Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ekran dotykowy oparty na tensometrach

04 Lip 2007 01:36 1014 2
  • Poziom 10  
    Witam

Chciałbym zbudować ekran dotykowy przy użyciu tafli szkła oraz zespołu czujników tensometrycznych.
    Założenie jest takie, że tafla będzie miała wymiary: 56x100cm

Co do konstrukcji, to byłaby taka, jak w wagach elektronicznych.
    Czyli 4 walce na rogach, do których przyklejona byłaby tafla szkła bezpiecznego. Jedyna różnica polegałaby na tym, że czujniki nie byłyby połączone szeregowo, ale sygnał z każdego z nich byłby analizowany osobno.
    Dobrym pomysłem byłaby analogowa obróbka sygnałów w taki sposób, aby na wyjściu otrzymywać sygnał jak z ekranów dotykowych rezystancyjnych, czyli -X, +X, -Y, +Y.

Trochę poczytałem na ich temat i co nieco wiem.
    Zdaję sobie sprawę, że dokładność takiego układu nie będzie zbyt duża, jednak zalezy mi na jak najwiekszej.
    Przykładowo, na popularnym serwisie aukcyjnym są wagi o dokładności rzędu 0,1 a nawet 0,05g.
    Przy zastosowaniu 4 takich czujników możnaby już jakis sensowny wynik uzyskać.

Ale co tensometrami kompensacyjnymi?
    I jakie parametry miałyby spełniać wszystkie użyte czujniki? Niechciałbym kupować wag na rozbiórkę ;)

Potem pozostanie kwestia mostków, uP i odpowiednich sterowników.
    Zalezy mi, aby możnabyło uzyskać dokładność dotyku rzędu 2cm.

pozdrawiam
    Kuba Regucki
  • Poziom 20  
    widzialem kiedys podobny projekt, z tym ze czujniki nie byly w naroznikach ale w osiach tafli szkla ( na wzor drewnianej zabawki labirynt gdzie kulka w labiryncie sterowalo sie przez przechylanie calego labiryntu zawieszonego wlasnie w jego osiach, mechanicznie to byla ramka z pionowa osia umieszczona w drugiej z pozioma osia, cos jak busola na jachtach), pamietam ze algorytm byl bardzo skomplikowany bo byl to matematyczny wzor w/w mechanizmu ale dzialalo calkiem niezle, poszukam moze jeszcze mam gdzies link...
  • Poziom 10  
    Z algorytmami raczej nie będzie problemu. Poradzę sobie doświadczalnie :)

Chodzi mi własnie o kwestie konstrukcyjne. Niby znalazłem informacje, że takie rozwiązania są stosowane, ale nigdzie nie znalazłem opisu lub choćby zdjęcia.

Rozumiem, że na osiach, to znaczy w połowie krawędzi?
    Ciekawe któy sposób jest bardziej dokładny.

Taki układ msi być bardzo czuły. Może nie na dotknięcie, ale na puknięcie.
    Ale z kolei w przypadku uderzenia, czy taki tensometr nie zostanie uszkodzony? Jakiego typu tensometru powinienem szukać?

Oczywiście pamietam o podtrzymywaniou tafli od spodu i o idealnym wypoziomowaniu lub raczej wypionowaniu.

pozdrawiam
    Kuba