Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie atmegi w PonyProg, problem

y0yster 28 Cze 2007 16:29 1658 5
  • #1 28 Cze 2007 16:29
    y0yster
    Poziom 19  

Witam.

Od jakiegoś czasu zacząłem programować uC wpięty w testboar'da. Mam wyprowadzenia od SPI. Włączam PonyProg'a i chcę zapisać. Wyskakuje mi write failde.

Obszedłem to troszkę w nieco brutalny sposób. Jeszcze przed programowaniem wciskam przycisk od reset'u. Kiedy już zacznie operację zapisu, puszczam go. W ten sposób Wyskakuje mi Write succesful, lecz czasem, bardzo żadko ( 1/50 możliwe, że nie wcisnę przycisku na czas) też write failed.

Czego to może być wina?

Programator na pewno jest dobry, ponieważ atmegę, którą wsadzę do podstawki w płytce programatora uda mi się za każdym razem zaprogramować.

Sytuacja też zdaża się podczas odczytu kodu z atmegi. Wyskakują mi często krzaczki jeśli nie nacisne reset'u.

uC: Atmega8
    programator: STK200/300

Może też dodam, że podczas programowania uC ma swoje zasilanie z testboard'a, a programator ma swoje, oczywiście jest to ok. 5V.

0 5
  • #2 28 Cze 2007 23:47
    lelekx
    Poziom 29  

W jaki sposób jest wykonana linia reset na testboardzie? Czy jest przyłączona bezpośrednio do MCU czy przez jakiegoś scalaka? Co jest wpięte równolegle do pinu reset na złączu ISP?

Problem może być z wydajnością prądową wyjścia reset w programatorze przy stanie niskim, równie dobrze sygnał reset może nie być przyłączony albo inne peryferia uniemożliwiają zresetowanie MCU z programatora.

0
  • #3 29 Cze 2007 08:52
    y0yster
    Poziom 19  

Linia reset idzie bezpośrednio do masy przez micro switsch. Ja jeszcze bezpośrednio do reset'u mam podłączony pin od programatora i to wszystko.

Korzystam z testboard'a zamieszczonego na tej stronie: http://www.dg7xo.de/selbstbau/avrboard.html..

0
  • #4 01 Lip 2007 10:53
    lelekx
    Poziom 29  

Schemat wygląda OK. Nie widzę powodu dla którego miałoby to się nie programować. Weź miernik do ręki lub oscyloskop jeśli masz i przyobserwuj linię reset, czy podczas próby programowania schodzi do stanu niskiego. Jeżeli nie, to sprawdź programator i scalaka w środku.

0
  • #5 01 Lip 2007 11:33
    y0yster
    Poziom 19  

Programator jak wcześniej pisałem jest dobry i działa poprawnie, ponieważ kiedy programuję uC bezpośrednio z niego, wszystko est odłączone to uC jest poprawnie zaprogramowany za każdym razem.

Co do tego, czy na resecie jest stan niski, to muszę sprawdzić. Mam takie małe pytanko, czy można po prostu zewrzeć reset na czas programowania. Myślę, że to załatwi sprawę ponieważ, załatwia :). Co o tym sądzisz?

0
  • #6 01 Lip 2007 23:25
    lelekx
    Poziom 29  

Jeżeli w ten sposób nie zepsujesz programatora, to chyba nic złego się nie stanie. Na wszelki wypadek przestudiuj dokumentację zwojego MCU, ale moim zdaniem skoro działa to czemu nie stosować.

0
  Szukaj w 5mln produktów