Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty nadajnik FM wykorzystujący pojedynczy tranzystor

mi_ma 05 Feb 2009 17:22 112448 224
Altium Designer Computer Controls
    Petermechanic
    Level 11  
    BC558 ma za niską częstotliwość, dlatego nie są podane pojemności kondensatorów. Zastosuj BF324 (lub zamiennie BF414, też jest PNP),
  • Altium Designer Computer Controls
    tupek1991
    Level 9  
    właśnie nie mam takich : mam jedynie bf245,bf195,bc239 nada się któryś z nich ?
  • Altium Designer Computer Controls
    mkpl
    Level 37  
    BF195 będzie dobry ;) tylko będziesz musiał zamienić polaryzacje zasilania bo to jest NPN ale układ będzie działać jak oryginał
    grzesiekskc
    Level 12  
    Ja mam pytanie co do wartości elementów.
    Mianowicie nie było w sklepie online w ktorym zamawiałem niektórych wartości wiec zamowilem jak najbardziej zblizone i dlatego potrzebuje odpowiedzi czy bedzie to wogole dzialac zmienione wartosci to:
    kondensator 2pf na 2,2pf
    trymer 5-40pf na 6,8-40pf
    kondensator 62pf na 56pf
    kondensator 5pf na 5,6pf
    kondensator 28pf na 27pf
    tranzystor 2N2222A przyslali mi (nie wiem czy to to samo) KSP2222A
    i nie wiem wlasnie jak i czy wogole to bedzie dzialac. Narazie po zlutowaniu wszystkiego w calosc nie moge zlapac sygnalu w radiu i nie wiem czy jest to zalezne od wlasnie tych wartosci.
    Cewka to 4 zwoje drutem 0,5mm srednica 5mm
    Fajnie by bylo gdyby to w koncu ruszylo ;)
    dominik3004
    Level 14  
    A nada się do tego tranzystor BF182 :?:
    jsp
    Level 12  
    Nie nada się ponieważ pracuje on w zakresie częstotliwośći uhf i vhf .
    mkpl
    Level 37  
    BF182 jesli ma f max powyżej 200MHz to powinien bezproblemowo dzialac
    jsp
    Level 12  
    ale komu potrzebny jest nadajnik na taką częstotliwość trzeba by zbudować odbiornik dostrojony z tej częstotliwości a to mija się z celem(chyba ze ktoś właśnie tak zamierza)
    mkpl
    Level 37  
    jsp BF182 ma fmax=800MHz i Ic=20mA (chyba ten nadajniczek więcej nie ciągnie) więc powinien sobie poradzic.
    dominik3004 tranzystory z serii BC niby się nadaja ale znacznie lepsze są z serii BF.
    Jeśli chodzi o montowanie w nadajniczku innych tranzystorow niż przewidział to projektant wiąże się to z eksperymentalnym doborem elementów bo każdy z tych tranzystorow ma inna pojemność CE przez co układzik może pracować na innym paśmie częstotliwości
    mlodyintelekt
    Level 1  
    Hej!Zrobiłem ten nadajnik co był na pierwszym poście i potwierdzam jego działanie.Trochę można go przerobić żeby świeci dioda LED.Podłączyłem pod 9v (zużyła się do 7v)i sygnał był na cały dom.

CZEŚĆ!
    hojrak
    Level 11  
    Witam! czy tranzytor 2SC2078 mogłby zastapic bsxp59????
    Morfeusz1991
    Level 15  
    Ale to prosta sprawa jest, linie zasilające sobie pociągnij przez te środkowe paski. Te "trójki" po bokach będą miejscami na alementy. Jak gdzieś się wkopiesz "bez wyjścia" no to zwora od strony ścieżek(cienki drucikiem sygnałowym)