Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytanie o wybór programatora

rezystors 01 Lip 2007 16:58 1213 7
  • #2 01 Lip 2007 17:31
    januss73
    Poziom 31  

Jeśli dopiero zaczynasz, nie ma sensu pakować się w takie koszty. Kup sobie, lub zrób stk200/300.

• #3 01 Lip 2007 17:37
    mirekk36
    Poziom 42  

tak jak powiedział kolega powyżej zrób albo kup STK200, do tego weź sobie jakiś tani procek np ATtiny2313 lub Atmega8 i po problemach ;)

• #4 01 Lip 2007 18:56
    rezystors
    Poziom 12  

fajnie ale jeżeli dobrze rozumiem to ograniczam się do 1 lub 2 producentów mikro kontrolerów a o pamięciach mogę sobie pomarzyć, chociaż koszty są nieporównywalne

a z tych dwóch przedstawionych w pierwszym poście to który wybrać?

• Pomocny post
    #5 01 Lip 2007 19:11
    mirekk36
    Poziom 42  

czegoś chyba kolega nie wie, więc może raczy kolega łaskawie zajrzeć sobie na stronkę np:

http://www.lancos.com/prog.html

a wtedy będzie mógł pisać, że ogranicza się tylko do 1 lub 2 producentów a o pamięciach może pomarzyć ;)

na tej stronce przeczytasz sobie co można programować.

a odnośnie samej idei programatora to polecem jak najszybciej zdać sobie sprawę z tego co oznacza skrót przy rodzaju programatorów ISP (In System Programming). STK200 zalicza się właśnie do takich programatorów ! dzięki czemu programowanie, w ogóle nauka - zabawa prockami na początku szczególnie to poprostu poezja. Ja nigdy nie "skalełem" się tym (przy prockach AVR ostatnio) żebym musiał przekładać procka ze swojego układu do programatora - tam go zaprogramować potem wyjąć i ponownie włożyć do swojego układu.... żeby po kilku minutach dojść do wniosku że jeszcze coś jest źle w programie i znowu wyjąć - włożyć .... wyjąć-włożyć i tak wkółko wachlować prockiem aż mu się nogi powyrywają.

Milion razy lepiej mieć programator, który w bardzo ale to bardzo prosty sposób podłączam do swojej płytki czy to docelowej czy to testowej (dzięki czemu procek może być na stałe wlutowany np w wersji SMD i nadal mam możliwość bezproblemowego programowania - to jest ogromna zaleta jaką dała nam firma ATMEL ;) .... pomyśl o tym zanim zaczniesz na poważnie i zanim wydasz sporą kasę na wilemy itp skądinąd bardzo dobre programatory. Nic przeciwko nim nie mam ale rzucanie się początkującego na to i to jeszcze bez trafnej oceny tak do końca jakie procki będziesz wolał programować najbardziej jest troszkę sorry ale bez sensu. Przemyśl to wszystko - wystartuj sobie za przysłowiowe 3 grosze a jak ci się programowanie nie znudzi to po kilku miesiącach ćwiczeń będziesz już sam dobrze czuł co najlepiej kupić jeśli już itp

pozdrawiam

• #6 01 Lip 2007 19:43
    januss73
    Poziom 31  

Sam bym tego lepiej nie ujął. Dodam tylko, że w tym linku jeśli o support chodzi pare układów pominęli.

• #7 02 Lip 2007 11:51
    tom232
    Poziom 2  

Witam,
    Osobiście kupiłem Willema AT2 firmy Telwis, do tych samych celów co Ty. Jestem studentem 4tego roku Mechatroniki na PW i właśnie szukałem czegoś do zabawy. Dla jednego wydatek rzędu 200-300 zł może być duży dla innego nie, jednak nie żałuje zakupu. Nie programuje 2-3 rodzaji pamięci tylko kilkanaście, zależnie od potrzeb. A i jeszcze z doświadczenia Ci powiem (zanim kupiłem programator to przejrzałem sporo ofert) że nie należy się kierować numerkami. Kupiłem od Telwis i jestem naprawde bardzo zadowolony, solidna firma i pomoc techniczna na poziomie, do tego bardzo szybka wysyłka. A jeżeli nie dysponujesz powyższa kwotą, to zgadzam się z moimi przedmówcami.

pozdrawiam serdecznie
    Tomek.

• #8 02 Lip 2007 18:24
    rezystors
    Poziom 12  

dziękuję wszystkim a w szczególność mirekk36 za rozsądną radę
    liczę w przyszłość na równie dobre podpowiedzi
    mam trochę zapędy do kolekcjonowania sprzętu :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME