Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prostownik 5A?

02 Lip 2007 16:37 4069 10
  • Poziom 10  
    witam,

posiadam prostownik o regulacji napięcia 6v i 12v, na prostowniku jest napisane "5A", próbowałem naładowac swój akumulator 6 v 11 mAh.
    Wiem że 11mAh najlepiej ładować prądem o natęzeniu 1.1A przez 10 h, wiec obliczyłem czas ąłdowania dla 5 A i wyszło mi około 3 h. Po tym czasie sprawdziłem stan naładowania miernikiem i wskazał on 6.12 v jednak juz rano nastepnego dnia napięcie spadło do 5.85v. Czy czas ładowania był wystarczający? Na prostowniku jest jeszcze wskaźnik natęzenia w zakresie od 0 do 6 A jednak podczas ładowania wskazuje on niecały 1 A. Wiec czemu wiezyc informacji na prostowniku ze laduje pradem o natezeniu 5 A czy patrzec na wskaznik na którym widnieje 1A? Akumulator jest na pewno dobry kupiony rok temu, nie sprawaił mi problemu cała zime stał w domu w cieple, wiec na pewno sie nie popsuł.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 28  
    Czy akumulator napewno ma pjemność 11mAh,może jego pojemność to 11Ah.
  • Poziom 31  
    Rozumiem, że akumulator ma 11Ah ?
    Ustaw prostownik na 6V
    Prądem 1.1A ładuje się przez 15 godzin.
    W sumie nie powinno się od tego odstępować.
    Jeśli masz amperomierz w prostowniku, to odepnij akumulator, gdy prąd ładowania spadnie powiedzmy do 0.5A
    Jeśli nie masz, to co pół godziny-godzinę wpinaj szeregowo(!) z akumulatorem amperomierz i sprawdzaj. Jeśli masz miernik uniwersallny za 20zł to trzymaj go podłączonego bez przerwy, bo go ugotujesz. czas pomiaru tym sprzętem to max 10 sekund
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 10  
    chodzi o 11Ah, przepraszam za blad
  • Poziom 12  
    Witam,

Nic nie piszesz co to za prostownik i co to za akumulator. Zakładam, że akumulator jest kwasowy a prostownik to zwykły transformator i układ prostowniczy bez układu regulacji więc ładowanie odbywa się metodą stałego napięcia (malejący prąd ładowania) czyli tak samo jak w samochodzie czy motocyklu. Te 5 A to maksymalna wydajność prostownika do osiągnięcia przy podłączeniu go do rozładowanego akumulatora (ale nie zasiarczonego). Wówczas przez krótką chwilę wskaźnik może pokaże te 5 A po czym w miarę upływu czasu natężenie prądu będzie maleć. Jeśli akumulator masz naładowany to może wskaźnik pokazywać poniżej 1 A. Trochę dziwne uzyskałeś napięcia. Praktycznie napięcie nie powinno zejść poniżej 6 V.
    Akumulatory kwasowe ładuje się pradem 10-cio lub 20-to godzinnym czyli w Twoim przypadku 1,1 A przez 10 godzin lub 550 mA przez 20 godzin.
    I najważniejsze - akumulator należy uważać za naładowany w pełni jeśli w czasie trzech ostatnich pomiarów napięcia (w czasie ładowania) w odstępach godzinnych napięcie akumulatora nie ulega zmianie.

Ostatnia rzecz:
    schnelltot w swojej wypowiedzi napisał:
    "Prądem 1.1A ładuje się przez 15 godzin.
    W sumie nie powinno się od tego odstępować."
    Ta reguła dotyczy akumulatorów Ni-Cd i Ni-MH ale nie kwasowych.

Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Głos fachowca wyjaśnił to, co obiło mi się o uszy :D
    A mi sie zdawało że w kwasowych ten 10godzinny to i tak trzeba "władować" 120-150% pojemności akumulaotra... Jak to jest w końcu?
  • Poziom 10  
    No wiec akumulator jest kwasowy, 6v 11Ah jest to akumulator do motocykla.
    obecnie napiecie na nim to około 5.8v czyli za mało.
    koloego henio gd czyli mam ładowac akumulator około 10 h jesli na amperomierzu wbudowanym w prostownik i podpiętym pod akumulator ukazuje sie natezenie na poziomie około 1A?
  • Poziom 31  
    Hmm... Jak ojcu ładuje aku w pandzie (40Ah chyba) to odłączam, jak miernik pokazuje mniej niż 2A
  • Poziom 12  
    Z prostownika tego za wiele nie wyciśniesz. Proponuję podłączyć go teraz i niech ładuje akumulator przez całą noc. Rano natężenie prądu może być nie do odczytu na wskaźniku. W tym przypadku trudno mówić o ładowaniu prądem 1A przez 10 godzin. Zasada ta obowiązuje dla akumulatora rozładowanego. Jeśli masz areometr a akumulator nie jest bezobsługowy (masz dostęp do cel) to możesz zmierzyć gęstość elektrolitu i określić stopień naładowania. Jeśli nie to ładuj go do oznak pełnego naładowania. Przy małym prądzie nie uszkodzisz akumulatora. Zmierz i podaj jakie jest napięcie akumulatora podczas ładowania.
  • Poziom 10  
    Jest to akumulator z dostepem do przegród, jednak nie posiadam areometru aby sprawdzic gęstość elektrolitu (myśle ze gęstośc jest wporzadku bo tak jak wczesniej pisałem akumulatror nie był narażony na niskie temperatury),podłaczyłem akumulator, podczas ładowania miernik uniwersalny wskazuje 6,38v ( to chyba dość mało), wskazówka wzkaźika amperów pokazuje wartość około 0,5 A (chyba jest to po prostu jakas atrapa albo ten wskaźnik jest popsuty). A jakie sa oznaki naładowania akumulatora?
  • Poziom 12  
    Każdy akumulator nieużywany cechuje się samorozładowaniem i stąd konieczność okresowego doładowywania. W tej chwili trudno określic w jakim stopniu ten akumulator jest naładowany. Napięcie jest w mojej ocenie za niskie ale poczekamy do jutra. Pełne naładowanie poznasz wtedy gdy napięcie na ładowanym akumulatorze nie ulega zmianie, pisałem o tym wcześniej, przeczytaj jeszcze raz.