Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator AVR na USB [usbasp]

Mateusz120986 10 Lip 2007 02:23 67466 118
  • #31 10 Lip 2007 02:23
    Tajniaq
    Poziom 11  

dzięki za pomoc chłopaki :)
    Teraz jest wszystko jasne i proste :)
    Zbuduje najpierw te proste programatorki a potem zaprogramuje atmege8 i zbuduje ten usbasp :)
    Jeszcze raz dzięki za pomoc
    Pozdro

Dodano po 12 [minuty]:

A jeszcze tak od siebie dodam prosty programator do procesorów rodziny 51, który z powodzeniem używamy na laboratoriach z techniki mikroprocesorowej na politechnice :)
    Link prowadzi do strony z omówieniem adaptera (dosyć rozbudowanego) a niżej (na tej samej stronie) jest opisany programator..
    http://www.zcie.ps.pl/tm/TM_ABC.html
    Pozdro

• #32 10 Lip 2007 07:48
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #33 10 Lip 2007 19:12
    Tajniaq
    Poziom 11  

jeśli zadałeś to pytanie do mnie czyli masz na myśli stronę która ja podałem to może pomogę ci mówiąc ze jedyne błędy na jakie natrafiał mój rok to błędne ustawienie w programie wgrywającym. Gdyż schemat jest naprawdę prosty i wystarczy dobrze go zlutować i wszystko działa poprawnie.

Mam pytanie do ludzi którzy są w tym temacie dobrze obeznani:
    Jaka jest różnica w programowaniu i działaniu tych dwóch programatorów?
    Czy różnice miedzy nimi powodują inne zachowanie się programatorów i ich działanie??
    Zwłaszcza ciekawi mnie po co zastosowano rezystor drabinkowy w tym pierwszym..
    http://www.zcie.ps.pl/tm/pliki/TM01_SCH.pdf
    a oto drugi:
    http://ajd.czest.pl/%7Epawel.borkowski/wyklady/avrisp/avrisp.html
    Pozdrawiam

• #35 11 Lip 2007 10:35
    Mateusz120986
    Poziom 22  

"dziwny jest ten świat !!..." :)

jak to nie ma tego wejścia :> a patrzyłeś chociaż na note katalogową układu Attiny26 albo AT90s2313 ? albo chociaż na pierwszą stronę, gdzie jest lista z obsługiwanymi przez ten programator uP ? to, że konstruktor nie przewidział na PCB miejsca na na kabel do podłączenia nie oznacza, że czegoś nie ma. tak samo jak w każdym przypadku podłączasz linie wyjściowe z programatora do odpowiednich linii w uP
    a tu masz opis wyprowadzeń programatora http://www.evilmadscientist.com/images/articles/avrtargetboards_1.jpg

a tu obrazek pokazujący jak podłączyć przykładowe uP do programatora ( które wyprowadzenia ), z pozostałymi postępujesz analogicznie

http://www.evilmadscientist.com/images/articles/avrtargetboards_2.jpg

• #36 11 Lip 2007 11:18
    Tomekddd
    Poziom 23  

Mateusz120986 czyli zlacze IPS moge tam zamontowac?? tylko trzeba odpowiednio podlaczyc?

• #37 11 Lip 2007 13:08
    Mateusz120986
    Poziom 22  

tak, wystarczy wsadzić dodatkowe gniazdo 10 pin do układu i odpowiednio je podłączyć do uP i będzie śmigać no i jeszcze potem PCB trzeba przerobić by mieć gdzie to wszystko wsadzić:)

pozdro

• #40 11 Lip 2007 15:19
    Mateusz120986
    Poziom 22  

dokładnie tak :) zmontuj programator ten na LPT i sie nie baw w jakieś cuda typu Adapter który chyba nie jest nikomu potrzebny poza autorowi :D ten adapter służy tylko do tego by dostarczyć do programowanego uP sygnał taktujący :) z tego co zobaczyłem w nocie to ATtiny26 standartowo pracuje na wewnętrznym generatorze 1Mhz więc takiego cuda nie ma potrzeby robić :) poza tym nie wiem czy ci sie opłaca robić programator na USB dla jednego układu :) chyba , że potem będziesz robić coś więcej na Atmelkach...

a pytania co to tego jak podłączyć, zmontować uruchomić przebudować jakiś układ typu zamek na kartę to nie w tym dziale i temacie :)

zasady ogolne tego forum.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic197893.html

pozdro

• #41 12 Lip 2007 14:20
    Tomekddd
    Poziom 23  

mam jeszcze pare pytan co do tego programatorka
    1 gdzie mozna kupic kabel usb do tego??
    2 po co jest to zlacze kolo ISP??
    3 czy do tego moge wlutowac diody super jasne??
    4 ile otworow ma ta plytka??
    5 do autora co zaznaczyc aby ta plytka byla dobrze wykonana na tej stronie u baranskiego??

• #42 12 Lip 2007 14:41
    mardar
    Poziom 21  

Ad 1 Kabel dostaniesz w każdym sklepie komputerowym( to zwykły kabel usb taki taki jak do drukarki)
    ad 2 to nie złącze tylko Jumperki do zmiany ustawień
    ad 3 tak
    ad 4 trudno policzyć??:)

• #43 12 Lip 2007 15:52
    Tomekddd
    Poziom 23  

i jeszcze mam pytanko co do tego programatorka na LPT jakim programem mam zaprogramowc tego uC (atmega 8)

• #44 12 Lip 2007 15:56
    mardar
    Poziom 21  

Bascom AVR powinien sobie z tym poradzić, ewentualnie może być potrzebna "witamina", bo w wersji demo są ograniczenia dotyczące "wagi" kodu źródłowego (2kb??) ewentualnie avr studio chyba.

• #45 12 Lip 2007 16:09
    Tomekddd
    Poziom 23  

a AVRdude i nakladka graficzna??

• #47 12 Lip 2007 17:12
    Mateusz120986
    Poziom 22  

bascom demo obsługuje do 4KB kodu i ja za jego pomocą zaprogramowałem ATmega8 wiec na pewno wystarczy
    1 kable do drukarki chociaż troche za długi bo mi przy kablu 1.5m programator nie działał więc korzystam tylko z przjściówki z USB-B na USB-A i chyba w komputerowym ją dostaniesz
    2 wszystko poza ISP to są zworki opis co która robi :

Setting jumpers:
    J1 Power target
    Supply target with 5V (USB voltage). Be careful with this option, the
    circuit isn't protected against short circuit!
    J2 Jumper for firmware upgrade (not self-upgradable)
    Set this jumper for flashing the ATMega(4)8 of USBasp with another working
    programmer.
    J3 SCK option
    If the target clock is lower than 1,5 MHz, you have to set this jumper.
    Then SCK is scaled down from 375 kHz to about 8 kHz.

4 policz bo nie pamiętam
    5 nie wiem w czym problem ... wchodzisz na stronkę http://www.baranski.net.pl/nowy_kalk/kalk.html
    -podajesz wymiary i ilosc PCB i ilość otworów jak chcesz by wywiercili ( jak sam chcesz sie babrać to wpisz 0)
    jednostronna
    -soldermaska -to zależy czy chcesz czy nie ( chodzi o to zielone pokrycie)
    -cynowanie i napisy to wiadomo co to jest i jak ktoś che to jest to jego wybór
    -frezowania nie ma w tej pcb wiec 0
    termin i wysyłka to też od Ciebie zależy jak chcesz (różni się ceną :D)
    -wpisujesz swoje dane
    -załączasz plik w eagle protel gerber albo czymś podobnym i gotowe

avrdude też możesz użyć

• #48 12 Lip 2007 20:45
    Tomekddd
    Poziom 23  

no to jeszcze pytkanko co z tych rzeczy nie jest konieczne do plytki tylko zeby zrobili na gotowo
    -soldermaska -to zależy czy chcesz czy nie ( chodzi o to zielone pokrycie)
    -cynowanie i napisy to wiadomo co to jest i jak ktoś che to jest to jego wybór

-podajesz wymiary i ilość otworów jak
    gdzie te otwory mam liczy w eaglu??
    wymiarów nie znam

• #49 12 Lip 2007 20:47
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

a co to za problem policzyć otworki?

