Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektronika studyjnych lamp błyskowych

szymwal 25 Lis 2010 15:05 228649 687
  • #511 25 Lis 2010 15:05
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Dziękuję za informacje, widziałem tam bardzo ciekawy projekt lampy błyskowej, bardzo prostej, bez sterowania energią, za to z kondensatorami pod napięciem 1800V. O takie lampy chodzi, jeśli chodzi o superszybką fotografię?

• Szkolenia elektronika Udemy
  • #512 25 Lis 2010 22:08
    szymwal
    Poziom 17  

ghost666 napisał:
    Dziękuję za informacje, widziałem tam bardzo ciekawy projekt lampy błyskowej, bardzo prostej, bez sterowania energią, za to z kondensatorami pod napięciem 1800V. O takie lampy chodzi, jeśli chodzi o superszybką fotografię?

Tak, czas błysku 20 µs. ( 1/50 000 s), energia 40Ws na IFK120.
    Jest tam również lampa o czasie 1,5µs, energii 45Ws napięcie na kondensatorze 3900V.

• #513 05 Sty 2011 13:13
    deus50
    Poziom 11  

W jaki sposób można obliczyć czas trwania błysku?

• #514 10 Sty 2011 18:08
    szymwal
    Poziom 17  

deus50 napisał:
    W jaki sposób można obliczyć czas trwania błysku?

Teoretycznie, można obliczyć czas trwania błysku.
    Do tego należy znać rezystancję wewnętrzną i indukcyjność kondensatora rozładowczego
    oraz przewodów łączących kondensator z palnikiem ksenonowym,
    i rezystancję samego palnika.
    Dysponując tymi danymi które trudne są do zmierzenia można spróbować obliczyć czas rozładowania kondensatora.
    Praktycznie czas trwania błysku mierzy się podłączając fotodiodę z równoległym rezystorem 100 Ω do wejścia oscyloskopu.
    Czas błysku odczytuje się w połowie wysokości impulsu napięcia z fotodiody.

• #516 12 Sty 2011 13:46
    szymwal
    Poziom 17  

Kable muszą być dobrane do napięcia pracy, tak jak wszystkie pozostałe elementy.
    Często zapomina się, że np. rezystor to nie tylko rezystancja i moc ale również napięcie pracy.
    W zasadzie każdy kondensator nadaje się do amatorskiej lampy błyskowej.
    Właściwy dobór zależy od bardzo wielu parametrów, charakterystycznych dla kondensatorów.

• #517 12 Sty 2011 18:54
    deus50
    Poziom 11  

Faktycznie, obliczenie czasu błysku może być trudne. Aby więc mieć krótszy czas błysku generalnie trzeba trzymać się wyższego napięcia niż większej pojemności utrzymując tą samą moc błysku. Przeczytałem gdzieś że większa ilość małych kondensatorów szybciej się rozładuje niż jeden o tej samej sumarycznej pojemności. Widziałem też instalację car audio gdzie zamiast jednego kondensatora 1F było połączonych ok 25 mniejszych tworząc tą samą pojemność. Jak to wygląda w teorii i praktyce? Jest jakiś znaczący zysk?

• #518 14 Sty 2011 22:41
    henryk n
    Poziom 2  

Czterokrotny powielacz napięcia do lamp studyjnych zasilanych z sieci

Palnik jest tu zasilany z sumowanego napięcia dwóch podwajaczy napiecia dodatniego i ujemnego,co w sumie daje napięcie ok.1280V
    Kondensatory C1 i C6 to kondensatory bezbiegunowe -np.rozruchowe od silników.
    Kondensatory te mogą miec pojemność nawet 200 razy mniejsza od wypadkowej
    pojemności kondensatorów C2 +C3 (C4+C5).
    Przy zmniejszaniu odstępów miedzy błyskami wartości C1 i C6 muszą wzrosnąć
    niestety kosztem rozmiarów.Można oczywiście w ich miejsce zastosowac dwa elektrolity i dwie diody jak w opracowaniach kol.Szymwala lecz wtedy na elektrolitach wystepuje niewielkie napięcie przewodzenia diody wsteczne do ich
    biegunowości.nie jest to zbyt korzystne ale za to tańsze -cena elektrolitów i cena kondensatorów bezbiegunowych.
    Kondensatory C2,C3,C4,C5powinny być na napięcie400/450V oraz z tej samej serii
    a nawet z tego samego opakowania (chodzi o jednakową pojemność i stratność,
    a tym samym jednakowy spadek napięcia na nich)
    Wielkość ich pojemności ,co oczywiste należy wyliczyć z założonej energii
    błysku i napiecia-w tym wypadku ok 1280V

• #519 15 Sty 2011 12:09
    deus50
    Poziom 11  

Propozycja ciekawa. Ciężko tylko będzie z tranzystorem IGBT na takie napięcie, zawsze "łatwiej" kupić na te 400V.

• Szkolenia elektronika Udemy
  • #521 29 Sty 2011 13:00
    deus50
    Poziom 11  

Coś mi nie pasuje w tym schemacie powielacza.

karolsoslandia1 : można zastosować taką regulację. Jednak musisz pamiętać że są tam dwa palniki i jednym przyciskiem odcinać kondensatory dla obu. Lub lepiej: zastosować jeden mocniejszy palnik. Zamiast żarówki szeregowo włączonej w ładowanie kondensatorów w układzie z elportalu jest rezystor mocy. Do gniazda synchro zastosuj układ kolegi szymwal i odłącznik fotoceli.

• #522 30 Sty 2011 22:17
    karolsoslandia1
    Poziom 11  

Wolał bym dwa palniki ze względu na to że mam stały dostęp do IFK120 po 10pln za sztukę, a moc lampy po uwzględnieniu rozładowania do ok. 40V będzie miała ok. 70 Ws na palnik, więc i żywotność ich powinna być stosunkowo długa. Chciał bym zaznaczyć że na elektronice znam się bardzo mało, więc miał bym prośbę o sprawdzenie czy regulacja oraz układ wyzwalania jak w załączniku będzie działała prawidłowo. Kolega deus50 pisał że coś mu nie pasuje w schemacie powielacza, czy mógł by ktoś wskazać o co dokładnie chodzi i jak to naprawić?

• #523 31 Sty 2011 10:59
    deus50
    Poziom 11  

Układ powielacza nie dotyczy Twojego schematu więc nie musisz go naprawiać:) Twój schemat powinien działać. Możesz zrezygnować z diody D5 i D6. Mała rada: między palnikami a diodami dolutuj rezystory 100k, które będą rozładowywać kondensatory po ich odłączeniu. Po kilku, kilkunastu sekundach spadnie Ci moc błysku po zmniejszeniu na przełącznikach, a może Ci także zaoszczędzić szoku przy nieuwadze i wsadzeniu ręki tam gdzie nie trzeba :)

• #524 31 Sty 2011 16:08
    szymwal
    Poziom 17  

deus50 napisał:
    Twój schemat powinien działać.

Mam wątpliwość, czy będzie działał. Opto-triak MOC 3023 proponuje wstawić w inne miejsce,
    lub równolegle do fototranzystora fotoceli proponuje wstawić transoptor 2N35.

• #525 01 Lut 2011 18:31
    karolsoslandia1
    Poziom 11  

deus50 napisał:
    Mała rada: między palnikami a diodami dolutuj rezystory 100k, które będą rozładowywać kondensatory po ich odłączeniu. Po kilku, kilkunastu sekundach spadnie Ci moc błysku po zmniejszeniu na przełącznikach, a może Ci także zaoszczędzić szoku przy nieuwadze i wsadzeniu ręki tam gdzie nie trzeba :)

Czy nie będzie to miało wpływu na szybkość ładowania układu? rezystory muszą być 10W ?

szymwal napisał:

MOC 3023 proponuje wstawić w inne miejsce

Zrobię tak jak zaznaczyłeś.

Czy może ktoś wie jakie powinny być wartości elementów R8, D9, R8 bo w opisie układu zapomniano o nich ? (D9 dioda zenera 3V, D8 Dioda led 3V mogło by być ? )

• #526 02 Lut 2011 14:00
    szymwal
    Poziom 17  

karolsoslandia1 napisał:

Czy może ktoś wie jakie powinny być wartości elementów R8, D9, R8 bo w opisie układu zapomniano o nich ?

Ja wiem, pisałem już o tym w tym temacie.

• #527 03 Lut 2011 16:41
    henryk n
    Poziom 2  

Pytanie do Kolegi "Szymwal"
    Ultra szybka lampa studyjna-schemat 8.0
    Dławik L1 zmniejsza stromość prądu przez co wydłuża czas trwania błysku,natomiast jaka jest rola kondensatoraC7(10n/3kV) i analogicznie na schemacie 8.3 kondensatora C10 (10n/3kV);dwie lampy pracują bez dławika szeregowego.Pytanie dotyczy także lampy PROFLASH-kondensator C11(1n)

Jeszcze jedna kwestia:
    W jaki sposób nawinięcie nowej elektrody WN zwiększa trwałość palnika?
    Henryk

• #528 04 Lut 2011 10:16
    szymwal
    Poziom 17  

henryk n napisał:
    jaka jest rola kondensatoraC7(10n/3kV) i analogicznie na schemacie 8.3 kondensatora C10 (10n/3kV);dwie lampy pracują bez dławika szeregowego.Pytanie dotyczy także lampy PROFLASH-kondensator C11(1n)

Kondensator ma za zadanie odizolować galwanicznie elektrodę wn palnika od napięcia sieci 230V.
    Wstawia się go aby podnieść bezpieczeństwo użytkowania lampy błyskowej.

henryk n napisał:

W jaki sposób nawinięcie nowej elektrody WN zwiększa trwałość palnika?

Eliminuje powstawanie mikro pęknięć szkła pod powierzchnią elektrody wn naniesionej przy pomocy przewodzącego lakieru,
    oraz zapobiega wypalania się tej elektrody.

• #529 07 Lut 2011 11:45
    karolsoslandia1
    Poziom 11  

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi, mam kolejne pytanie. Jakie powinno być napięcie za rezystorem r2 ? oraz czy wartość r2 i r3 może być 75k zamiast 72k ?

• #530 08 Lut 2011 11:01
    szymwal
    Poziom 17  

karolsoslandia1 napisał:

Jakie powinno być napięcie za rezystorem r2 ?

Takie jak napięcie diody Zenera D7.

karolsoslandia1 napisał:

czy wartość r2 i r3 może być 75k zamiast 72k ?

R2 - 68k do 75k 2W
    R3 - 75k do 510k 0.5W

• #531 08 Lut 2011 16:36
    deus50
    Poziom 11  

szymwal napisał:
    ghost666 napisał:

Tak, czas błysku 20 µs. ( 1/50 000 s), energia 40Ws na IFK120.
    Jest tam również lampa o czasie 1,5µs, energii 45Ws napięcie na kondensatorze 3900V.

Jak sobie radzi IFK120 przy takich napięciach? Ile można z niego wyciągnąć tak aby była około 1/50 000s i przy jakim napięciu? 100Ws uda się? Jak jego żywotność?

• #532 09 Lut 2011 10:22
    szymwal
    Poziom 17  

deus50 napisał:

Jak sobie radzi IFK120 przy takich napięciach? Ile można z niego wyciągnąć tak aby była około 1/50 000s i przy jakim napięciu? 100Ws uda się? Jak jego żywotność?

Do fotografowania szybkich obiektów, IFK-120 podłącza się odwrotną polaryzacją do napięcia max. 1200V na kondensatorach wyładowczych .
    100Ws najlepiej zrobić na 4 układach z IFK-120 po 25Ws.

• #533 11 Lut 2011 09:32
    karolsoslandia1
    Poziom 11  

Złożyłem lampę, ładnie błyska ale fotocela reaguje dopiero przy błysku bezpośrednim z odległości ok 0,5m. Czy jest jakiś sposób na zwiększenie czułości czy pozostaje wymiana fototranzystora ??

• #534 11 Lut 2011 15:52
    deus50
    Poziom 11  

Przerobiłem niedawno lampy tak, aby szybko się ładowały. I chociaż kondensatory prędko się ładują nie mogę za szybko wyzwalać błysku jeden po drugim. Czy kondensator zapłonowy wraz z rezystorem jego ładującym mogą być tego przyczyną? Obecnie mam R=100k i C=100nF.

Kolego: karolsoslandia1. Bawiłem się kiedyś fotocelą na fotoogniwie (z kalkulatora) zamiast fotodiody. Efekt był całkiem niezły. Może też sprawdź takie rozwiązanie. Czym większa bateria słoneczna (o większej powierzchni) tym będzie bardziej czuła. Kolega szymwal takie rozwiązania już tu prezentował.

