Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w wyborze radia na potrzeby zabezpieczenia rajdów

28 Cze 2007 23:56 2632 7
  • Poziom 2  
    Witam

Mam pewien problem, wynikający co tu dużo ukrywać z mojej niewiedzy. Zatem postanowiłem zapytać bardziej doświadczonych osób.

Na potrzeby Olsztyńskiego Klubu Rajdowego musimy zakupić nowe radia.
    Pasmo 160 MHz - 4 kanały

Wszystkie kanały pracują bez żadnych podnośnych. Modulacja FM.

I teraz zasadnicze pytanie. Jakie radia kupić.
    Z samochodowych to chyba Motorola GM-300 - bo dobra i tania. Ewentualnie GM-350 lub GM-360. Do tego kilka "ręczniaków", ale jakich to już nie mam pomysłu.

Jakieś rady, propozycje, uwagi - były by mile widziane.

pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 14  
    Motorola GP340,CP-040,GP-900,GP-300 jest jeszcze trochę tego.
  • Poziom 33  
    Cześć
    A macie pozwolenie radiowe na ich użytkowanie? Jeśli nie, to jak najszybciej zwróćcie się do Oddziału UKE o takowe. Jak by co, to wal na PW. Pomogę w wypełnieniu Wniosku.
  • Moderator
    Jeżeli jest zezwolenie w pasmie 160 MHz to GM/GP360 - optymalne dla takich zastosowań. Niektóre starsze modele GM300/900 czy GP300/900 nie mają juz homologacji. Dlatego nie warto kupowac złomu technicznego.
    Ale jeszcze jedna uwaga: teren województwa warmińsko-mazurskiego jest na tyle urozmaicony (pagórki, lasy, jeziora) że jeżlei zezwolenia jeszcze nie ma a sieć ma byc używana w zasadzie poza terenem zwartej zabudowy to duzo lepsze warunki propagacyjne będa w pasmie 80 MHz LUB NIZEJ.
    Tym bardziej że to pasmo lezy niemal całkiem odłogiem a 160 MHz jest totalnie zatkane.

I najważniejsze: nawet nie myśl o sprzecie CB.
  • Poziom 2  
    sp5wcx napisał:
    Cześć
    A macie pozwolenie radiowe na ich użytkowanie? Jeśli nie, to jak najszybciej zwróćcie się do Oddziału UKE o takowe. Jak by co, to wal na PW. Pomogę w wypełnieniu Wniosku.

OKR jako część Polskiego Związku Motorowego działa w jego imieniu. A skoro PZM ma pozwolenie to chyba my też możemy korzystać z tego pasma. Wyprowadź mnie z błędu jeśli się mylę.

irekr napisał:
    Jeżeli jest zezwolenie w pasmie 160 MHz to GM/GP360 - optymalne dla takich zastosowań. Niektóre starsze modele GM300/900 czy GP300/900 nie mają juz homologacji. Dlatego nie warto kupowac złomu technicznego.

Wydaje mi się że mamy takie zezwolenie, tak jak napisałem wyżej. GM360 to wspaniałe radio chociaż może być troszkę trudne do obsługi przez niewyszkolonych laików. Należy pamiętać, że te radia będą obsługiwać ludzie bez specjalistycznej wiedzy. Optymalnym rozwiązaniem jest GM300. Jest tanie i w swojej pancerności w miarę niezawodne.

irekr napisał:
    Ale jeszcze jedna uwaga: teren województwa warmińsko-mazurskiego jest na tyle urozmaicony (pagórki, lasy, jeziora) że jeżlei zezwolenia jeszcze nie ma a sieć ma byc używana w zasadzie poza terenem zwartej zabudowy to duzo lepsze warunki propagacyjne będa w pasmie 80 MHz LUB NIZEJ.
    Tym bardziej że to pasmo lezy niemal całkiem odłogiem a 160 MHz jest totalnie zatkane.

I najważniejsze: nawet nie myśl o sprzecie CB.

Zgadza się. 80 MHz w tym wypadku było by znacznie lepszym wyjściem, niemniej zależy nam na zachowaniu kompatybilności z innymi klubami rajdowymi, choćby po to aby obstawiając wspólnie imprezy jak Rajd Polski móc bez przeszkód się porozumiewać.

A co do sprzętu CB. Były takie propozycje ze strony władz klubu, argumentowane: "że to wszyscy w samochodach mają", "że tanie", i takie tam. Niemniej pomysł obaliłem właśnie zgodnością z radiami PZM.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ciekawe... GP900 nie maja homologacji. Czyli cale PKP dziala nielegalnie ? Popatrz na policjanta z mniejszego miasta, popatrz na ochrone czy na taryfe - uzywaja gp900 i gp300...
    Jezeli 900 jest zlomem technologicznym, to albo masz marne pojecie, albo motorola Ci placi za pisanie takich glupot.

I jeszcze jedno: Po cholere czlowiekowi GM360 ktora ma 255 kanalow i mase zupelnie (w tym przypadku) niepotrzebnych funkcji ?

irukard - W dzisiejszych czasach nie kupisz nowego radia do profesjonalnych zastosowan w cenie ponizej 1200 zl.
    Jako reczne radia zdecydowanie polecam motorole GP900, ewentualnie GP300. Oczywiscie warto tez zastanowic sie nad radiami recznymi z serii "CP"
    Za 1 gm360 mozesz kupic pewnie z 5 szt. gp300.

http://www.epa.com.pl/motor_cp140.htm <-- sporo info na temat CP/CM.

inekr - na koniec dwa slowa: pezetmoty itp. maja przydzielone wlasnie pasmo 160MHz, wiec 80MHz i inne pasma automatycznie odpadaja.
  • Poziom 2  
    No tak. Zatem wybór jest prosty.

Z bazówek to GM300
    Z ręczniaków zapewne GP300 / GP900

Przynajmniej jak czytam opisy i specyfikacje to mi najbardziej odpowiadają, no i są tanie. Zakładam że nie będziemy kupować nowych radyjek, bo jest to totalnie nie opłacalne. Szczególnie że budżet na radia mamy w zasadzie skromny. Bo ok 2500~3500 zł.

Jakby się udało w tej cenie upchnąć:
    - 2 x GM300
    - 4 x GP300 / GP900

Widziałem że GM300 na allegro chodzą po 300~350 zł za samo radio, do tego antena, gruszka. GP300 zazwyczaj koło 300~400 zł.

Zatem chyba realnym przedsięwzięciem wydaje się kupić 6 radyjek z osprzętem za 2500 zł.
  • Moderator
    1. Motorola mi nie płaci.
    2. Starsze wykonania oznacza takie z odstepem 25 kHz a te na Allegro to głównie sa tego typu lub nie przeznaczone na polski rynek czyli niekompatybilne w róznym stopniu.
    3. Jeżeli PZM ma takie zewolenie - czytaj przydział kanalów - to jest to tylko pierwszy etap. Następnym etapem jest uzuskanie zazwolenia na eksploatacje zakupionych urzadzeń. Zgodnie z zasadami obowiązuje złożenie wniosku wraz z projektem sieci itp itd. Za szeroki temat by sie rozwodzić, proponuje nawiązac kontakt w Oddziałem UKE w Olsztynie lub z Zarządem Krajowym UKE w Warszawie www.uke.gov.pl gdzie sie mozna wszystkiego dowiedzieć.
    4. Z kupowaniem uzywanych radiotelefonów przenośnych oraz ładowarek do takich akumulatorów jest jeszcze ten problem, ze najcześciej akumulatory do nich dołączone są najcześciej z zerową pojemnością. Jeżeli to jest jednorazowa impreza masowa to lepiej i taniej jest sie porozglądąc i wypozyczyć taki sprzęt niż go kupować. Może w strukturach PZM jest komórka która dysponuje takim sprzetem?
    5. Jeżlei juz mówimy o "płaceniu przez motorole' to nie wypada podawać adresu do jednego z autoryzowanych sprzedawców tej firmy.
    6. Odnośnie homologacji: stan prawny jest taki ze w wielu służbach pracuje bardzo wiele sprzetu który nie ma juz homologacji. Poza tym Policja i PSP nie ma obowiązku stosowania sprzetu homologowanego.
    7. Jeżeli za te 2500 zł uda się kupic tyle sprzetu ile trzeba to bardzo fajnie. Jeżeli do tego ten sprzęt jest sprawny i w pełni uzyteczny to jeszcze lepiej. A zezwolenie telekomunikacyjne i tak trzeba załatwic.