Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja głośności tda

28 Paź 2003 19:55 2946 19
  • Poziom 13  
    Chce sobie zbudować wzmacniacz na tda, a do regulacjii głośności chciałbym użyć tylko potencjometru. Czy to rozwiązanie nie jest zbyt minimalistyczne?? a może ktoś ma jakiś schemat prostego przedwzm. najlepiej pasywnego . Z gory dzieki
  • Poziom 22  
    Potencjometr jest w jak najlepszym guście, a co do przedwzmacniaczy to możesz zapożyczyć ze wzmacniaczy diorowskich (kilka tranzystorków i gra). Możesz też dać coś na lampie.
  • Poziom 15  
    Witam

Sam potencjometr dobrej jakosci to rozwiazanie typowo audiofilskie :D
    Co do przedwzmacniacza - nie polecam tranzystorow. Lepiej wykonac go na dobrych wzmacniaczach operacyjnych. Poszukaj na elektrodzie - na pewno znajdziesz cos dla siebie.

Pozdrawiam!
  • Poziom 13  
    Wszystko fajnie potencjometr ale jaka wartość bo 1 Mega okazało się za mało i czy podłączyć go szeregowo a może jednak równolegle???
  • Poziom 28  
    mmgryc napisał:
    Potencjometr jest w jak najlepszym guście, a co do przedwzmacniaczy to możesz zapożyczyć ze wzmacniaczy diorowskich (kilka tranzystorków i gra). Możesz też dać coś na lampie.
    niezle niezle na lampach nie prosciej na lm ? chodz lamby to jakosc ale na tda .. raczej nie uzyska sie tak dobrej jakosci .. jak juz to na jakies parze komplementarnej
    schematy przedwzmacniczy sa na elektrodzie uzyj przycisku szukaj
    w załacznku prosty przedwzmacniacz
    :) POZDRO
  • Poziom 16  
    Witam .zrób sobie przedwzmacniacz na tda 1524 . Bardzo prosty układ sprawdzony działa super . Schemat - Praktyczny Elektronik 5/97 .Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Jak to 1 Mega to za mało?
    Chyba za dużo!!!
    Trzeba podłączyć jak dzielnik i wtedy wystarczy 47k (tylko tyb B)
  • Poziom 16  
    sprostowanie: najlepiej b
    ja mam liniowego alpsa 2x100k z zaznaczonym srodkiem i te chodzi rewelacyjnie, tyle ze podzialka glupio by wyszla gdybym ja rysowal
  • Poziom 13  
    Rzeczywiście podłączyłem tylko dwie nogi (na których był zmieniany opór) przy podłączeniu jak dzielnik napięcia jest ok.
  • Poziom 24  
    jak juz mowicie o potenciometrach to jaka jest roznica miedzy np 47KOhmA a 47KOhmB, oco chodzi z tym a i b jakas inna tolerancja?? niewiem ,a co do kolegi andre333 zrob sobie jeszcze prosta regulacje głośności, balansu, basów i sopranów na TDA1524A uklad niejest drogi i ma malo czesci zewn.,caly schemat jest w data sheet. pozdrawiam
  • Poziom 34  
    a jakby tak użyć szukaj????
    charakterystyka liniowa i logarytmiczna
  • Poziom 28  
    Ai B to sa charakterystyki ... odpowiednio A to liniowa a B to logarytmiczna :) POZDRO
  • Poziom 15  
    Witam

:arrow: marek-cho
    A ten tda1524 nie szumial ci troszeczke? Ja w glosnikach mialem 10 w skali Beuforta :D :D :D

:arrow: pawelcb33
    Charakterystyka logarytmiczna jest dla ucha ludzkiego bardziej "naturalna" i potencjometr tego typu polecam do ukladu regulacji wzmocnienia.

Pozdrowienia!
  • Poziom 11  
    ja zastosowałem 100k i pieknie ścisza (podłączenie to: środkowy to wejście np. z cd po prawej masa a po lewej wyjście :D
  • Poziom 32  
    No nie bardzo tak jak piszesz.
    Skrajne to GND i sygnał a srodkowy do wejscia wznacniacza.

--------------------

O trampek właśnie mnie uprzedził i podał odpowiednią opcję.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    O ile wiem to
    A: liniowy; B: wykładniczy; C: logarytmiczny.
    Wzmacniacze pasywne nie istnieją - byłby to tłumik na elementach R, L, C.
    Przedwzmacniacz powinien się charakteryzować małymi szumami,
    szerokim pasmem przenoszenia,
    minimalnymi zniekształceniami.
    Dobrać go należy pod kątem prawidłowego wysterowania końcówki.
  • Poziom 19  
    Jak zrobić tą regulację głośności przed wejściem wzmacniacza ? Wystarczy równolegle połączyć potencjometr 47k i rezystor tylko jaki ?Gdy damy rezystor o dużo większym oporze to przecież rezystancja takiego połączenia równoległego będzie się niewiele róźniła od 47k.Czy to wystarczy do całkowitego wyciszenia sygnału ?
  • Poziom 12  
    Masakra saga o potencjometrze i jego zastosowaniu we wzmacniaczu ktury nawet niebarczo potrzebuje przedwzmacniacza ale co tam niektory wolą dożucić sobie wiecje pracy.
    Wstaw ten potencjometr w tor sygnału i to powino ci wystarczyć do TDA