Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie - Zabezpieczenie układu

04 Lip 2007 09:43 1893 8
  • Poziom 10  
    Witam,

Montuję układ elektroniczny (nadajnik - linia transmisyjna - odbiornik) i potrzebuje zabezpieczyć go przed wprowadzeniem zewnętrznego napięcia.Mam pytanie - jak zrobić to na wejściu odbiornika? gdybym zastosował tam wtórnik napięciowy (tak robie przed każdym punktem gdzie jest np. gniazdo BNC lub inne wyjście), to chyba przecież nie będzie zabezpieczał bo ewentualny zewnętrzny sygnał przez niego przejdzie(do wartości napięcia zasilania, a ja potrzebuje zabezpieczenie na poziomie około 5V..), a odwrotnie przecież nie mogę go zamontować, bo sygnał z wejścia odbiornika we według mojej wiedzy wcale wtedy nie przejdzie,
    proszę o jakieś sugestie,

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Co to za łącze ? Jaka jest prędkość transmisji. Jak wysokich napięć się spodziewasz ?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Dobrym zabezpieczeniem byłaby dwukierunkowa dioda lawinowa ale produkują je na najniższe napięcie przebicia 6,8V. W przypadku zabezpieczenia 5V, wystarczy pomiędzy linią a wejściem odbiornika rezystor ograniczający prąd diody i zwarte wejście odbiornika z masą diodą zenera 5V. W przypadku pojawiewnia się przepięcia zgodnego z potencjałem sygnału dioda ograniczy obcy sygnał do 5V. W przypdaku sygnału odwrotnego w fazie po prostu go zewrze.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    john_t napisał:
    W przypadku pojawiewnia się przepięcia zgodnego z potencjałem sygnału dioda ograniczy obcy sygnał do 5V. W przypdaku sygnału odwrotnego w fazie po prostu go zewrze.

:arrow: john_t Niektóre układy liniowe mają impulsy dwukierunkowe log "0" (-) log "1" (+).

Ponawiam pytanie jak powyżej.
  • Poziom 10  
    To jest prosty system zwielokrotnienia FDM, a dokładnie stanowisko laboratoryjne. Chodzi o to żeby ktoś nie podłączył jakiegoś generatora do zacisku zewnętrznego (np. BNC, banan) i nie podał dużego napięcia, nie wiem, +50V,-50V, może więcej, granicą jest chyba wyobraźnia:) Dodam , że max częstotliwość w systemie (w kanale) to około 160khz, a sygnał dochodzący do odbiornika to sygnał AM, więc zawiera obie polazryzacje. Chodzi po prostu mi o to żeby nie pojawiło sie w układzie jakieś zewnętrzne napięcie. Tak jak pisałem użyłem w innych miejscach wtórnika na OA, ale to sie nadaje na wszelkie wyjścia, a tu mam wejście odbiornika z linii.
    John_t dzięki za sugestie. Podobne rozwiązanie zastosowałem na diodzie schottkiego na wejściu układu nadajnika, ale myślałem że tu da radę na tym wtórniku. Może są jeszcze jakieś sposoby.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Więc to jest sygnał analodowy a nie cyfrowy (niezależnie co jest źródłem modulacji analog czy cyfra), po liniach niesymetrycznych, pewnie 75Ω. Spróbuj zastosować transformatory oddzielające 1:1. Mogą być wykonane na kubkowych rdzeniach ferrytowych z materiału F-2001. Transformatory takie stosowane były standardowo w telefonii nośnej. Lub zablokuj kondensatorami 470nF 250V żyły środkowe kabli koncentrycznych a ekrany połącz do uziemienia. Na liniach symetrycznych daj kondensatory na obu żyłach linii, pojemności 680nF powinny wystarczyć. Dodatkowo daj dwie diody zenera 5V połączone katodami do siebie a anody równolegle do wejścia (wyjścia). Transformatory (kondensatory) zabezpieczą od przepięć prądu stałego a diody ogranicza napięcie znienne do 5,7V, takie napięcie nie będzie już groźne, oraz diody nie bedą ograniczać sygnału użytecznego. Sprawdź też oscyloskopem czy napięcie mięzyszczytowe sygnału nie jest większe niż 5V, jeśli tak będzie, to daj diody zenera o odowiednio większym napięciu.
  • Poziom 29  
    Driver- napisał:

:arrow: john_t Niektóre układy liniowe mają impulsy dwukierunkowe log "0" (-) log "1" (+).

Ponawiam pytanie jak powyżej.

Odpowiedź jest prosta. Wykorzystując fakt że dioda zenera w kierunku przewodzenia zachowuje się jak zwykła dioda, należy zewrzeć wejście wzmacniacza do masy układem dwóch diod zenera połączonych szeregowo i przeciwstawnie (anoda do anody lub katoda do katody). Uzyskamy wtedy twór w działaniu podobny do diaka (triger diak). Niezależnie w którą stronę będzie płyną prąd uzyskamy próg 5V. Aby doprecyzować próg napięcia, należy mieć na uwadze spadek napięcia na złączu PN w kierunku przewodzenia ok. 0,6V. Czyli aby uzyskać żądany próg 5V należy użyć diod zenera na napięcie przebicia 5-0.6=4.4V.
  • Poziom 10  
    Dzięki wszystkim za pomoc, mam pytanie, czy mogę to zrobić tak jak na rysunku poniżej z diodami schottkiego? jeśli nie to jak by to poprawnie wyglądało z tymi diodami zenera, bo generalnie rozumiem co i jak, ale chciałbym to też na wszelki wypadek widzieć,
    pozdrawiam,

Pytanie - Zabezpieczenie układu
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Łączysz tak jak poniżej. Na linii symetrycznej dodajesz kondensator i odłączasz uziemienie.