• #535 15 Lut 2011 12:18
    szymwal
    Poziom 17  

deus50 napisał:

Czy kondensator zapłonowy wraz z rezystorem jego ładującym mogą być tego przyczyną? Obecnie mam R=100k i C=100nF.

Przy podanych wartościach elementów,
    nie sądzę żeby było to przyczyną zmniejszenie czasu między błyskami.

• #536 19 Lut 2011 23:29
    bozar88
    Poziom 13  

A ja mam pytanie odnośnie fotoceli. Zbudowałem wariant 9.2.2 na przerzutniku 4013 i mam mały problem. Fotocela wyzwala się tylko bardzo mocnym błyskiem. Czujnik praktycznie musi znajdować się przy lampie błyskowej, aby zadziałała.
    Winę na pewno ponosi blok oznaczony czerwoną ramką, odpowiedzialny za wzmocnienie impulsu, ponieważ impuls wyjściowy ma za niskie napięcie, aby zostać rozpoznany przez układ 4013 jako stan wysoki.
    Tranzystory są sprawne - mają hfe ok. 300-400.
    Czy w tym układzie można zamiast ich użyć tr. darligtona o dużo większym wzmocnieniu? Jeśli nie, to co może być przyczyną tak niskiej czułości układu?
    Dodam, że tyrystor wymieniłem na transoptor, ponieważ układ jest zasilany z tego samego źródła, co lampa i masy się "gryzą".

• #537 20 Lut 2011 16:10
    szymwal
    Poziom 17  

bozar88 napisał:

co może być przyczyną tak niskiej czułości układu?

Prawidłowo zmontowany układ fotoceli działa na światło lampy błyskowej z odległości
    ok. 10 m.
    Aby przekonać się czy jest wszystko dobrze z elementami sprawdź w układzie fotoceli na pierwszy błysk,
    schematy 6.3 fig.2 i 3

• #538 22 Lut 2011 16:51
    bozar88
    Poziom 13  

Układ działa już poprawnie. Kluczowe było użycie tranzystorów z dopiskiem "C" (o wysokim hfe), oraz fotodiody wskazanej na schemacie, a nie pierwszej lepszej :)

• #539 08 Mar 2011 11:05
    szymwal
    Poziom 17  

Zainspirowany filmem na YouTube

http://www.youtube.com/watch?v=LjOK2FK0Izs

Zaprojektowałem i wykonałem układ elektroniczej synchronizacj lamp studyjnych
    działający przy krótkich czasach otwarcia migawki aparatów Canon EOS 1/4000 lub 1/8000
    (HSS - High Speed Sync)
    Wykonany przeze mnie układ powinien umożliwić sychronizację aparatu z lampą studyjną za pomocą wszystkich
    możliwych sposobów ( kabel,IR,fotocela,radio )

Poniższy rysunek ilustruje zasadę działania modułu synchronizacji

Praktyczne rezultaty działania synchronizatora ilustrują poniższe zdjęcia,

Schemat modułu HSS wygląda tak,

Projekt płytki drukowanej wykonał Сергей Грубман/Харьков
    ( Sergiej Grubman z Charkowa/Ukraina )

Widok z góry od strony elementów.

Kabel synchronizacyjny ( N3 lub jack2.5mm )
    podłączony jest do gniazda zdalnego sterowania aparatu Canon.

Poniższe zdjęcia ilustrują sposób ustawienia potencjometru montażowego wieloobrotowego R6

1.Zgrubne ustawienie wartości potencjometru R6 przy czasie migawki aparatu 1/125.

Rezystancja potencjometru R6 trochę za duża

Rezystancja potencjometru R6 prawidłowa

Rezystancja potencjometru R6 trochę za mała

2.Precyzyjne ustawienie wartości potencjometru R6 przy czasie migawki aparatu 1/4000 lub 1/8000.

Powtórzyć te same czynności jak przy czasie 1/125

Zapraszam do testowania.

• #540 10 Mar 2011 17:54
    deus50
    Poziom 11  

Ja w tym celu chciałem rozebrać systemową lampę :) Nie mam Canona więc tu pytanie. Podłączyć to trzeba zamiast wężyka spustowego? Czyli sygnał ustawienia ostrości uruchamia moduł, a wyzwolenie migawki daje sygnał startu, po czym odlicza czas opóźnienia i wyzwala lampę po ustalonym czasie? Czy to działa z każdym czasem migawki, czy trzeba potencjometrem ustalać za każdym razem zmiany czasu naświetlania?