie odizolowanymi galwanicznie lampami b造skowymi od aparatu fotogtaficznego. W uk豉dzie z transformatorem ferytowym zastosowa貫m rdze ze 鈍ietl闚ki energooszcz璠nej, zwoje nawine貫m przewodami z kabla internetowego.

• #41 07 Kwi 2008 11:13
    marcinelektronik
    Poziom 27  

Witam.
    Ja sobie z aparatu fotograficznego HP wyci庵貫m lamp i przerobi貫m razem z trafkiem i pod陰czy貫m pod alarm w aucie.
    Ten trik rozwali ju jednego z這dzieja noc.
    Pomy郵a 瞠 jest zfotografowany, nawet nie szuka.
    Swoj drog temat lamp b造skowych jest okey.
    Je郵i kto z forumowicz闚 ma gdzie schemat zbudowania na starym trafoku z elektroniki432 powielacza do lam[py lub do jarzeni闚ki by豚ym wdzi璚zny za wskazanie aplikacji.
    Pozdrawiam.
    Marcin

• Megger
  • #42 08 Kwi 2008 08:17
    mabetka12
    Poziom 9  

A jak dorobi modu roz豉dowania kondensator闚 po zmniejszeniu mocy b造sku. Mam lamp studyjn Fighter 300, jest tam w 鈔odku uk豉d lm339 wiec moze co prostego da si zmajstrowa?

• #43 09 Kwi 2008 16:33
    szymwal
    Poziom 17  

mabetka12 napisa:
    A jak dorobi modu roz豉dowania kondensator闚 po zmniejszeniu mocy b造sku. Mam lamp studyjn Fighter 300, jest tam w 鈔odku uk豉d lm339 wiec moze co prostego da si zmajstrowa?

To co na pomara鎍zowo s逝篡 do roz豉dowania kondensatora po zmniejszeniu nastaw mocy.

• #44 10 Kwi 2008 10:08
    mabetka12
    Poziom 9  

Na razie nie pokazuje mi si za陰czony gif. Rozgryzam schemat chi鎍zyka i widz, 瞠 rozwi您ania te s tam raczej egzotyczne-przynajmniej dla mnie.
    dzi瘯i za odpowied:)

• #45 10 Kwi 2008 21:32
    mabetka12
    Poziom 9  

a zielony i fioletowy kolor na studiospeedflashLM339color.GIF za co odpowiada?

• #46 11 Kwi 2008 10:58
    predator198
    Poziom 10  

Pytanie do szymwal: czy w schemacie synmoc.GIF ma by po陰czenie miedzy n騜kami 1 i 6 optotriaka na samej g鏎ze czy to b陰d? bo chyba te uk豉dy lamp i aparatu mia造 by oddzielone...
    z g鏎y przepraszam je瞠li jakie g逝poty pisz, ale jestem ledwie amatorem :)
    A tak w og鏊e to bardzo dzi瘯uj, 瞠 dzieli si Pan swoj wiedz.
    Pozdrawiam

• #47 11 Kwi 2008 11:37
    szymwal
    Poziom 17  

predator198 napisa:
    czy w schemacie synmoc.GIF ma by po陰czenie miedzy n騜kami 1 i 6 optotriaka na samej g鏎ze czy to b陰d? bo chyba te uk豉dy lamp i aparatu mia造 by oddzielone...

To jest oczywisty b陰d rysunkowy. Ju go poprawi貫m. Dzi瘯uj.

mabetka12 napisa:

a zielony i fioletowy kolor na studiospeedflashLM339color.GIF za co odpowiada?

Zielony, to jest uk豉d blokady 豉dowania kondensatora po b造sku, fioletowy - uk豉d rozszerzaj帷y zakres regulacji mocy lampy b造skowej.

• #48 11 Kwi 2008 22:20
    predator198
    Poziom 10  

Mam pytanie:
    Pod陰czy貫m dwie lampy na 220V (FIL-16 i FIL-11) wg schematu:
    Niestety b造sk wyzwala si raz, p騧niej nie reaguje. Je瞠li od陰cz i pod陰cz do aparatu jeszcze raz to znowu mog wyzwoli b造sk.
    Jak skorygowa ten schemat?

Gdy podpinam tylko jedn lamp to normalnie mog wyzwala bez od陰czania..

Aparat to Canon 30D
    Pod陰czam przez tyrystory ( MCR 100-8 )

• #49 12 Kwi 2008 10:05
    szymwal
    Poziom 17  

Napisz do jakiego aparatu podpinasz uk豉d ( my郵 瞠 do Nikona ). Czy MOC'e pod陰czasz bezpo鈔ednio do lamp, czy poprzez dodatkowy tyrystor?.

• #50 12 Kwi 2008 11:44
    predator198
    Poziom 10  

poprawi貫m schemat w poprzednim po軼ie, MOC'a pod陰czam przez tyrystor MCR 100-8. Aparat to canon

• #51 13 Kwi 2008 12:22
    szymwal
    Poziom 17  

Uk豉d nie dzia豉 poprawnie dlatego 瞠,
    - rezystory ograniczaj帷e pr康 diody LED s za ma貫, Przy rezystancji 27 om pr康 p造n帷y przez diod to 55 mA razy dwie diody to 110 mA. To 瘸 du穎, pr康 pracy MOC 3023 to 5 mA. Taki du篡 pr康 nie jest dobry dla pracy z bateryjk litow 3V, poniewa zaczyna ona si nie wyrabia ,瞠 wzgl璠u na swoj rezystancj wewn皻rzn.
    - nawet jak dobierzesz prawid這we warto軼i element闚 to uk豉d mo瞠 nie dzia豉 prawid這wo ( jeden b造sk i koniec ). Spowodowane jest to tym, 瞠 w aparatach cyfrowych gniazda synchronizacji PC lub "gor帷a stopka" s wyzwalane przewa積ie przez wewn皻rzny tyrystor. Tyrystory maj tak w豉軼iwo嗆, ze po w陰czeniu tak d逝go przewodz a przez nie p造n帷y pr康 zmniejszy si do warto軼i bliskiej zero. W闚czas nast瘼uje jego wy陰czenie. Dlatego tw鎩 wariant nie b璠zie dzia豉 bo przepuszczasz sta貫 warto軼i pr康u podczas wyzwalania. 疾by to zmieni stosuje si impulsowe zasilanie tyrystora, W takim uk豉dzie pr康 po kr鏒kim czasie automatycznie spada do zera.

Nic nie stoi na przeszkodzie 瞠by ten uk豉d,
    http://www.ws.ps.pl/flash_synchronization/thumbs/synchronization12_2.JPG

dzia豉 od pod陰czenia od jednej lampy do n.( jeden MOC do n po陰czonych szeregowo) Nale篡 tylko dobra napi璚ie zasilania ( bateri ) o napi璚iu wi瘯szym o 1.5 V na jeden uk豉d MOC. Czyli jeden MOC 3V, dwa 4.5V itd.

• #52 13 Kwi 2008 18:10
    predator198
    Poziom 10  

Wielkie dzi瘯i.
    Tw鎩 schemat dzia豉 bezb喚dnie.

• #53 22 Kwi 2008 22:54
    mabetka12
    Poziom 9  

do Szymwa:
    wrzucam fragment schematu lampy.
    Zmierzy貫m napi璚ia podczas 豉dowania, wyzwalania i zmniejszania/zwi瘯szania mocy b造sku na n騜kach uk. Lm339. Wnioskuj, 瞠 uk豉d roz豉dowania kondensatora po zmniejszeniu napi璚ia b璠zie mo積a podpi望 pod n騜ki 13 lub 14. R騜nica polega na tym, 瞠 na jednej (13) napi璚ie ro郾ie do ok 10,6V od razu po zmniejszeniu mocy, a na (14) po ok 1sek - 豉dowanie kondensatora pod陰czonego do n霩ki nr9. Gdzie lepiej si wpi望, i jaki uk豉d z IRF830 zmontowa?

• #54 23 Kwi 2008 15:55
    szymwal
    Poziom 17  

mabetka12 napisa:
    Zmierzy貫m napi璚ia podczas 豉dowania, wyzwalania i zmniejszania/zwi瘯szania mocy b造sku na n騜kach uk. Lm339. Wnioskuj, 瞠 uk豉d roz豉dowania kondensatora po zmniejszeniu napi璚ia b璠zie mo積a podpi望 pod n騜ki 13 lub 14. R騜nica polega na tym, 瞠 na jednej (13) napi璚ie ro郾ie do ok 10,6V od razu po zmniejszeniu mocy, a na (14) po ok 1sek - 豉dowanie kondensatora pod陰czonego do n霩ki nr9. Gdzie lepiej si wpi望, i jaki uk豉d z IRF830 zmontowa?

Brakuje mi warto軼i napi璚ia na n騜kach 13, 14 podczas 豉dowania kondensatora lampy b造skowej, czy jest zero?.

• #55 27 Kwi 2008 16:46
    mabetka12
    Poziom 9  

tak, podczas 豉dowania jak i wyzwalania napui璚ia na n.13 i 14 rowne jest zeru. Jedynie po na豉dowaniu kondensatora i po zmniejszeniu mocy b造sku potencjometrem 20Kohm pojawia si napi璚ie bliskie nap. zasilania.

