Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stojak do lutowania

finos 03 Lip 2007 20:16 9229 8
  • Stojak do lutowania

Witam
    Chciałem przedstawić moją prostą, ale bardzo przydatna konstrukcje - stojak do lutownia - stojak składa sie trzech typów elementów:
    1. Łączniki - tu przydaje sie spacer po tak zwanych "giełdach" i oglądanie staroci. Kupiłem takie łączniki (metalowe, plastikowe, i do tego małe imadło) właśnie na takiej "giełdzie" - pamiętam ze kiedyś w szkole były takie w sali fizycznej. Koszt: 15zł.
    2. Rurki - pręty stalowe, o średnicy 10mm, zakupiłem na złomię, koszt 8 zł.
    3. Podstawki - dwie drewniane belki o wymiarach 50/50/300mm, z wywierconymi w środku dziurami 9mm i wbitymi tam prętami.
    koszt 0 zł - miałem w domu.

No więc łączny koszt konstrukcji: 23 zł, a jaka wygoda. Dodam ze stojka posiada pełną regulacje wysokości, szerokości, położenia elementu lutownego i kąta jego nachylenia. Oraz jest w pełni stabilny.

Stojak do lutowania

Stojak do lutowania

Stojak do lutowania

Stojak do lutowania

Stojak do lutowania

Stojak do lutowania

Stojak do lutowania

Stojak do lutowania

Stojak do lutowania

Stojak do lutowania

Dziekuje za komentarze...

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    finos
    Poziom 14  
    finos napisał 119 postów o ocenie 13, pomógł 8 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2007 roku.
  • TermopastyTermopasty
    Arkadius3
    Poziom 16  
    szykowne :)

Jeszcze by się przydalo coś do doświetlenia płytki też z możliwością przesuwania po szynie. Chyba sobie też coś takiego wykombinuje
  • TermopastyTermopasty
    hvman
    Poziom 18  
    Hehe, bardzo fajny pomysł, tylko moim skromnym zdaniem trochę za duży ten stojak. Ale koncepcja naprawdę bardzo dobra. Wala u mnie się trochę tych łaczników, statywów itp więc i ja chyba sobie coś takiego wykonam :D
    Miłosz16
    Poziom 14  
    pogratulowac, fajnie to wyszlo, najwazniejsze ze praktyczne :) ja nie wiele lutuje ale jak ktos duzo grzeje to przyda sie na pewno

9/10
    GOLECKI
    Poziom 15  
    Wszystko ładnie wykonane ale moim zdaniem - dla poczatkujących amatorów i niezbyt praktyczne. Napewno przyda się przy wymianie włącznika lewego kliku w myszy albo wlutowaniu niebieskiej diody świecącej do kitu samodzielnego montażu. Kombinowałem przy tych fotkach pół godziny i nie mam pojęcia jak sobie poradzić z wymontowaniem choćby rezystora z dwystronnej (z pewnoscią wielowarstwowej) płyty głównej i286 gdzie w większości elementy montowane są przeplotowo. Przykładowo gdy lutownicą rozgrzewa sie spoiwo z jednej strony płyty a odsysa z drugiej. Ustaw płytke w pozycji pionowej aby po prawej stronie były elementy, po lewej strona lutowana, wstaw fotke a wtedy bedzie "Respect" ;) (i może kilka punktów).

Zapomniałem zapytać: O co chodzi z tym kółkiem? Do czego to słuzy? (Dźwig? Wciągarka?)
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  
    "A gdzie tu elektronika?!" :D

Mi się konstrukcja podoba. Prosta, i możesz dostosować ją do wszystkiego.

Oświetlenie możesz zrobić na zasadzie halogenu i "gęsiej szyi"
    Do stojaka przymocujesz za pomocą "klipsa" A potem możesz wyginać do woli. Sam używam takiego halogenika w Steady-Camie własnej produkcji.

Kółko to pewnie jakiś podajnik cyny, zgadłem?
    Albo autor ma naprawdę łeb na karku, i na tym kółeczku będą wieszane płytki do wytrawienia. Niżej będzie trawiarka. niepokoi mnie natomiast, że gdyby niżej byłą kąpiel, to wszystkie gazy by się rozchodziło po pokoju.

Pozdrawiam ;)
    finos
    Poziom 14  
    No dobra odpowiadam na komentarze:

Arkadius3 - myślałem cos nad doświetleniem płytki, ale na biurku mam dwie lampy ( świetlówke + lampe na 3 zarówki ) więc oswietlenie mam odpowiednie :-)

Neron - zamieściłem to dobiero teraz gdyz chciałem zapobieć fali znikającego wyposażenia szkolnego :-)

hvman - stojak jest w sam raz, jego podstawki stoją na bokach blatu biurka, co pozwala na jego pełne wykorzystanie. Pozatym rozmiar zapewnia stabilność :-)

GOLECKI - Przyznaje koledze racje, nad takim umieszczeniem plytki nie myślałem, ale twój post mnie zmobilizował i okazało sie ze darady załozyć tak płytke. To kółko to podajnik cyny :-)

Stojak do lutowania

Stojak do lutowania

gucja - zgadłeś :-)

VIGOR_PICTURES - konstrukcja nie elektroniczna, ale umieściłem ją ponieważ jest bardzo przydatna w warsztacie elektronika. Co do oświetlenia, to tak jak pisałem wyżej, kołko to rzeczywiście podajnik cyny, ale twój pomysł z tym trawieniem tez jest bardzo dobry, dzieki za jego podsunięcie. Acha zapomnial bym - co do gazów w czasie trawienia, jest to jakiś roblem, ale mysle ze przy amatorce, wystarczy otworzyc okno :-)
    GOLECKI
    Poziom 15  
    No dobra..... ale ja mam na myśli płyty o takich gabarytach:

Stojak do lutowania

(Łapę mam wielką)
    To jest HP Vectra 486 ale w starszych płytach jest więcej elementów TTL i RAM montowanych przeplotowo, które po demontażu nadają sie do własnych konstrukcji lub wymiany. Twój wynalazek nie zapewnia stabilnego mocowania i konfortu pracy przy urządzeniach o takich rozmiarach ale mimo to RESPECT dla twojej konstrukcji. Napewno sie przyda przy mniejszych naprawach ;)

PS. Kółko "o kij rozbić" albo pomalować na zielono w różowe słoniki - dla ozdoby ;)
    timo66
    Poziom 23  
    Witam
    Konstrukcja jak najbardziej trafna , szczegolnie przy montzrzu SMD, ale rowniez przy wylutowywaniu elenentow gdy brakuja rak

5+/6

:arrow:GOLECKI no tego chyba tym niechwycisz :D ale przy wylutowywaniu z plytek wielowarstwowych nalepszym sposobem jest dodawanie cyny , a nie jak to jest w plytkach jedno/dwustronnych [ dodajac cyny do pkt. lutowniczych powodujesz lepze przewodnictwo- szybsze rozgrzewaie :D ]