Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówki autokarowe ster.DANFOSS 102N4030 i 102N4031

29 Cze 2007 16:01 8745 2
  • Poziom 12  
    Opis sytuacji: trafiły mi się do naprawy sterowniki agregatów. Poszukuję odrobiny wiedzy. Tak właściwie to jeden ze sterowników uszkodziłem na własne życzenie. Pierwotnie uszkodzony był BUZ21 - wymieniłem na nowy, poza tym uszkodzony wentylator od chłodniczki (sterowany z modułu) - też naprawiłem. Po zmontowaniu układ ruszył - praca prze 1h bez zarzutu.

Niestety w drugim autokarze był taki sam sterownik i również nie działająca lodówka. W przypływie euforii podłączyłem naprawiony moduł do w/w agregatu - i NIC bez efektu, ruszył tylko wentylator, agregat jak stał tak stoi. Co gorsze po zamontowaniu do pierwszego agregatu nic nie dało sie uruchomić. TYM RAZEM BUZ21 nie padły. Sterownikiem zarządza scalak 102N3500 - brak wiedzy co to za cudo??
    Wiem, że agregat ma jedno uzwojenie rozruchowe i robocze, a jak wygląda sytuacja przy 24V DC. Czy można podłączyć sztuczne obciążenie np. żarówkę 21W/24V zamiast uzwojeń. Poniżej zamieszczam pomiary pomiędzy poszczególnymi zaciskami agregatu:
    1-górny
    2- lewy (podłączony do wyjścia T1 BUZ21)
    3- prawy (podłączony do wyjścia T2 BUZ21)
    4 -dolny
    AGREGAT1 AGREGAT2
    1-2 4,1om 1,7om
    1-3 4,1om 1,5om
    4-2 0,9om 1,0om
    4-3 0,9 om 1,0om

2-3 1,6om 1,6om
    1-4 3,5om 1,1om

Na których zaciskach są końce uzwojeń?
    Wg mnie agregat 2 ma spalone uzwojenie :-( . Ale czy na pewno?
    Gdzie szukać usterki?
    Czy agregat ruszy bez wypełnienia gazem??
  • Poziom 12  
    Temat już częściowo nieaktualny - moduły naprawione. Usterka okazała się banalna, moduł stracił zasilanie - WYPALONE gniazdo bezpiecznika. Po kilku rozruchach (zasilanie odcinałem przez wyjmowanie zabezpieczenia) po prostu przestało przewodzić. :-) sam się sobie dziwię, że nie sprawdziłem napięcia na module. POZOSTAŁE PYTANIA dotyczące wiedzy o agregatach są nadal aktualne.
  • Poziom 12  
    Jeszcze jedna uwaga i zamykam temat. Może ktoś kiedyś będzie miał do czynienia z naprawą tych modułów. Gdy moduł nie startuje uszkodzone są diody we wskazanym na zdjęciu miejscu. Zwrócić trzeba również uwagę na rezystor powinien mieć 100 Om
    Lodówki autokarowe ster.DANFOSS 102N4030 i 102N4031