Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renowacja kolumn - proszę o pomoc

colt 03 Lip 2007 14:51 1998 12
  • #1 03 Lip 2007 14:51
    colt
    Poziom 11  

Witam. Zacznę od tego, że posiadam 2 kolumny firmy Audio Art, które zostały mi po ojcu. Oczywiście piszę tego posta, ponieważ nie za bardzo się na tym znam i nie wiem co mógłbym z tych kolumn zrobić. Oto zdjęcie jednej z nich:

Renowacja kolumn - proszę o pomoc

Z tego co wiem w pełni sprawne są tylko wysokotonowe głośniki, a średnio i niskotonowe są do wymiany. Membrany były w niskotonowcach wymieniane, lecz z marnymi efektami.
    Mam również kilka informacji na temat tych głośników. Rozkręciłem wszystko i oto co wyczytałem:
    Wysokotonowy: 60W, 8 Ohm, oznaczenie GDWT 9/80/6.
    Średniotonowy: 60W, 8 Ohm, oznaczenie GDMK 11/60.
    Oba niskotonowe również maja po 60W natomiast impedancja jest po 15 Ohm na każdym. Oznaczenie GDN 20/60/3.
    Głośniki połączone są równolegle.
    Zmierzyłem impedancje na wyjściu kolumny i wynosi ona równe 8 Ohm.

Mój problem polega na tym, że nie wiem na co mógłbym te głośniki wymienić, na co mam zwracać uwagę przy wymianie ich, aby móc je później podpiąć pod jakiś interesujący wzmacniacz i słuchać głośno muzyki :))
    Przeglądałem oferty w różnych sklepach i ciężko mi było znaleźć te głośniki niskotonowe o takiej impedancji. Będę bardzo wdzięczny za waszą pomoc w tej sprawie i wszelkie linki do sklepów są mile widziane.

Pozdrawiam.

0 12
  • #2 03 Lip 2007 16:46
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Prosze czytac opisy dzialow!...

Przenioslem z AUDIO.

0
  • #3 03 Lip 2007 23:08
    szkodniczek
    Poziom 17  

Po pierwsze, dobrze by było jakbyś określił kilka rzeczy:
    1. Jaki rodzaj muzyki słuchasz.
    2. Jaka jest objętosć wewnętrzna tych kolumn.
    3. Jaki masz budżet na te kolumny, tzn. na głośniki
    4. Czy jesteś gotów na ew. przeróbki (np. bass reflex)

Podaj trochę więcej informacji a napewno ktoś postara się udzielić informacji.

0
  • #4 04 Lip 2007 02:40
    colt
    Poziom 11  

1. Rock, nu-metal.
    2. 115/33/37 (wymiary w cm, brak przedziałek między głośnikami)
    3. Jestem otwarty na wszelkie propozycje cenowe, ale oczywiście bez przesady. Wystarczy, że sprzęt będzie pokazywał na co go stać w pokoju 20m2.
    4. tak.

0
  • Pomocny post
    #5 04 Lip 2007 21:33
    szkodniczek
    Poziom 17  

Rozumiem, że te głośniki, które siedzą w środku były oryginalnie w tych kolumnach? Jeżeli tak to najprostszym i najpewniejszym byłoby kupienie takich samych tylko, że nowych, zgodnie z oznaczeniami. Jeżeli jesteś chętny aby poeksperymentować to pamietaj że dźwięk uzyskany niekoniecznie będzie lepszy niż ten przy zastosowaniu oryginałów. Jest jeszcze jedna kwestia, zwrotnica, ona jest wyliczona na te głośniki które tam są. Jak zacznie się wymieniać to trzeba będzie projektować nową zwrotnicę, a to jest już trochę roboty i potrzeba do tego wiedzy, szczególnie z twojej strony, żeby wiadomo było jakie są twoje oczekiwania. Dlatego moja rada to pozostać przy zamiennikach lub oryginałach.

1. Jeżeli chcesz zachować taką charakterystykę ( no prawie ) jaka jest, to proponuję:

Niskotonowce: Tonsil GDN 20/60/3 EX - 8 Ohm
    http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=738

Cena jest jednak średnio przystepna, szczególnie przy 4szt. więc jako najtańszy zamiennik proponowałbym STX 20/80 też 8Ω
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=40&vItemDB=itemdb

Średniotonowe: GDMK to nie są soprany tylko średniotonowe:!:
    Oryginał: Tonsil GDMK 11/60/3
    http://www.naglosnienia.com/cgibin/shop?buy=2303&sid=5b206930

Niestety ale dla tego głośnika nie znalazłem zastępcy, ew, mógłbyś przerobić to gniazdona większe o 10mm i wtedy umiejscowić tam STX GDM 12/60/8

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=1&vSubPage=17&vItemDB=itemdb

Co do tego wysokotonowego to zmierz rozstaw, wtedy coś pokombinujemy.

0
  • #6 05 Lip 2007 13:24
    colt
    Poziom 11  

Wszystko super, ale co do tego GDMK to chyba dobrze napisałem, że jest to wysokotonowy. Często widziałem w necie, że określają go jako średnio-wysokotonowy. Mówiąc o sopranie miałem na myśli to co jest u samej góry (popatrz na zdjęcie). :P
    Dzięki za pomoc. Jakoś sobie poradzę.

Jeżeli już to wszystko złoże na tych oryginałach, bo chyba znalazłem juz wszystko co mi potrzebne to masz do zaproponowania jakiś wzmacniacz do tego? Zależy mi tylko, aby osiągnąc maksymalna wydajność z tych kolumn.

0
  • #7 05 Lip 2007 17:44
    szkodniczek
    Poziom 17  

GDMK to średniotonowy z (niby) emisją wysokich tonów, projektanci wiedzieli to i dlatego dodali zwykły głosnik wysokotonowy, o którym już pisałem.

Wzmacniacz, to już raczej twoja kwestia, moim zdaniem do tych kolumn wystarczy 2x100W i będzie to dla nich optimum, nie ma co pakować więcej bo i tak jest granica ich możliwości, mówie o graniu przynajmniej 2-3 godzin cały czas. Aby zaoszczędzic proponowałbym wybrać jakiś KIT lub zbudować coś w oparciu o gotowe schematy jakich w internecie pełno, jeżeli będzie problem z wyborem to postaram sie pomóc.

0
  • #8 06 Lip 2007 13:57
    colt
    Poziom 11  

Eh, dowiedziałem się właśnie, że chyba nic z tymi kolumnami nie zrobię... Jeden facet powiedział mi, że zmieniając te dwa niskotonowe z 15ohm na 8ohm będzie trzeba zmieniać coś na zwrotnicy, bo 15 ohm nigdzie już nie dostanę, a dodatkowo przy tym ten wysoko i średniotonowy nie będą dawać rady. Takie zestawienie jest "dupowate" jak to on określił.

Nie wiem, czy mam te kolumny wystawić jako uszkodzone na allegro, czy po prostu wywalić. Chciałbym coś z nich zrobić, bo bardzo ładnie się prezentują w pokoju.

0
  • #9 08 Lip 2007 17:23
    pawelob
    Poziom 14  

Nie wpadaj tak od razu w panikę... Jest dużo programów do liczenia zwrotnic, może ktoś Ci wykona takie zlecenie za parę złotych? Skoro chcesz użyć głośników tonsila może kupisz też od nich gotową zwrotnicę? Nie jestem w tym zagadnieniu mocny, ale wywalać sprzęt tak od razu? Poszperaj trochę po internecie, na pewno coś da się zrobić.

Powodzenia

0
  • Pomocny post
    #10 09 Lip 2007 02:34
    markovip
    Poziom 34  

Witam.

Apropo artykułów i programów to do wyboru do koloru ;)

Ze strony http://www.edw.com.pl/ea/symbole.html jest program "zwrotnica"
    (więcej programików w dziale "download").

Trochę do poczytania...
    http://audioefm.w.interia.pl
    http://audiomania.info/articles.php?topic=2

Ważna informacja:
    http://www.troelsgravesen.dk/coils.htm

Sklep:
    http://audio-sklep.pl

Moim zdaniem wyzucanie kolumn "tak o" to glupota ;)
    No juz predzej sprzedac na allegro,
    jednak zysk z nich bedzie nieoplacalny w porownaniu do kupna nowych glosnikow (nie jakis tam z najwyzszej pulki bo do domowego sluchania muzy wystarcza normalne,
    no chyba ze jestes wygustowanym melomanem )

Na twoim miejcsu wysilil bym sie troche i je zrobil ;).

Pozdrawiam.

0
  • #11 14 Lip 2008 15:45
    colt
    Poziom 11  

Witam ponownie. Postanowiłem odświeżyć temat, ponieważ znów potrzebuję trochę pomocy. Sprawa dotyczy dalej owych kolumn, które pokazywałem wcześniej.

Obecnie w kolumnach znajdują się oryginalne Tonsile z tym, że wymieniłem wszystkie głośniki na nowe. Stwierdziłem, że tak będzie najlepiej. Udało mi się znaleźć te nisko tonowe głośniki 15 Ohm'owe, dlatego zapadła taka decyzja.

No, ale odkąd zrobiłem te kolumny to nie miałem je zbytnio pod co podpiąć i najczęściej służyły mi jako nagłośnienie do karty telewizyjnej. Podpięte były pod jakąś starą wieżyczkę, której mocy nie będę podawał, bo szkoda gadać.

Potrzebuje pomocy w wyborze wzmacniacza do nich. Chciałbym oczywiście mieć możliwość podpięcia ich pod komputer i wydusić z nich co się da. Wyżej szkodniczek napisał, że wystarczy do nich 2x100W, ale mimo moich poszukiwań tu na forum i na allegro nic nie znalazłem. Ciągle próbując poszukać czegoś na ten temat znajduje tematy, które raczej mnie zaskakują niż mają dostarczyć mi nowej wiedzy. Nie będę się już rozpisywał czego się dowiedziałem, bo uważam że dalej gówno wiem na ten temat.

Chciałbym się raczej dowiedzieć co mogę zakupić w przedziale cenowym 200-400 i czym będzie się różnił taki wzmacniacz za 200 zł od takiego za 400 zł. Liczę na jakieś konkretne nazwy modeli wzmacniaczy. Czym więcej tym lepiej, bo lubię mieć w czym wybierać i o czym poczytać.

Na koniec mogę podać obecne zestawienie jednej z kolumn

Wysoko tonowy GDWT 9/80 8ohm
    Średnio-wysoko tonowy GDMK 11/60/4 8ohm
    2x Niskotonowy GDN 20/60/3 15ohm
    Na wyjściu kolumny 8ohm.

Jeżeli jest ktoś w stanie coś doradzić to chętnie posłucham waszych propozycji. Jak potrzebne są jeszcze jakieś dane np. o zwrotnicy to proszę dać znać.

Jak uważacie, że nie warto mi pomagać to proszę pominąć temat i przepraszam za moje gdybanie.

Pozdrawiam,
    colt

Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

Czy wybór np. Yamahy A-500 jest dobrym wyborem?

0
  • Pomocny post
    #12 26 Lip 2008 02:36
    markovip
    Poziom 34  

Witam ponownie

Polecam Ci wzmacniacze na LM3886 lub TDA7294.

Zrobiłem obie końcówki więc mogę się trochę o nich wypowiedzieć:

Co do LM3886 gra ładnie, nie jest skomplikowana, mała płytka, mało elementów. Jednak trochę miękko, zależy jeszcze jakiej muzyki słuchasz.

Jeszcze mała charakterystyka:
    - 50W cont. avg. output power into 8Ω at VCC = ±35V

Mógł byś je zmostkować ale po co, jak możesz zrobić z następnych bohaterem o którym Ci opowiem.

Co do TDA skończyłem właśnie budowę na dwóch zmostkowanych, i muszę powiedzieć że na koncercie radziły sobie niezłe ;)

Tutaj tez mała charakterystyka:
    mocy RMS przy: VS = ± 35V, RL = 8Ω miał byś 70W co w zupełności wystarczy do głośnego słuchania muzyki, a i na maksymalnym wysterowaniu wzmacniacza głośników nie uszkodzisz (dodam ze na moich TDA nie jedne już spaliłem :D )

Chciał bym tu jeszcze naruszyć jeden bardzo ważny temat, o którym bardzo mało ludzi wie i mówi a producenci sprzętu audio wręcz boja się i unikają.
    A wiec (mówiąc w przenośni) zapomnij o wszystkich watach jakiem masz, ponieważ z całej mocy elektrycznej doprowadzonej do głośnikowi przez wzmacniacz MAKSYMALNIE 2% zamienią się w moc akustyczna!!!
    Morał z tego taki że nieważne jakiej mocy masz głośniki, ale jaka maja SKUTECZNOŚĆ! Głownie kieruje się to do głośników z niższej pulki.

To chyba na tyle, jeżeli był byś zainteresowany to mam gdzieś jeszcze schematy i płytki PCB.

Pozdrawiam

0
  • #13 28 Sty 2018 12:12
    colt
    Poziom 11  

Sprawa stara, po latach rozwiązana po mojemu. Kolumny dalej w moim posiadaniu. Głośniki wszystkie wymienione na oryginalne Tonsil. Niskotonowe 15 Ohm, reszta bez zmian. Jedna ze zwrotnic robiła delikatne zakłócenia na wysokich tonach - poprawione. Kolumny podpięte pod leciwą już YAMAHĘ RX-V530RDS i gramofon ADAM GS424. Dziękuję za wszystkie wypowiedzi wyżej.

Pozdrawiam,
    colt

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo