Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie bezprzewodowego dzwonka elektrycznego.

przemo12 29 Jun 2007 12:51 1830 3
Relpol
 • #1
  przemo12
  Level 12  
  Witam wszystkich !

  Mam pytanie odnośnie zasilania bezprzewodowego dzwonka elektronicznego (takiego zasilanego z 3 dużych baterii paluszków) czyli na 4,5 , a mianowicie mimo, że jest to dzwonek i używa się go no raczej żadko to zużywa on dość często te baterie może nie do końca je wyczerpując ale powodując zmiane modulacji dzwonienia co już wskazuje na rozładujące się baterie i konieczność ich wymiany pomyślałem, że może zrobić by mu przewodowe zasilanie, a nawet dobrze się składa bo w pobliżu dzwonka mam transformator torolidalny 12V 200VA służący mi do zasilania 3 halogenowych żarówek w łazience. Pomyślałem więc, że może bym od niego pociągnąć kabel zasilający do tego dzwonka, żeby co troche nie musieć wymieniać tych baterii w nim. Jaki układ potrzebuje, aby z tego transformatora toroidalnego 12V 200VA uzyskać napięcie ok. 4,5 V o możliwe niskim prądzie tak, aby bez problemów móc stale zasilać dzwonek ? Schematy mile widziane.... Dziękuję bardzo Pozdrawiam.

  Dodano po 20 [minuty]:

  Pomyślałem także, że dobrze było by także nie rezygnować całkowicie z zasilania bateryjnego. Bo w razie braku prądu z sieci zasilającej dzwonek nie będzie dzwonił. Więc przydało by się kolejne cwane urządzenie nie wiem oparte na przekaźniku jakimś albo sterowanie realizowane elektronicznie, że jeżeli jest prąd z sieci zasilającej dzwonek jest z niej zasilany (niejako domyślnie). Zaś jeżeli chwilowo niema prądu dzwonek korzysta już z zasilania bateryjnego....ale mam wymagania nie ? Dziękuję bardzo.
 • Relpol
 • #2
  przeme
  Level 20  
  Można by spróbować zbudować zasilacz dać mostek stabilizator kondensatory ale trafo w czasie kiedy światła nie świecą nie powinno pracować więc ten pomysł odpada .Dzwonek działał by w tedy kiedy świecą światła.Pozdrawiam
 • Relpol
 • #3
  przemo12
  Level 12  
  No tak o tym nie pomyślałem racja, czyli odpada już podłączenie czegokolwiek do wtórnego uzwojenia transformatora pozostaje tylko uzwojenie pierwotne, ale to też kicha bo w ogóle niema napięcia bo jest ono uzależnione od pozycji włącznika.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Nie wiem także czy włącznik jest w obwodzie prdu wtórnego czy pierwotnego bo jeśli jest w obwodzie prądu wtórnego to pół biedy przyłącze się do uzwojenia pierwotnego. Jeśli zaś obwód pierwotny uzależniony jest od pozycji włącznika to już całkiem kicha. Bo w takim układzie będę miał napięcie tylko w przypadku, gdy w łazience będzie się świeciło światło. Będę zatem musiał wywiesić kartkę na dzwiach dzwonić tylko wtedy kiedy jestem zajęty w łazience hahahah

  Dodano po 18 [minuty]:

  W przypadku gdy miałbym napięcie pierwotne zaproponujcie mi jakiś układ do zasilania tego dzwonka ok ?
 • #4
  Andrzej.D.
  Level 1  
  Proponuję zastosować przekaźnik podtrzymujący przy zasilaniu sieciowym. Po odłączeniu zasilania sieciowego przejdzie na zasilania bateryjne , a po powrocie zasilania sieciowego ponownie odłączy baterię.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Przepraszam nie spojrzałem na datę postu. Ale dałem poradę po 10 latach :)