Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wykrywacz metali VLF GARRET ADS 5-2D

29 Cze 2007 09:14 2135 1
  • Poziom 12  
    Witam serdecznie

Pytanie dotyczy konstrukcji jak w temacie. czy ktoś toto robił może? poniżej dokumentacja do wykrywki...

Dogrzebałem się po sieci do schematu i opisu wykrywki jak w temacie. Posiedziałęm trochę, przerobiłem płyteczkę w ProtelDXP, zmontowałem... i jest problem już na wstępie. nie mogę za żadne skarby dostroić generatora do częstotliwości 5kHz. Dobierając pojemności miałem taki zakres: dla C1=47nF --> f=33.8kHz, dla 147nF --> f=19.2kHz, dla 247nF --> f=15.6kHz. będzie wszystko jasne jak zajrzycie w dokumentację. Prosiłbym o pomoc w znalezieniu przyczyn, dla czego tak jest i co można zrobić, żeby odpalić (nie mylić z podpalić :)) te ustrojstwo? Cewki szperacza wykonałem dokładnie L1 - DNE 0.45mm - 80zwojów w kształcie omego, L2 - DNE 0.35mm - 150zwojów. Dodam jeszcze że utknołem na samym początku... i nie jestem pewien czy schemat wogóle jest OK, ale jeżeli działa na 30kHz, to może uda się go zredukować do 5kz...

byłbym wdzięczny za sugestie.
    pozdrawiam serdecznie...
    Załączniki:
  • Poziom 17  
    To bardzo znana konstrukcja i występuje jeszcze pod kilkoma innymi nazwami z wiekszymi lub mniejszymi modyfikacjami.
    Dobrze wykonany potrafi dać wiele przyjemności i satysfakcji. Pierwszą sondą też wykonałem jako"OMEGA",ale kolejne to już pierscieniowe, może delikatnie wymagające wiekszej precyzji przy strojeniu, ale łatwiejsze manualnie do wykonania. Strojenie generatora polega na takim dobraniu pojemnosci równoległej do cewki nadawczej aby podłączony na zaciskach cewki czestosciomierz pokazywał 5kHz. Opreację przeprowadzasz na nawet częściowo zbudowanym układzie i jeżeli nie możesz ustalić takiej czestotliwosci, to albo masz błąd w układzie, albo źle podłączasz cewkę nadawczą.
    Pisz na maila lub GG, chętnie pomogę rozwiazać problem