Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziemienie pompy do wody, rezystancja uziemienia?

rzulw13 28 Jun 2007 10:53 3756 5
 • #1
  rzulw13
  Level 11  
  Witam.

  Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sprawa uziemienia pompy do wody. Pompa jest zanurzona w studni. Jest to stara pompa produkcji niemieckiej z wyprowadzonymi dwoma kablami (bez zerowania). Skoro pompa jest w wodzie to czy już wtedy jest automatycznie uziemiona? Jeśli tak to jak wygląda rezystancja takiego uziemienia w stosunku do zwykłego sztucznego uziomu.
 • #2
  ANDYW6
  Level 24  
  Woda jest naturalnym uziomem. Niektórzy podłączają uziemienie do elementów instalacji wodnej po to aby poprawić skuteczność uziomu.Jeśli zabijasz szpilkę do uziomu to dostanie się do wody jest idealnym rozwiązaniem.
 • #3
  Michal_2055
  Level 13  
  Jeżeli dobrze rozumiem jest to pompa jednofazowa na 220V z wyprowadzonymi przewodami i zakończona wtyczką? Jeżeli tak faktycznie jest śmiem przypuszczać że ta pompa posiada podwójną klasę izolacji, taki kwadrat w oznaczeniu, dlatego nie jest wymagane uziemienie ochronne.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  ANDYW6
  Level 24  
  Kol. geguś czy będziesz miał lepszy uziom w suchym gruncie czy też w mokrym?
 • #6
  mczapski
  Level 39  
  Pytanie retoryczne. Mianowicie komu i jak zagrozi ewentualne przebicie na obudowę skoro pompa w wodzie na znacznej głębokości? Może pytający ma na myśli rurę? I wreszcie jest faktem, że właśnie obudowa jest cały czas uziemiona a każde przebicie będzie unieszkodliwione natomiast przy niskich opornościach zadziałają zabezpieczenia nadprądowe.