Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontroler wentylatora oparty na diodzie

mi_ma 30 Cze 2007 09:39 4731 9
  • Kontroler wentylatora oparty na diodzie

Diody mogą być użyte jako czujniki temperatury. Dzięki temu mogą one znaleźć zastosowanie w stosunkowo tanim sterowniku wentylatora zamiast używania w takim celu termistora.
    Układ taki może się przydać przy budowie kontrolera wentylatorów w komputerze, do wysterowania dodatkowego wentylatora, lub gdy z jakiegoś powodu, uszkodzony jest układ sterujący na płycie głównej. Projekt jest typowo analogowy, nie wymaga więc żadnych dodatkowych układów cyfrowych, programatorów itp.
    Urządzenie zbudowane jest na bazie diody 1N4148, której charakterystyka zamieszczona jest na obrazku, układu sumującego na wzmacniaczu operacyjnym i stabilizatorze napięcia LM317, dzięki któremu regulowana będzie wartość prądu dostarczona do wentylatora w zależności od wartości napięcia z układu sumującego i wzmacniającego.
    Schemat układu dostępny jest w formie pdf, natomiast dokładnie wyjaśnienie zasady działania schematu można przeczytać w źródle.

Kontroler wentylatora oparty na diodzieKontroler wentylatora oparty na diodzie

źródło http://microblog.routed.net/2007/06/27/how-to...re-based-fan-controller-without-a-thermistor/
    schemat pdf http://microblog.routed.net/wp-content/uploads/2007/06/temp-fan.pdf

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 832 postów o ocenie 735, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
    dulin7
    Poziom 16  
    Uklad moglby byc ciekawy rozumiem ze moza byc tez zastosowany do sterowania wentylem wzmaka?? //czego?? pisz po polsku//
    Mam tylko jeden problem nie znam angielskiego a przydaloby sie troche opisu co i jak??
    Pozdrawiam!!!

Moderowany przez androot:

A nie widac ze schematu? Dioda jako czujnik temperatury, 2 wzmacniacze operacyjne i stabilizator napiecia. Do czego opis?

hexen2k
    Poziom 16  
    rozwiązanie dosyć ciekawe. zbudowałem kiedyś sterownik wentylatora na układzie PWM'a z termistorem i wadą tego rozwiązania w układach audio było słyszalne zakłócenia od kluczowania PWM. Tutaj domyślam się iż układ tego efektu nie będzie wprowadzał w nasz sprzęt. Zastanawiam się tylko czy ten wzm operacyjny można zastąpić jakimś standardowym i popularnym dostępnym na naszym rynku. no i czy przy niskiej temperaturze jak napięcie będzie wynosić ok 3 V to wentylator nie będzie sie kręcić a nie wiem czy to nie jest szkodliwe dla wentylatora.
    MlodyAmator
    Poziom 13  
    Witam.

Ale ja mam problem ze ściągnięciem tego PDF'a ze schematem, ani nie mogę go oglądnąć. Byłbym wdzięczny gdyby mógł mi ktoś z tym pomóc.

Przepraszam za OT.
    Pozdrawiam,
    Piotrek.
    mrrudzin
    Poziom 39  
    A nie prościej dać wentylator z szeregowo włączonym termistorem (robi to Arctic cooling)?
    Kondensator elektrolityczny wpięty równolegle z termistorem zapewni start wentylatora przy obniżonym napięciu.
    Prościej chyba się nie da.
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    mrrudzin napisał:
    A nie prościej dać wentylator z szeregowo włączonym termistorem (robi to Arctic cooling)?
    Kondensator elektrolityczny wpięty równolegle z termistorem zapewni start wentylatora przy obniżonym napięciu.
    Prościej chyba się nie da.

Prad plynacy przez termistor bedzie go nagrzewal...
    Zakladajac napiecie na wentylatorze 8V i prad 0,1A to jest 0,4W strat...
    dowodca_armii
    Poziom 30  
    androot --> Wiec trzeba podwyzszyc napiecie a termistor przykrecic jakos do radiatora :lol: - ale po co ? Wystaczy stabilizator ktory bedzie sterowany termistorem i juz mam z glowy obawy o grzaniu sie termistora.
    mrrudzin
    Poziom 39  
    Nie no panowie w tych wentylatorach jest goły termistor wpiętyszeregowo z zasilaniem wentylatora. Mam je w kilku miejscach i nie ma z nimi żadnych problemów. Ciche i wydajne. A do tego kosztują 7zł/szt :)
    Oczywiście można zbudować regulator elektroniczny, ale często takie rozwiązanie wystarcza.

Kontroler wentylatora oparty na diodzie
    BuBos18
    Warunkowo odblokowany
    Działa ten układ na jakimś ogólnodostępnym wzmacniaczu operacyjnym?