Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie chce ruszyć silnik jednofazowy od pompy

29 Cze 2007 08:50 4185 3
  • Poziom 10  
    Witam mam problem z pompą do wody taką zwykłą z allegro, moc 700watt i nie chce ruszyć wirnik,wymieniłem łożyska i uszczelnienie i nic nie dało, zmieniłem kondensator 7 mikro na nowy i nic, jak odłączę jeden kabel od niego i podłącze to rusza, dałem większy kondensator 20 mikro i rusza ale nie zawsze, uzwojenie w porządku nie jest nawet przegrzane.
    Co może być przyczyną proszę o pomoc.
    Aha i nie ma w środku wyłącznika odśrodkowego żadnych styków jest to silnik nowszej generacji.
  • Poziom 12  
    Witam!!
    Sprawdź czy silnik niema upływności-induktor lub miernik rezystancji izolacji (przebicie),pomierz rezystancje uzwojeń(przy odłączonym kondensatorze)-wystarczy multimetr lub omomierz.
    Jeśli jest to możliwe sprawdź czy nie przebija między uzwojeniem pracy a rozruchowym(jeśli ze stojana wychodzą 4 końce to dwa są od pracy a dwa to rozruch,jeśli tylko 3 końce to jeden jest od pracy,drugi to rozruch,trzeci to wspólny---rozłącz na nim)
    sprawdź czy któreś z uzwojeń niema przerwy,napisz co Ci wyszło i pomyślimy. możesz pisać na p.w
    P.S silnik może mieć jeszcze bezpiecznik termiczny -ale gdyby on miał przerwę nieruszałby wcale, może mieć jeszcze zwarcie międzyzwojowe,skrajny przypadek przerwane klatki wirnika
  • Specjalista Automatyk
    Coś mi nie pasuje wartość tego kondensatora. 7µF dla 700 W - czy to nie za mało? Chyba brakuje cyferki z przodu, lub z tyłu.Prędzej uwierzę w wartość 70µF, ale wg mnie przy wartości 47µF silnik powinien ruszyć.
  • Poziom 12  
    nie za mało jęśli jest sprawny