Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD dotykowy + uP

laasek 30 Cze 2007 22:54 2678 7
  • #1 30 Cze 2007 22:54
    laasek
    Poziom 13  

Witam
    Jaki byście polecili LCD dotykowy zeby mozna bylo go polaczyc z uP? Szukam LCD od 7'' w zwyz (najlepiej jakis kolorowy badz graficzny).
    Mam jeszcze jedno pytanie na jakiej zasadzie to dziala chodzi mi oto ze podpinam pin z pinem od uP i kazdy pin odpowiada za jakies pole? W jaki sposob on rozpoznaje ktore pole na LCD zostalo wcisniete? Szukalem na elektrodzie ale nie znalazlem znaczacej odpowiedzi.
    W jaki sposob mozna zrealizowac taka grafike na takim LCD?
    Czy jest mozliwosc np. zrobienia jako .jpeg badz .bmp jakiegos menu i pozniej wyswietleniago na LCD i przypisanie roznych pol?

0 7
  • #2 30 Cze 2007 23:57
    madart
    Poziom 25  

Np w TME coś takiego jest :
    http://tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=panel+dotykowy&idp=1
    tylko zapewne cena cię odstraszy :)
    Ogolnie mozna kupić nawet nakładkę na lcd graficzny.
    Te panele działają na zasadzie podawania współrzędnych X Y punktu w którym dotyka się ekranu, a procek ma właśnie za zadania zidentfikować jakie to pole i za co odpowiada.

0
  • #3 01 Lip 2007 00:21
    laasek
    Poziom 13  

Cena stanowczo za duza szukam czegos do 500zl moe by cos znalazl w tej cenie?

0
  • #5 01 Lip 2007 13:36
    laasek
    Poziom 13  

A jak pozniej wyglada sterowanie takim wyswietlaczem jak chcesz cos wyswietlic?

0
  • #6 01 Lip 2007 14:13
    Alchemik84
    Poziom 13  

Model który posiadam jest z wbudowanym kontrolerem(wszystkie większe modele w gammie są bez kontrolera albo z kontrolerem analogowym, z którego będziesz miał niewiele pożytku) wiec sterowanie wygląda tak, że wpisujesz wartości RGB dla każdego pixela obrazu (np. na podstawie bitmapy)
    Zerknij do tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...am240320&sid=54fea9e0a94b72fc23902ac69e29c9ae
    jest tam pdf z opisem kontrolera tego wyświetlacza.
    Jeżeli chodzi o panel dotykowy, to jest to standardowy panel rezystancyjny z 4 przwodami Y+ X+ Y- X-.

0
  • #7 01 Lip 2007 14:32
    laasek
    Poziom 13  

A jest mozliwosc zrobienia czegos takiego jak kolega opisywal w tym watku co podales ze robisz sobie jakas tam tapetke np. w paincie zapisujesz ja jako bmp i potem wyswietlasz to na LCD?
    Niemoge sobie wyobrazic jak to dziala jak bym chcial wyswietlic np. jakis prostokacik, a w tym jakis napis?

0
  • #8 01 Lip 2007 14:48
    Alchemik84
    Poziom 13  

Jak najbardziej, tylko sprawa się trochę komplikuje, bo chcąc wyświetlić jakiś obrazek musisz pamiętać że potrzebujesz na niego 320*240*3 bajtów, czyli około 240KB. W takim wypadku odpada zapisywanie tego w pamięci procesora, musisz te obrazki trzymać na karcie mmc/sd a z tym wiąże się obsługa FATa żeby można było bezproblemowo kopiować obrazki z komputera na kartę.
    Ja jestem na etapie obsługi panelu dotykowego wbudowanego w wyświetlacz, bo niestety nie udało mi się jeszcze zdobyć złącza non-zif 40pinowego, do podłączenia samego wyświetlacza (tej tasiemki z przewodami).

0