Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar spadku napięcia na rezystorze

28 Cze 2007 14:07 3741 4
  • Poziom 10  
    Witam,
    mam pytanie dotyczące badania spadku napięcia na rezystorze. W jaki sposób to zrobić, przy czym nie chcę dawać żadnego mikrokontrolera ani co za tym idzie przetwornika A/D. Chodzi o pomiar napięcia rzędu 0,5..7,2V na rezystorze 1,8R 17W włączonym szeregowo w kabel sieciowy zasilający jakies tam urządzenie. Nie muszę znać konretnej wartości, wystarczy że będę wyczuwał spadek od 0,5V wzwyż. Czy można zrobić to jakoś w miarę prosto? Pozdrawiam i proszę o pomoc
  • Poziom 29  
    Zależy co chcesz z tym pomiarem zrobić. Jeśli tylko odczyt to czemu nie woltomierz?
    BTW Jeśli rezystor ma 17W to przy R=1,8 Ohm może być na nim spadek max. 5,5V.
    Można też to zrobić na dowolnym wskaźniku wysterowania analogowym lub na linijce LED. Ale najpierw trzeba napięcia (spadek napięcia) wyprostować (bo mówimy tu o kablu sieciowym? więc prąd zmienny), wygładzić i rezystorem dopasować do wejścia wskaźnika.
  • Poziom 10  
    racja, mój głupi błąd z maksymalnym spadkiem napięcia. Nie woltomierz, bo od spadku napięcia uzaleznione będzie działąnie dalszej częsci układu. Co rozumiesz poprzez analogowy wskaźnik wysterowania? no właśnie - jak go wyprostować? chciałbym np. zasilać z tego spadku diodę transoptora
  • Poziom 29  
    Stingg napisał:
    racja, mój głupi błąd z maksymalnym spadkiem napięcia. Nie woltomierz, bo od spadku napięcia uzaleznione będzie działąnie dalszej częsci układu. Co rozumiesz poprzez analogowy wskaźnik wysterowania? no właśnie - jak go wyprostować? chciałbym np. zasilać z tego spadku diodę transoptora

Prostujemy zwykłą diodą. Aby zasilić diodę transoptora potrzebyjemy ok. 10 mA prądu. Czyli krótko mówiąc tak. Dioda do niej szeregowo rezystor 200Ω (na nim spadek 2V przy I=10mA, stąd 200Ω) do niego dalej szeregowo dioda transoptora i to wszystko równolegle do Twojego rezystora kontrolnego. Równolegle z diodą transoptora należy wstawić kondensator wygładzający np: 100µF. To tak w bardzo dużym uproszczeniu. Układ można wyposażyć w detektor progu zadziałania transoptora. Może to być np. dioda zenera lub bardziej złożony układ dzielnika napięcia to znaczy że te 200Ω podzieli się na 2 szeregowo połączone rezystory.
  • Poziom 10  
    Czyli coś takiego jak na załączonym rysunku? ALe chyba to nie pójdzie... z najbanalniejszych powodów: nie da się wysterować diód. Czy dla 0,5V to mna szansę zadziałać? Bo dla 0,5V (0,3A*1,8R) by wyciągnąć 10mA zamniast 200R powinno być 50R, ale i tak o,5V nie przekroczy napięcia zadziałania diody.