Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie chce ruszyć silnik jednofazowy od pompy

29 Cze 2007 08:50 4518 3
 • Poziom 10  
  Witam mam problem z pompą do wody taką zwykłą z allegro, moc 700watt i nie chce ruszyć wirnik,wymieniłem łożyska i uszczelnienie i nic nie dało, zmieniłem kondensator 7 mikro na nowy i nic, jak odłączę jeden kabel od niego i podłącze to rusza, dałem większy kondensator 20 mikro i rusza ale nie zawsze, uzwojenie w porządku nie jest nawet przegrzane.
  Co może być przyczyną proszę o pomoc.
  Aha i nie ma w środku wyłącznika odśrodkowego żadnych styków jest to silnik nowszej generacji.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 12  
  Witam!!
  Sprawdź czy silnik niema upływności-induktor lub miernik rezystancji izolacji (przebicie),pomierz rezystancje uzwojeń(przy odłączonym kondensatorze)-wystarczy multimetr lub omomierz.
  Jeśli jest to możliwe sprawdź czy nie przebija między uzwojeniem pracy a rozruchowym(jeśli ze stojana wychodzą 4 końce to dwa są od pracy a dwa to rozruch,jeśli tylko 3 końce to jeden jest od pracy,drugi to rozruch,trzeci to wspólny---rozłącz na nim)
  sprawdź czy któreś z uzwojeń niema przerwy,napisz co Ci wyszło i pomyślimy. możesz pisać na p.w
  P.S silnik może mieć jeszcze bezpiecznik termiczny -ale gdyby on miał przerwę nieruszałby wcale, może mieć jeszcze zwarcie międzyzwojowe,skrajny przypadek przerwane klatki wirnika
 • e-miernikie-mierniki
 • Specjalista Automatyk
  Coś mi nie pasuje wartość tego kondensatora. 7µF dla 700 W - czy to nie za mało? Chyba brakuje cyferki z przodu, lub z tyłu.Prędzej uwierzę w wartość 70µF, ale wg mnie przy wartości 47µF silnik powinien ruszyć.
 • Poziom 12  
  nie za mało jęśli jest sprawny