Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja głośności, basu i sopranu do TDA7294

slodkie_ciacho 28 Cze 2007 22:50 2632 4
  • #1 28 Cze 2007 22:50
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Witam
    Nie znam się za bardzo na elektronice-potrafię zrobić coś tylko według schematu.
    Chciałem złożyć wzmacniacz do subwoofer'a na TDA7294. I nie wiem jak zrobić regulację głośności i barwy. Czy ten schemat jest ok? Poskładałem go sam z innych schematów. Nie znalazłem żadnego schematu który by odpowiedział na moje pytanie. Głównie chodzi mi o regulację basu i sopranu i czy transformator TS120/1 z Radmora 5102 da radę na tego TDA, ewentualnie ile mocy wyciągnąłbym na nim przy obciążeniu 4ohm? Oraz jaki duży radiator zastosować?-chodzi mi konkretnie o wymiary licząc że będzie dodatkowo wentylator żeby nie musiał być za duży. W przyszłości może zmienię trafo jeśli to by mi nie wystarczało, ale myśle że na początek będzie ok.
    Z góry dzięki. Pozdrawiam!

0 4
  • Pomocny post
    #2 28 Cze 2007 23:01
    Helmans
    Poziom 20  

Witam. Na tym schemacie widze 2 potencjometry. Tu masz dobry schemat http://www.elektroda.net/audio/regsygnaudio.html.. Z tego transformatora to może ci dać tak gdzies 2x30watt
    do 2x40 watt. Ten schemat co ci dałem posiada jeszcze balans ale tego nie będziesz potrzebował. Jeśli budujesz subwoofer to po co ci regulacja dla tonów wysokich?. Jak ci nie odpowiada ten schemat co ci dałem (chciałem dać taki a parametrach podobnych do twojego) To poszukaj takiego którym możesz regulować tylko basy i głośnośc bo po co sobie utrudniać sprawe. Pozdrawiam Helmans

0
  • #3 28 Cze 2007 23:12
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Regulacja wysokich nie jest mi potrzebna ale po co na subwoofer mają iść wysokie-chyba że to załatwi zwrotnica? Co do linku to niestety mi nie wyświetla :cry:. Myślałem że wyciągnę na nim coś więcej ale to już i tak lepiej bo będzie mi chodziło na 4Ω, bo obecnie subwoofer mam podpięty pod Unitrę pw9013 i gdy da się głośniej to słychać tak jakby cewka dobijała.

0
  • #4 04 Lip 2007 12:41
    Helmans
    Poziom 20  

Ile tan subwoofer ma mocy. Bo jest tak gdy wzmacniacz ma za mało mocy i potrafi wypchnąć membrane ale nie ma już siły by jej zatrzymać gdy będzie "wracała" jak masz zwrotnice to dać tylko regulacje głośności i to ci powinno wystarczyć.

0
  • #5 04 Lip 2007 13:32
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Subwoofer jest na SW-803Z 4Ω 100W RMS i 200W muzycznej. A pw9013 ma 2*35W na 8Ω. Kiedyś było takie coś na forum ale nie mogę tego znaleźć-mam to tylko zapisane na dysku- zamieszczam cytat:
    "14 Lut 2006 00:58 Re: UNITRA PW 9013 - Czy warto ?
    Aha i Pw 9013 ma 2x35W/8ohm. Przy 4 ohm ma wiecej ale nie da sie tego wykorzystac bo dziala jakies zabezpieczenie chyba przeciw zwarciowe bo zaczyna obcinac sinusoide - objaw stukanie jakby cewki w glosniku."
    Postanowiłem tylko zsumować oba kanały i zrobić regulację głośności na tym jednym potencjometrze, a w przyszłości dodam filtr i zwrotnice.

0