Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zmiana impulsów plus na minus

02 Lip 2007 23:28 1818 4
  • Poziom 13  
    Witam
    mam teraz wzmacniacz z regulacją głośności na przyciskach i chciałem sobie założyć pokrętło więc kupiłem sobie na allegro gotowy impulsator z dekoderem żeby założyć w miejsce przycisków tylko nie przewidziałem jednej istotnej rzeczy :| , a mianowicie impulsator podaje impulsy z plusa a mój wzmacniacz jest sterowany minusem :| i teraz mam problem jak zamienić plus na minus
    wymyśliłem że założę sobie tranzystor więc wygrzebałem jakiś z szafy :) (nie pamietam teraz jaki ale na pewno npn) i podłączyłem emiter do masy, bazę do wyjścia impulsatora a kolektor do wejścia wzmacniacza i coś mi to nie chciało działać :/ , czy coś da jak zamienię go na pnp ?
    jak to powinno być zrobione żeby działało ?
  • Poziom 19  
    Ok, kolektor do we wzmacniacza, ale rozumiem, że za podwieszeniem przez rezystor do zasilania? Bo inaczej nie zadziała ten inwerter ;)
  • Poziom 13  
    xbaj napisał:
    ale rozumiem, że za podwieszeniem przez rezystor do zasilania?

eee nie czaje, dałem jeden rezystor na bazę, czy powinienem jeszcze gdzieś wstawić (na kolektor ?) ?
  • Poziom 19  
    Nie wiem, czy masz we wzmacniacza podciągnięte do "+", jeśli tak, to nie potrzebujesz dodatkowego podciągnięcia, ale jeśli nie - trzeba je dodać (podwiesić kolektor przez rezystor do "+", a we wzmacniacza wpiąć między ten rezystor a nóżkę C tranzystora).
  • Poziom 13  
    mam we wzmacniaczu podpięte przez rezystor do plusa ale i tak mi nie działa (znaczy tranzystor jest cały czas otwarty) ... ale ehh sorki za robienie zamieszania bo nie wiem jakim cudem ale przed chwilą podłączyłem ten impulsator bezpośrednio do wzmacniacza i o dziwo działa :) chociaż jak sprawdzałem miernikiem to raczej nie powinno ale nic dzięki za pomoc