Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wykonywać pomiary oscyloskopem?

28 Cze 2007 22:48 3723 7
 • Poziom 28  
  Witam! Wzbogaciłem się właśnie o oscyloskop radziecki C1-94 i mam pytanie do doświadczonych elektroników a mianowicie czy można oglądać nim przebiegi np. po stronie pierwotnej przetwornicy,impulsy na tranzystorze itp. bez stosowania transformatora separującego?? Kiedyś ktoś mi mówił ze właśnie taki transformator trzeba stosować inaczej można popsuć oscyloskop! Dziękuje za zainteresowanie i pozdrawiam!

  Dodano po 2 [godziny] 55 [minuty]:

  Właśnie przeglądałem schemat tego oscyloskopu i zauważyłem ze napięcie z sieci idzie do transformatora i nie zauważyłem aby któryś z przewodów zasilających był podłączony z masą oscyloskopu czyli jednak jest odseparowany! Chyba że sie myle?? Dodam że wtyczka ma 2 bolce a masa oscyloskopu też nie jest uziemiona! Proszę mnie poprawić jeśli sie myle ale myśle że jednak można nim badać przebiegi po stronie pierwotnej przetwornicy!?
 • Poziom 27  
  Jeżeli oscyloskop jest odseparowany galwanicznie to tak.Trzeba jednak uważać na masy:gorącą i zimną(pozorną).
 • Poziom 28  
  Chodzi mi właśnie o rade od osoby która ma taki oscyloskop i na 100% wie czy można czy nie! Ze schematu wynika że tak ale troszke sie boje ryzykować! Pozdrawiam
 • Poziom 32  
  Proponuję bardzo rozważnie wykonywać pomiary przy pracujących przetwornicach. Pomijając problem gorącej masy, istotną sprawą jest pojemność sondy, która nawet przy 10 pF jest w stanie zniszczyć układ. Producent w instrukcjach serwisowych opisuje dokładnie sposób pomiaru i to jest podstawą bezpieczeństwa. Mówię tu o bezpieczeństwie sprzętu naprawianego, a dopiero na drugim miejscu urządzeń pomiarowych np. oscyloskopu.

  Pozdrowienia.
 • Poziom 27  
  Dla bezpieczeństwa i odseparowania układu masy można spiąć poprzez kondensator.
 • Poziom 27  
  Witam.
  Stosuj zawsze transformator w przypadku kiedy robisz pomiary na pierwotnej stronie przetwornicy.
  Wystarczy że obrucisz wtyczkę i za drugim razem poleci albo oscyloskop albo telewizor wtedy zrozumiesz że sumujesz te napięcia i zwarcie robisz poprzez masę.
  Pozdrawiam.
  Marcin.
 • Poziom 28  
  Jak wspominałem wcześniej nie mam zerowanej masy oscyloskopu,wtyczka do niego też nie ma trzeciego bolca do uziemienia więc zwarcia nie powinno być! Nie chce zaglądać do środka ale oglądając schemat wynika że jest on odseoarowany galwanicznie! Dlatego oczekuje odpowiedzi od tych którzy akurat takiego urzywają i wiedzą! Pozdrawiam!
 • Poziom 32  
  Napisałem poprzedniego posta, aby zwrócić Twoją uwagę kol. Karol5608, że bezpieczeństwo pomiarów nie tak bardzo zależy od rodzaju oscyloskopu. Jego konstrukcja ma pewne izolacyjne normy (ruska też), a transformator separujący to oczywiście podstawa warsztatu serwisującego. Napisałem, że to producent (konstruktor) przetwornicy decyduje o rodzajach pomiaru i tego się trzeba trzymać. Jak telewizor kosztuje kilka tysięcy złotych, to pomiar nawet HAMEGIEM, jeżeli go nie wolno było robić kończy się nieszczęściem. Najczęściej do dokładnych pomiarów przetwornicy potrzebna jest sonda, której koszt przekracza często wielokrotnie cenę Twojego oscyloskopu. Wiele lat używamy w mojej firmie różnych oscyloskopów, jednak bardzo ostrożnie w dynamicznych pomiarach przetwornic i sterowań linii. Jeżeli jest taka konieczność, to tylko zgodnie z indywidualnymi procedurami serwisowymi.

  Udanych pomiarów!

  :D

  Pozdrowienia.