• #56 27 Kwi 2008 18:50
    przeryba
    Poziom 11  

do szymwal:
    Mam pytanie - jakie parametry ma transformator np. w lampie speedflash 7.1? Czy s takie dost瘼ne w handlu, czy raczej wymontowa trzeba z starej lampy produkcji radzieckiej?

Mam dwa transformatory. Jeden wymontowa貫m z Saulute - konstrukcja archaiczna - zwoje przek豉dane papierem nas帷zonym olejem - w tej lampie ko鎍e uzwoje strony wt鏎nej i pierwotnej by造 zwarte rezystorem 152kΩ st康 my郵, 瞠 ten trafo si nie nadaje. Rezystancje uzwoje: 1,3Ω ; 99Ω.
    Natomiast drugi - ma zwarte ju ko鎍e uzwoje bezpo鈔ednio - pochodzi z lampy NORMA FIL-16. Rezystancje uzwoje: 1Ω, 25Ω.

Kt鏎y z transformator闚 zastosowa lub jaki kupi?

Jeszcze jedno pytanie - czy na schemacie przeryba.gif mog zastosowa zamiast rezystora R8=200Ω/10W rezystor 220Ω ?

pozdrawiam

• #57 28 Kwi 2008 10:03
    szymwal
    Poziom 17  

mabetka12 napisa:

podczas 豉dowania jak i wyzwalania napui璚ia na n.13 i 14 rowne jest zeru. Jedynie po na豉dowaniu kondensatora i po zmniejszeniu mocy b造sku potencjometrem 20Kohm pojawia si napi璚ie bliskie nap. zasilania.

Je瞠li tak jest, to mo積a spr鏏owa pod陰czy tranzystor IRF 830 z rezystorem roz豉dowuj帷ym do nogi 13 lub 14.

przeryba napisa:

Kt鏎y z transformator闚 zastosowa lub jaki kupi?
    Jeszcze jedno pytanie - czy na schemacie przeryba.gif mog zastosowa zamiast rezystora R8=200Ω/10W rezystor 220Ω ? .

Rezystor R8 mo瞠 mie warto嗆 od 180Ω do 820Ω
    Transformator zap這nowy mo瞠 by dowolnego typu. Jak na tej fotografii

• #58 29 Kwi 2008 15:30
    bool
    Poziom 9  

witam.
    zbudowalem prosta fotocele ktora ma za zadanie skrocic czas blysku jak najbardziej sie da. nie zalezy mi na sterowaniu jej (chyba ze potencjometrem).
    fotocela nie jest czula ale wyzwala flesz do ktorej jest podlaczona gdy blysne na nia innym fleszem.
    i teraz problem: chcialbym zeby fotocela zamknela obwod we fleszu ktory w nia blysnie, tym samym powodujac ze reszta ladunku z kondensatora nie pojdzie do lampy, a spowoduje jego rozladowanie - tak jak na rys.1 http://ws.ps.pl/szymwal/flash_w_fotografii/index.html

problem w tym ze blysk jest tej samej mocy co bez jej uzycia ;)
    kto poradzi ? ;)

mostek RB157 jest do 1000V i 1,5A
    kondensator to jakas radziecka mysl techniczna

(przepraszam za duplikat postu ale chcialem zasiegnac porady u pana szymona :)

• #59 01 Maj 2008 23:32
    emicezet
    Poziom 1  

Witam.
    Czy moglbym prosic o wyjasnienie zasady dzialania ukladu przetwornicy (http://ws.ps.pl/dc_dc_convertes/index.html) chodzi mi glownie o ta czesc ukladu zwiazana z transformatorem. Z jakiej zaleznosci napiecie wyjsciowe wychodzi 310V? Czy dlawik L1 bierze udzial w podwyzszaniu napiecia czy pelni tylko roli filtracyjna? I w koncu jak przedstawia sie zaleznosc wypelnienia PWM do napiecia wyjsciowego. Przepraszam jesli pytam o rzeczy banalne lub w ogole nieistniejace ale jestem powiedzmy poczatkujacy. Z gory dziekuje za odpowiedz.
    Pozdrawiam.

• #60 02 Maj 2008 10:12
    KaW
    Poziom 33  

Jest bardzo dobry tyrystor -na kt鏎ym robi貫m fotowyzwalacze-
    2N5064 -super czu造.On zapala -na omomierzu z dotyku palcem.
    Sprowadzany by do Polski dla central Pentaconta -wystepowa w magazynach cyferek -pewnie ju jest na z這mie w du篡ch ilo軼iach.
    Jedyn jego wad jest niskie napiecie pracy -ale zadanie ma trudne -wyzwoli i uruchomi co mocniejszego.
    Aby by wra磧iwy tylko na b造sk -w obwodzie jego bazy dawa貫m indukcyjno嗆 -na kt鏎 pracowa fototranzystor.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produkt闚 TME