Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie, zerowanie itd.

28 Paź 2003 14:52 39118 21
 • Poziom 17  
  Witam!

  Chciałbym się dowiedziec czegos więcej na temat uziemienia.
  Czym rózni sie od zerowania, co ma wspólnego z pętlą zwarciową, jak to sie wszystko mierzy i generalnie na czym polega?
  Jesli ktoś czuje sie na siłach (bo to chyba obszerny temat) to chętnie sie czegos nauczę :-)

  Pozdrawiam
 • Poziom 17  
  Witam.
  Ten temat jest naprawdę bardzo rozległy.
  W pierwszej kolejności poleciłbym zapoznanie się z jakąś publikacją na ten temat np.:„Przepisy eksploatacji urządzeń elektro-energetycznych”, lub „Poradnik elektroenergetyka przemysłowego” można tam znaleźć normy, wymogi, opisy zabezpieczeń podstawowych i dodatkowych.
  Odwiedź stronę www.ise.pl/slownik/ , tam znajdziesz definicje haseł.
  np:
  Zerowanie: Środek ochrony przeciwporażeniowej dodatkowej, polegający na połączeniu części przewodzących dostępnych z uziemionym przewodem ochronnym PE lub przewodem ochronno-neutralnym PEN i powodujący w warunkach zakłóceniowych samoczynne odłączenie zasilania, może być stosowane w urządzeniach prądu przemiennego o napięciu znamionowym nie przekraczającym 500 V i o układzie sieciowym TN, mającym punkt neutralny bezpośrednio uziemiony a części przewodzące dostępne odbiorników mogą być połączone z tym punktem: 1) przewodem ochronnym PE (układ TN-S) 2) przewodem ochronno-neutralnym PEN (układ TN-C). 3) w części układu przewodem ochronnym PE, a w części układu przewodem ochronno-neutralnym układ (TN-C-S)

  Uziemienie ochronne: System ochrony przeciw prażeniu prądem elektrycznym, polegający na połączeniu z ziemią metalowych części urządzeń elektrycznych nie będących normalnie pod napięciem

  Uziemienie robocze : Uziemienie stosowane w celu: utrzymania w określonych granicach rozkładu napięć w poszczególnych częściach sieci względem ziemi, zapobiegania skutkom przerzutu napięcia z obwodu wyższego napięcia do obwodu niższego napięcia, wymuszenie odpowiedniego prądu doziemnego umożliwiającego właściwe funkcjonowanie zabezpieczeń ziemnozwarciowych.

  Pozdrawiam S95
 • Poziom 17  
  Witam!

  Sugeruję żeby od razu wziąć książkę o pomiarach ochrony przeciwporażeniowej - nie dość, że dowiesz się sporo na temat interesujących cię rzeczy, to od razu jak zmierzyć i obliczyć.

  Pozdrawiam,

  Michał.
 • Poziom 17  
  Dzięki za pomoc. Teraz juz jestem troche mądrzejszy, choć jeszcze sporo przede mną :-)

  Pozdrawiam
 • Poziom 19  
  Witam,
  a co w przypadku starych instalacji dwuprzewodowych?
  Czy np w gniazdkach zalecane jest zmostkowanie przewodu zerowego na bolec uziemiający ?
 • Poziom 26  
  jackuc a jaki masz typ sieci?? jak tn-c to mozesz mostkowac ja TT nie wolno, trzeba podlaczyc uzienienie pod bolec
 • Poziom 19  
  Cholender nie wiem. Instalacja w bloku z lat 60-tych czyli aluminium, dwa przewody tj zero i faza i tyle. Na razie nic nie ruszam, pytam jedynie z ciekawości.
 • Poziom 26  
  Spytaj w swoim zakladzie energetycznym.

  a czy bezpiecznik miales kiedys na zerowym przewodzie?
 • Poziom 19  
  Nie. Jest jeden na klatce na lokal i potem dwa w mieszkaniu: jeden gniazdka drugi światło. Oba na przewodach fazowych
 • Poziom 26  
  A piony z woda masz stalowe? jak jest to system sieci tt to mozna skad pociagniac uziemninie.

  Co do mostkowania jak masz tn-c to bym nieradzil.... wiecej zlego zrobisz , stare kable aluminiowe sie upala i bediesz mial faze na obudowach urzadzen. jedynie wyjscie to cigniac kabel PE z rozdzielni na korytarzu.
 • Poziom 19  
  Piony sa obecnie plastikowe.
  Zastanawia mnie czemu faza by się miała pojawić na obudowie urządzeń ??? Przeciez jak się przewód upali to po prostu nie ma napięcia w gniazdku ???
 • Poziom 26  
  a jak sie upali przewod zerowy i ty masz mostkokowanie w gniazdku? wtedy faze przechodzi przez urzadzenie do przewodu zerowego i na obudowe
 • Poziom 19  
  Hm, ale to chyba częsty patent z mostkowaniem ? Przecież nikt by chyba tak nie robił jakby się działo to co piszesz ???
  Czyli jednym słowem jak jest taka instalacja dwuprzewodowa to po prostu lepiej aby bolce nie były do niczego podłączane w gniazdkach ?
 • Poziom 21  
  Witam
  Zerowanie i instalacje elektryczne wykonane przewodami z żyłami aluminiowymi był to jeden z największych błędów PRL.Będzie się to mśćić na Polakach przez dziesiątki lat.Z tego powodu ginie około 300 osób rocznie od porażenia prądem.Taki sam prąd obciązenia jak w przewodzie fazowym płynie przez przewód zerowy powodując na luźnych stykach i zaciskach przepalanie końcówek zacisków i pojawianie się napięcia 230 a nawet 400V w instalacjach 3-faz. na obudowach chronionych urządzeń.Koszt wymiany tych wadliwych i niebezpiecznych instalacji elektrycznych z dzisiejszego punktu widzenia,będzie ogromny i potrzeba dziesiątków lat by tej zarazy się pozbyć.
 • Poziom 26  
  jackuc pociagnij od kazdego bolca przewod do rozdzielni na korytarzu, koszt 30gr/m, miedziny oczywiscie
 • Poziom 19  
  Tylko to wiesz kucie ścian itp.....
 • Poziom 14  
  lukiiiii napisał:
  jackuc pociagnij od kazdego bolca przewod do rozdzielni na korytarzu, koszt 30gr/m, miedziny oczywiscie

  Jak już "pociągnąć" to 3x2,5mm2 za 3 zł. mb. Kucie i łatanie ścian za drogo kosztuje.
  Zwrócić też należy uwagę na przewody w pionie, czy nie są słabe aluminiowe. Jeśli tak to naciskać na administrację o wymianę. Zagrożenie naprawdę poważne.
 • Poziom 19  
  Zatem w obecnej sytuacji kiedy kucie ścian nie wchodzi w grę, instalacja jest dwuprzewodowa to czy lepiej mostkować bolec z przewodem zerowym czy zostawić tak jak jest tj bolec będzie "ślepy" ???
 • Poziom 14  
  W pokojach lepiej zostawić.
  W łazience natomiast jest obowiązek zastosowania dodatkowego środka ochrony przeciwporażeniowej, w kuchni "zaleca się".
  Może chociaż łazienkę i kuchnie uda się "przekuć" - wakacje są, a i pomalować można. Nie bierz się za wymianę przewodów sam, poproś znajomego elektryka niech ci podpowie co i jak zrobić i na koniec sprawdzi i wykona pomiary.
 • Poziom 12  
  Wybaczcie pytanie,
  ale czy w opisanej sytuacji (zmostkowany bolec uziemienia)
  zostanie przerwany przewód zerowy i na obudowie urządzenia pojawi się napięcie, to czy po dotknięciu sprzętu nie przepalą się korki?
 • Spec od Falowników
  Nie przepalą się - prąd rażący człowieka jest znacznie mniejszy od prądu ewentualnego zwarcia.
 • Poziom 2  
  Witam, wydaje mi się że nie ma znaczenia czy mamy sieć TN czy TT, jeśli w lokalu jest instalacja dwu przewodowa to po zmostkowaniu bolca i tak pojawi się napięcie na obudowie.

  Więc po co wogulę się mostkuje ?

  Generalnie to chyba jest większe prawdopodobieństw że, to odbiornik zostanie uszkodzony i będzie miał przebicie na obudowę niż to że przewód N lub PEN się przepali czy uszkodzi, jeżeli nawet by się tak stało to jest to łatwiej zlokalizować bo odbiornik przestanie działać lub w pomieszczeniu nie będzie napięcia w gniazdkach. Jedyne oczy musimy pamiętać to aby nie dotykać urządzenia zanim nie sprawdzimy bezpieczników.