• #50 12 Lip 2007 20:53
    Tomekddd
    Poziom 23  

a i jeszcze jedno czy w tym zalaczniku na poczatku tematu jest soft do zaprogramowania atmegi bo na programowaniu sie kompletnie nie znam (zamierzam sie nauczyc dzieki temu)

Dodano po 1 [minuty]:

Brutus_gsm napisał:
    a co to za problem policzyć otworki?

zaden problem tylko gdzie je liczyc??

Dodano po 3 [minuty]:

czy bylby ktos tak laskawy i przetlumaczyl by mi to?

Setting jumpers:
    J1 Power target
    Supply target with 5V (USB voltage). Be careful with this option, the
    circuit isn't protected against short circuit!
    J2 Jumper for firmware upgrade (not self-upgradable)
    Set this jumper for flashing the ATMega(4)8 of USBasp with another working
    programmer.
    J3 SCK option
    If the target clock is lower than 1,5 MHz, you have to set this jumper.
    Then SCK is scaled down from 375 kHz to about 8 kHz.

• #51 12 Lip 2007 20:57
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

a co to za różnica? na płytce policz ilość nóżek elementów i gotowe :P

Dodano po 3 [minuty]:

Ustawienia jumperów:

J1 zasilanie. Włączanie zasilania 5V z USB. Uważajcie z tą opcją.

J2 aktualizacja oprogramowania. Ustaw, jeśli chcesz przeprogramować atmegę w tym schemacie za pomocą innego programatora.

J3 Opcje SCK. Jeśli rezonator masz poniżej 1.5MHz, to ustaw tego jumpera, wtedy SCK jest zmniejszone z 375kHz do 8kHz.

Jeśli coś pomyliłem, to proszę o poprawienie.

• #52 12 Lip 2007 20:58
    Tomekddd
    Poziom 23  

a gdybym podeslal w tym zalaczniku ten schemat to sami nie zrobia wedlug niego??

• #53 12 Lip 2007 21:01
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

Oni robią tylko płytki, schematu ci nie zlutują ;]

• #54 12 Lip 2007 21:03
    Tomekddd
    Poziom 23  

to po co im sie to w zalaczniku wysyla??

• #55 12 Lip 2007 21:07
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

Co im się wysyła? Rysunek płytki im się wysyła, żeby ci płytke zrobili. Elementy sam sobie na nią wstawisz.

• #56 12 Lip 2007 21:12
    Tomekddd
    Poziom 23  

a do czego jest solder maska??

• #57 12 Lip 2007 21:15
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

płytka ci dłużej posłuży.

• #58 12 Lip 2007 21:17
    Tomekddd
    Poziom 23  

a cynowanie to pewnie otworki cynuja??

• #59 12 Lip 2007 22:11
    Mateusz120986
    Poziom 22  

k**** m** co za ludzie :[
    pewnie sami nawet nie oglądali wzoru płytki który jest załączony... ( bo pewnie trzeba coś zobaczyć by znać wymiar)

a z czego ta firma ma wymyślić jaką chcesz PCB? z gwiazd? to chyba logiczne , że trzeba dać komuś projekt by coś wykonali

skąd ilość otworów masz wiedzieć?

otwórz projekt łaskawie i policz

jak chcesz to mogą ci zaprojektować pcb ze schematu nawet mogą ci zmontować cały układ tylko przy produkji jednostkowej to sie nie wypłacisz

w załączniku na początku jest też wsad do mega8 a jak nie masz punktów by ściągnąć to weź z tąd http://www.fischl.de/usbasp/usbasp.2006-12-29.tar.gz

cynowanie: jest to pokrycie padów (miejsc gdzie będziemy lutować) cyną i jest możliwe tylko przy pokryciu soldermaską jeśli dobrze pamiętam

soldermaska - pokrycie PCB nie wiem dokładnie czym ale chroni ścieżki przed utlenianiem, zwarciami(gdyby ktoś coś na PCB położył metalowego) no i chroni przed urazami mechanicznymi bo jest diabelnie twarda :D

• #60 13 Lip 2007 09:13
    Tomekddd
    Poziom 23  

no to jeszcze pytnko
    w zalaczniku trzeba do wykonania plytki wyslac plik wiercen na stronie u baranskiego jest opis jak zrobic ten plik .
    zrobilem go tylko ze w katalogu w ktorym zapisalem powstalo z 15 innych plikow to ktory mam wyslac??