Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grawerowanie i cięcie laserem

mi_ma 04 Lip 2007 07:52 25555 38
  • Grawerowanie i cięcie laserem

Jeśli kiedyś chcieliście wygrawerować coś wiązką laserową, to ten projekt może być dla was interesujący. Wykorzystuje on laser zdemontowany z nagrywarki DVD. Schemat w sumie przedstawia prosty regulator napięcia zasilający laser wysokiej mocy. Zaznaczam, że przy używaniu takiego urządzenia należy korzystać z okularów ochronnych.

Ten laser wypali i przetnie wszystko co przed niego się położy. Tnie szybciej niż rozgrzany nóż kostkę masła. Należy pamiętać, ze laser jest wiązką światła, co oznacza, że odbije się od czegokolwiek błyszczącego i odbijającego światło paląc wszystko inne co spotka na drodze. Tak więc nie użyje się go do przecięcia folii ani niczego innego odbijającego światło, chyba, że chce się wylądować w szpitalu z oparzeniem. Korzystając z urządzenia dużej mocy, należy o tym pamiętać.

Szczegóły budowy w źródle.

===========================================

źródło http://www.instructables.com/id/E3AO4W0F2FRVB5O/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 832 postów o ocenie 735, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Pomysł fajny :D Ciekawe czy przepaliło by takim laserem sklejkę 7mm ?
    --- Kolega tłumaczy artykuły :)
    to nie jest jego projekt i w obudowę tego nie wsadzi :P
    pozdrawiam
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    120AC - pisze na schemacie.
    Neron
    Poziom 10  
    Jak myślicie jak by wsadzić ten laser w jakąś ekranowaną komore i zdalnie nim sterować co by oczów sobie nie wypalić. Szkła to no chyba nie ruszy co nie?
    Matkas
    Poziom 15  
    Niezły projekt:DTylko kto rozbroi sobie Dvd:pSzkła to raczej nie ruszy,chyba się odbije.

Pozdrawiam
    kojot3.0
    Poziom 19  
    A próbowałes tym może ciąć lub grawerować w plexi??

Ps. Zasilane to jest 5V chyba (poza tym regulowane LM) a to 110 to wchodzi do zasilacze bo to pewnie jakiś zaoceaniczny pomysł, a tam mają 110V
    gromleon
    Poziom 33  
    110v idzie na mostek bez trafa jak widze pewnie zza oceanu jak kolega wyzej napisał .
    Czy laser z nagrywarki zwykłej tez sie nadaje na takie zabawy ?
    własnie szukam sposobu na obrobienie plexi i moge nic sensownego znaleźć poza firmami które byle napis robia za 100zł minimum jaki efekt daje taki laser w plexi czy ją rozpuszcza i zostaje taki dziwny ślad wie ktoś ma z tym moze doświadczenie
    jakiedokładnie jest zasilanie takiej diody (5V ) ?
    czy do regulacji mocy uzywa sie zmiany napiecia czy nateżenia prądu ?
    palmus
    Poziom 22  
    Hmmmm....czy napewno DVDowy laser da radę ??
    Palmus
    svmsung
    Poziom 10  
    Z zwykłej nagrywarki raczej się nie nada.
    A jeszcze jedno mugłbym zasilać ten układ 5V :?:
    KamilMC1
    Poziom 18  
    Czemu twierdzisz, że sie nie nada?
    Autor przeciez napisał ze , wkorzystuje on laser zdemontowany z nagrywarki DVD.
    Ogólenie bardzo ciekawy projekt, ciekawy jestem tylko jakie są jego koszty?
    burnet99999
    Poziom 11  
    Ciekawe według swojej schematu ma zasilanie AC 120V a nie na 5V bo może spalić w jakiej czasu. A drugie o ochrona na odbicie lasera?

:?::?::?::?:

Moderowany przez androot:

Możesz wyjaśnić w jakim języku piszesz??

androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Ludzie o co tyle halasu, przeciez na tym schemacie chodzi o zasilacz wtyczkowy na 120V. U nas mozna uzyc na 230V.
    Napiecie z tego zasilacza wtyczkowego moze zawierac sie w granicach 5-12V. Przy wyzszym beda duze straty na LM...
    Taka diode lepiej jednak zasilac stalym pradem, uzywajac LM jako stabilizator pradu.
    karola44-81
    Poziom 27  
    nie wiem jakiej mocy jest laser z DVD ale watbie zeby to chociaz kartke papieru sprawnie nacielo. moze sie myle.
    Firma w ktorej pracuje posiada w chwili obecnej 2 plotery do ciecia sklejki glownie 3mm brzozowej . Mniejszy jest jest mocy 25 wat. woekszy jest 60 W. Ze sklejka sobi eradza bo jednak do tego zostaly przerobione.
    Osobiscie cialem tym mniejszym plexe o grubosci 4mm (kilka obudow do kontrolerow i inne zabawki) predkosc bardzo mala i i ciecie odbywalo sie roylozone na 3 tury. Tzn 3 razy ni edotykajac cietego materialu wlaczalem proces ciecia.
    Ale np do grawerki w plastyku czy w gumie do pieczatek moze to zdac egzamin.

: www.versalaser.com producent ploterow.
    ziomal155
    Poziom 15  
    tym mozna sobie przez okno najwyżej poświecić :) Moc okolo 50mW takiej diody z nagrywarki DVD. Jak dobrze się skupi wiązke to można ciąć lub grawerować worki foliowe na śmieci :) takie czarne :) Nic innego dioda z DVD nie ruszy :) Zaraz pewnie zajrzy tu BOLEK i potwierdzi moje słowa :)
    Pozdrawiam i życze udanych grawerek w workach na śmieci :p
    RPG
    Poziom 13  
    To może zdać egzamin na pewno , ponieważ można tym grawerować a pewnie i ciąć czarne obudowy uniwersalne i będą ładne otwory i niebędzie trzeba bawić sie pilnikiem aby jakoś to wyglądało.
    A projekt jest super i sam niedługo taki zrobie gdyż mam już laser :D

Pozdrawiam
    KamilMC1
    Poziom 18  
    Czemu wszyscy dodają komentarze, że tym można sobie przez okno poświecić albo grawerować worki na śmieci???
    Przecież wykonawca tego projektu zrobił to i może porwierdzic (chyba) że tak nie jest. Piszę to dlatego, że jestem zainteresowany budową takiego urządzenia a jeżeli ono do niczego sie nie nadaje to po co to robić...
    Jeszcze oczywista sprawa, jakie są koszty budowy (od podstaw)??
    ziomal155
    Poziom 15  
    nom w obudowie to tym można zrobić dziure na diode w tydzien:) Wydaje mi się że autor nie użył diody od DVD :) Bo przepuszcza przez nią 1A jak dobrze zauwarzyłem a przez DVD to mozna max 125mA co prawda slyszalem ze chyba można do niektórych podłączyć 250mV.
    ciapek407
    Poziom 10  
    Witam.
    Mi też sie tak wydaje, że autor oryginalnego tekstu użył jakąś mocniejszą diodę podczerwoną. Przy ok. 370mA dioda laserowa z DVD ulega natychmiastowemu uszkodzeniu, a co tu mówić o 1000mA jak jest to podane na schemacie.

Dodano po 21 [minuty]:

A tak wygląda mój laserek oparty na diodzie z DVD

Posiada moduł chłodzący na bazie ogniwa Peltiera oraz profesjonalny szklany regulowany kolimator. Z przodu znajduje się również szklana wykręcana soczewka jak zachce mi się coś przypalać. Bez soczewki "punkt" ustawiony jest na jakieś 80m. Prąd zasilający diodę to 315mA, więc dość mocno się grzeje. Wiązkę widać normalnie bez zadymiania w dzień.
    Jeszcze kolejne zdjęcia

Z góry przepraszam za niespecjalną jakość zdjęć.
    Natomiast laser.... hmm oceńcie sami.
    Pozdrawiam.
    seradam
    Poziom 17  
    Mam laser wymontowany z drukarki laserowej.
    Nie wiem jakie ma parametry i jak go podłączyć.
    Może wiecie ?
    Jakie mogę mu podać bezpieczne napięcie /prąd?
    VSS
    Poziom 21  
    seradam napisał:
    Mam laser wymontowany z drukarki laserowej.
    Nie wiem jakie ma parametry i jak go podłączyć.
    Może wiecie ?
    Jakie mogę mu podać bezpieczne napięcie /prąd?

tym laserem zrobisz sobie tylko krzywdę, ona nadaje w podczerwieni, więc lepeij wyrzuć to do śmieci bo jak podłaczysz napięcie i za długo wnia popatrzysz możesz nie widzieć juz świata zbyt dokąłdnie.

co do projektu to jest to czysta fantazja. diodą z dvd mozna co najwyżej grawerować w czernej tasmie izolacyjnej albo baaaaardzo cieknich plastikach choć to i tak twa godziny aby wyciąć jakąkolwiek dziurę.
    seradam
    Poziom 17  
    No cóż już trochę za stary jestem na takie błędy !!!
    Pobawiłem się trochę i sam stwierdziłem że się do niczego nie nadaje.
    Ale po wymianie samej diody pozostaje mi solidna optyka i aluminiowy korpus. I te elementy wykorzystam. Bo łatwiej pracować w świetle widzialnym.
    Matkas
    Poziom 15  
    Hejka!!
    Ciekawy projekt!!
    Czy można takie diody wymontować z napędu CD albo do dyskietek??

Pozdrawiam
    zenon05
    Poziom 10  
    bardzo fajny projekt, jak dla mnie to jest to bomba
    jak napatoczom mi sie elementy to sobie cos takiego złoże