Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampa plazmowa z Drabiną Jacoba na konkurs międzyszkolny

ENDZIU 01 Jul 2007 18:27 8264 20
Altium Designer Computer Controls
  • Lampa plazmowa z Drabiną Jacoba na konkurs międzyszkolny

Witam :D
    Chciałbym zaprezentować swoją pracę którą wykonałem na konkurs z fizyki. Jest to standardowa lampa plazmowa ze strony http://mylab.pwii.pl/ z dodaną drabinką Jacoba.
    Projekt płytki wykonałem samodzielnie bazując na schemacie ideowym układu. Wykonana została metodą termotransferu. Chłodzenie mostka (bardzo się grzał) oraz tranzystora irf 840 zrealizowane zostało na coolerku od Pentium 4 2,8Ghz :D
    Trafko WN (po spaleniu 2 wcześniejszych) znalazłem w starym TV. Układ zasilany jest 50 watowym trafkiem o napięciu 12v.
    Zastosowałem żarówkę o mocy 300W, a drabinkę wykonałem ze szprych rowerowych (proste pręty:D).
    Przełączenie pomiędzy drabinką a lampą zrealizowałem za pomocą pozłacanego wtyku bananowego (oczywiście nie można przełączać podczas pracy układu)
    Na zdjęciach widać osiągnięte efekty:D

Koszt całości był niewielki ponieważ, wiele elementów posiadałem. Myślę że wydałem nie więcej niż 50zł (trafka wn ok 20zł, żarówka 10zł, itp...)

Jestem uczniem liceum a elektroniką zajmuję się w chwilach wolnych więc proszę o obiektywne oceny:-). A konkurs wygrałem :D

Moderated By McRancor:

Temat poprawiłem i przeniosłem, zapoznaj się z regulaminem!

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    ENDZIU
    Level 11  
    ENDZIU wrote 5 posts with rating 2, helped 0 times. Live in city SOSNOWIEC. Been with us since 2005 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    Mariuszek15
    Level 24  
    Gratulacje:) Układ bardzo mi się podoba:) Możesz zapodać jakiś film pracującego układu??
    pslosarz
    Level 17  
    Projekt bardzo ładnie i estetycznie wykonany. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

PS. Czy mi sie wydaje czy okładziny bezpieczników na płytce drukowanej są zwarte kawałkiem drucika :?:
    grucha4
    Level 11  
    Ja chodzę do elektronika i jak na mój gust to fajnie to zrobiłeś tylko może przydało by sie pomyśleć teraz nad scaleniem tego wszystkiego w jakiejś obudowie? Chyba że ma to służyć jako pomoc naukowa w szkole:)
    mógłbyś zamieścić wykaz elementów jakich użyłeś??
    djtemi
    Level 10  
    Mógłbyś dać schemat ideowy tego układu i schematy płytek drukowanych oraz wykaz elementów a zwłaszcza opis do trafka WN ile zwojów na których uzwojeniach??
    kysn
    Level 18  
    podoba mi sie ale ale co znaczy jakubowa :?: :!:
    przecierz jezyk polski obowiazuje jak juz to drabina jakuba albo po angielsku jacoba...

sory za bledy~mam chwilowy problem z klawiatura
  • Altium Designer Computer Controls
    Eliot91
    Level 2  
    Witam. Układ prezentuje się świetnie, ale wiele jest tego typu urządzeń w sieci więc nie jest to nowa sprawa. ;/ Sam wykonałem ostatnio takie cudo tyle że jako zabezpieczenie tranzystora zastosowałem neonówkę (taką na 230V z śrubokręta-próbnika). Takie pytanko jeszcze: co zaprezentowała konkurencja na konkursie? Tutaj jest zdjęcie (sorki z jakość) mojej lampki :)
    Lampa plazmowa z Drabiną Jacoba na konkurs międzyszkolny
    marbal89
    Level 13  
    Witam Projekt wyszedł bardzo ładnie. Ja też robiłem ostatnio lampę plazmową. Ja używam żarówki 1000W tylko że kształt ma bardziej jajowaty i jest już bardzo stara (w środku ten gaz chyba się już ulotnił, ponieważ mam tylko 4 wijące się iskry na początku była aż cała "fioletowa" w środku ) Gdzie kupiłeś swoją żarówkę i za ile ???? bo u mnie ciężko dostać takie duże.
    User removed account
    User removed account  
    djtrebla
    Level 15  
    do marbal89

ja zarowke 200W kupilem u siebie w sklepie z elementami elektrycznymi koszt jej to kolo 3zl
    sa tez i 250W ale nie moglem jej dostac

aha jest tez inna stronka z lampami plazmowymi
    oto ona http://www.myzlab.pl/index.php?a=17
    lub ten link: http://www.myzlab.pl/index.php?a=1
    to moze nie jest strona glowna ,ale latwo przejsc na
    stronke glowna
    na tej stronie jest tez transformator Tesli, jak go zrobic
    dzikchu
    Level 13  
    Ciekawie to wygląda, ale mam pytanie bo nie bardzo się orientuje w działaniu takiej lampy, czy do jej budowy można użyć zwykłej żarówki dużej mocy, czy to musi być jakaś specjalna do tego celu?
    Dj Haker
    Level 35  
    kysn wrote:
    zwykła najzwyklejsza żarówka o jak największej mocy

Pierwszy raz widzę żarówkę, która tak świeci !
    thereminator
    Conditionally unlocked
    Dj Haker wrote:
    kysn wrote:
    zwykła najzwyklejsza żarówka o jak największej mocy

Pierwszy raz widzę żarówkę, która tak świeci !

Wbrew temu czego uczą w szkole, żarówki nie mają w środku próżni (jedynie w samochodowych jest próżnia) lecz gaz obojętny, który w tym przypadku po przyłożeniu wysokiego napięcia daje efektowne wyładowania.

Endziu :arrow: Przyczepiłbym się że wszystko jest na wierzchu, ale skoro to układ demonstracyjny, to tak musi być. Bardzo dobrze, że pomyślałeś o wykonaniu oznakowań - ostrzeżeń przed porażeniem.
    djtrebla
    Level 15  
    do thereminator
    mam u siebie tez lampe plazmowa i testowalem na niej wiele zarowek mawet samochodowe
    takie jak : "banka" , czy czy dzisiejsze "parowki" od swiatel przednich
    oraz mala zaroweczka od chyba kierunkowskazow.
    "banka" i "parowka" w moim eksperymencie daly dwa
    wasy swiatla niebieskiego , dotkniecie zarowek bylo nie mozliwe bo mocno "kopaly" i z swiatla niebieskiego robilo sie zolto biale, jesli zas chodz i o ta mala zaroweczke to w niej mi sie zarnik swiecil na blado zolty kolorek i byly oczywiscie tez wasy .
    User removed account
    Level 1  
    bomber
    Level 24  
    Mozesz cos wiecej powiedziec o tym krotkim czasie działania .. tzn co zarowka sie spali ? Ile wynosi wg. Cibie ten krotki czas?
    User removed account
    Level 1  
    BolzZ
    Level 26  
    przeciez jak sie zarowka spali to lampa i tak dziala :lol: zarnik nie jest tu potrzebny. skad ty takie wnioski wyciagnales dziwaczne?