Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena UKF do omegi a. Ze wzmacniaczem czy bez?

chuck 28 Jun 2007 04:49 2311 4
 • #1
  chuck
  Level 11  
  Witam. w mojej omedze a kombi antena umieszczona jest wewnątrz w prawej belce przy przedniej szybie. Pod prawym przednim gosnikiem na desce rozdzielczej jest umieszczony wzmacniacz antenowy. odbiór stacji UKF niedokońca mnie satysfakcjonuje. wzmacniacz działa bo po odłęczeniu zasilania wznacniacza jest wyraźna różnica. Jięc juz raczej nic sie nieda poprawić z tym co jest. Myśle o zamontowaniu anteny dachowej. Pytanie brzmi czy kupić antene dachową ze wzmacniaczem wbudowanym w antene, czy kupić antene dachową bez wzmacniacza i wykorzystać wzmacniacz który juz sie znajduje w aucie.
 • #2
  pawelob
  Level 14  
  Witaj,

  Po pierwsze, sprawdź, czy nie ma zwarć w kablach i wtyczkach. Kable nie mogą mieć wgnieceń, nawet jeśli nie ma w nich zwarć.

  Po drugie - wtyczki radiowe tylko lutowane - żadnych zaciskowych cudeniek - te tylko w domu do kablówki - nigdy w samochodzie - trochę wilgoci i jakość połączenia leci na łeb. W technice radiowej to zabójcze. Koniecznie obejrzyj jakość wtyczek. Standardowo obrywają się w nich ekrany kabli, albo trzymają się na kilku nitkach z oplotu - prawie na 100%.

  Po trzecie - odradzam wzmacniacze. Fakt, wzmacniają sygnal z anteny, ale wzmacniają też szumy i zakłócenia zebrane z instalacji samochodowej, na dodatek dodając własne. Najlepsze co możesz zrobić, to kupić dobrą antenę (żadne "psie ogonki" - one działają dobrze tylko w pobliżu stacji nadawczych - dalej od nich nie pomoże Ci żaden wzmacniacz...). Pamiętasz dawne długie anteny samochodowe ? To było właśnie to... Rozumiem, że estetyka samochodu spada, ale fizyki nie oszukasz.

  Po czwarte - stan techniczny radia - może coś z nim jest nie tak? Warto pożyczyć inne radio od kumpli/krewnych i sprawdzić. Warto też zainwestować w naprawdę dobre radio - nigdy z bazaru ani od "dobrego wujka". Jeśli to cudo, to dlaczego wciska je Tobie, a nie własnym dzieciom?


  Po piąte - nigdy nie oczekuj z radia samochodowego i standardowych samochodowych głośników za parę złotych jakości jaką daje sprzęt audio w domu. Jeśli chcesz dobrej jakości i mocy - wtedu kupuj przetwornice, wzmacniacze audio i porządne głośniki. To też kosztuje, ale innej drogi nie ma. Polecam wizytę u ludzi, którzy tuningują samochody - oni też instalują sprzęt audio na poziomie.

  Po szóste - nigdy i nigdzie nie umieszczaj żadnych urządzeń w pobliżu głośników !!! - ich pole magnetyczne o częstotliwościach akustycznych przenika przez ekrany prawie bez problemu. Ekrany z cienkiej blachy są nieprzepuszczalne, ale dla fal radiowych... Spróbuj przenieść ten nieszczęsny wzmacniacz w inne miejsce...


  Pozdrawiam i życzę powodzenia :)
 • #3
  chuck
  Level 11  
  Obecnie w desperacji kupiłem na razie tylko kabel antenowy od satelity i przeciągłem go na tył auta i podłączyłem pod ogrzewanie tylniej szyby do czasu wyboru anteny. Jakość odbioru znacznie sie juz poprawił. Dzięki pawelob za Twoją wypowiedź. Myślę ze bardzo mi sie przyda na przyszłość... Pozdrawiam
 • #4
  pawelob
  Level 14  
  Chuck!!!

  Nie każdy kabel koncentryczny wytrzyma natężenie prądu jakiego potrzebuje ogrzewanie tylnej szyby - możesz stopić ten kabel. W skrajnym przypadku puścisz swój pojazd z dymem, a ubezpieczenia w przypadku takiej przeróbki nie dostaniesz. Lepiej nie ryzykuj...

  Pozdrawiam
 • #5
  chuck
  Level 11  
  pawelob wrote:
  Chuck!!!

  Nie każdy kabel koncentryczny wytrzyma natężenie prądu jakiego potrzebuje ogrzewanie tylnej szyby - możesz stopić ten kabel. W skrajnym przypadku puścisz swój pojazd z dymem, a ubezpieczenia w przypadku takiej przeróbki nie dostaniesz. Lepiej nie ryzykuj...

  Pozdrawiam


  Bez obawy.Mam czarną folie przyciemniającą na tylnych szybach wiec podgrzewanie tej szyby i tak mi niepoprawi znacznie widoczności więc przewody prądowe ogrzewania oczywiście odłączyłem.