Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja zmieniarki CD z radiem samochodowym

03 Lip 2007 23:18 2302 3
  • Poziom 9  
    Pytanko jest następujące:
    Czy ktoś ma blade pojęcie jak komunikuje się zmieniarka CD z radiem samochodowym? Interesuje mnie oczywiście konkretne rozwizanie, ale myślę, że zasada działania jest podobna dla większości rozwiązań. Chcę coś innego podłączyć pod port zmieniarki CD w samochodzie (planuję telefon z mp3 playerem za pośrednictwem jakiegoś jednoukładowca). Na rozpisce kabla łączącego zmieniarkę z radiem (w moim przypadku Clarion CV707) znajdują się oprócz oczywistych rzeczy typu zasilanie i wyjścia audio między innymi 3 przewody oznaczone REQ, RX i TX. Te dwa ostatnie sugerują natychmiast, że to jest po prostu port szeregowy (RS232?). Co oczywiście zmusza do zadania następnego pytania: jakimi komendami wysłanymi poprzez szeregowiec włącza się zmieniarkę, zmienia płytę, zmienia utwory itd... i jak zmieniarka odpowiada wysyłając do radia informację, że aktualnie używany jest CD1, że odtwarzamy 6 utwór, a jest ich 20 na płycie, i że jest to 3:45 utworu z 6:43 jaki trwa cały utwór. Czy ktoś zajmował się kiedykolwiek czymś takim?
  • Poziom 43  
    Niewiele wiadomo o różnych protokołach komunikacji, znane są Sony Unilink, Alpine MBus, trochę o protokole nowego Kenwooda i na tym chyba koniec. Pozostaje Ci zakupienie kompletu i zlogowanie komunikacji a potem napisanie programu elmulującego zmieniarkę, nie jest to takie proste. Na niektóre radia znamy inne sposoby ale długo można by o tym pisać.

SławeK
  • Poziom 9  
    Z tego co widzę to u siebie również będę miał RS485. Pocieszające jest to, że właściwie nie jest specjalnie dużym problem podsłuchanie transmisji pomiędzy radiem a zmieniarką. Tego jednak będę się czepiał w ostateczności. Mam nadzieję, że uda mi się dotrzeć do specyfikacji producenta protokołu komunikacyjnego. Bo chyba taniej i szybciej będzie po prostu wyciągnąć całe radio z samochodu a w jego miejsce wstawić jakikolwiek wzmacniacz i własny kawałek elektroniki na jednoukładowcu sterujący telefonem niż bawić się w podsłuchiwanie transmisji i wymyślanie co co oznacza.