Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell INSPIRON problem z włączaniem

artur4r7 01 Lip 2007 16:33 1579 3
  • #1 01 Lip 2007 16:33
    artur4r7
    Poziom 13  

Witam!

Problem z włączaniem laptopa (Dell Inspiron 2500) pojawił się przed ok. trzema miesiącami. Od razu stwierdzam, że to nie wina baterii ani zasilacza, dysku ani pamięci RAM, to już sprawdzałem. W tej chwili laptop włącza się samodzielnie raz na kilkanaście prób. A najczęściej nie włącza się jak należy, objawia się to na cztery sposoby:

1. Wciskam włącznik, matryca nie reaguje (monitor zewnętrzny również), pali się lampka od zasilania (i ładowania baterii), kręca się wentylatory, dysk, lecz podejrzewam, ze nic się nie dzieje (system się nie ładuje, gdyż lampka od dysku nie mruga.

2. Wciskam włącznik, matryca nie reaguje (monitor zewnętrzny również), palą się lampki jak przy normalnej pracy, pracuje dysk i ładuje się system (co łatwo sprawdzić, lampka od dysku mruga, słychać pracę głowic).

3. Jak w p. 1 z tym, że matryca działa, ale pojawiąją się na niej tylko dziwne poziome białe linie (nie wiem co w tym momencie byłoby na zewnętrznym monitorze, nie sprawdziłem tego jeszcze, gdyż to zdarza się rzadko)

4. Jak w p. 1 z tym, że komputer wydaje piski (bodajże "pii pii pii"), to również rzadko się zdarza.

Najczęściej mają miejce dwa pierwsze objawy.

We wszystkich przypadkach radzę sobie tak (najczęściej spieszę się):

Stosuję "terapię wstrząsową", po czym wciskam włącznik i z reguły uruchamia się "normalnie" do kilku prób. Ostatnio odkryłem lepszy sposób: chwytam za dolny prawy róg obudowy i podginam go możliwie ku górze, tak trzymając wciskam włącznik i trzymam tak tę obudowę do momentu ładowania systemu. Od tego momentu laptop działa super i nic się nie dzieje (można nim trząść, jechać samochodzem, przenosić), aż do wyłączenia (ta metoda działa często nawet za pierwszym razem).

Może winny jest układ grafiki, ale ogólnie wydaje mi się, że to problem jakiegoś styku...

Rozkręcałem go już dwa razy, oglądałem płytę główną przez lupę szukając podejrzanych lutów itp. Jednak nic niepokojącego nie zauważyłem (wiem, że nie musi ich być widać, jednak narazie jeszcze nie traktowałem jej lutownicą). Nie mam pojęcia, w którym obszarze szukać najdokładniej, może ktoś z Was miał podobny problem z laptopem i będzie w stanie mi pomóc. Byłbym bardzo wdzięczny.

pozdrawiam i czekam na wskazówki i ew. pytania

• #2 01 Lip 2007 16:47
    liszkar
    Poziom 20  

sprawdzałeś taśmę od matrycy??? moze jest gdzieś złamana i albo robi zwarcie, albo nie ma przejęcia. sprawdz.

• #3 01 Lip 2007 16:51
    artur4r7
    Poziom 13  

Sprawdzałem tylko wzrokowo, nie zauważyłem nic podejrzanego, będę jeszcz sprawdzał tak, że jak pojawi się problem to odłączę ją i spróbuję odpalić tylko na zewnętrznym monitorze. Raczej jednak to nie jest jej wina (chyba już to sprawdzałem, bez skutku).

----------------------------------------------------------------------------------------

Jak na złość, narazie działa dobrze... Jak tylko nie będzie chciał odpalić odłącze matrycę i podłącze zewn. monitor aby wyeliminować (lub nie) taśmę od matrycy.

----------------------------------------------------------------------------------------

Pojawiło się, i nie jest to wina tasiemki od matrycy (obrazu nie było na obu monitorach, nawet gdy odłączyłem tasiemkę). Wystarczyło użyć metody z podgięciem obudowy (jak na zdjęciu niżej)

Tak trzymam do momentu pojawienia się bootloadera, od tego momentu wszystko działa jak należy. Ostatnio pomaga "podgięcie" lewego rogu obudowy. Czasem, gdy nadal nie odpala, tylko pojawiają się pozime kreski, należy nim dość porządnie wstrząsnąć...

• #4 03 Lip 2007 22:47
    artur4r7
    Poziom 13  

dodam jeszcze, ze czasem zdarza się, ze podczas pracy przestaje odpowiadac touchpad i klawiatura (oboje jednoczesnie, choc są to dwa osobne złącza. Moze będzie to jakąś wskazowką?

Jeszcze raz prosze o pomoc, z gory dziękuję, pozdrawiam

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podsumowują, obstawiam jakieś zimne luty, skoro sztuczki z wyginaniem obudowy działają, w dodatku po odpaleniu działa ok. Czy ktoś podjąłby się tej naprawy?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME